Teren de lupta

  • Autor subiect DeletedUser8181
  • Data de început

DeletedUser8181

Guest
Buna ziua. Tot atacand la vecini si urmarind pe cei care m-au atacat pe mine observ ca se tot schimba terenul de lupta (padure, dealuri, pasuni). Dupa ce criterii se schimba asta sau ce determina suprafata de lupta?
 

DeletedUser2343

Guest
Bună ziua !
Terenul de luptă se schimbă în funcţie de unităţile participante la bătălii. Unităţile au anumite bonusuri în atac/apărare pe anumite forme de relief.
 

DeletedUser8181

Guest
Stiu de bonusuri, tocmai deasta si intreb. Se iau in considerare ambele armate sau doar a aparatorului?
 

DeletedUser5248

Guest
Buna ziua, sincer sa fiu, iti zic ce stiu eu pana in momentul de fata, terenul de lupta este aleatoriu. Asta deja o stiau toti, he he he, nu am spus o noutate. Desigur, fiecare era are campul ei de lupta specific, ma rog, de la epoca bronzului pana la era industriala inclusiv, terenul de lupta are scara normala, adica 1. De la era progresista incolo, are scara de 1,5, dar probabil si asta stiai deja.
Sincer sa fiu, dezvoltatorii jocului sunt singurii in masura sa-ti raspunda la aceasta intrebare, din punctul meu de vedere. Si chiar poti adresa aceasta intrebare in sectiunea "Discutii generale" - "Intrebari de la comunitatea de jucatori FoE".
Iar ca sa raspund si la a doua intrebare a ta, se ia in considerare unitatea mai avansata, din era superioara, daca exista pe campul de lupta o singura unitate, indiferent daca la atacator sau la aparator din era post-moderna de exemplu, chiar daca restul unitatilor sunt din alte ere, campul de lupta va fi cel specific erei post-moderne.
Sper sa te ajute cat de putin raspunsul meu, o zi buna.
 

DeletedUser

Guest
Terenul se ia in functie de armata cea mai avansata participanta la lupta, indiferent daca e a aparatorului sau a atacatorului. Poti ataca cu 2 sulitasi, daca aparatorul are cel putin o unitate de moderna atunci terenul va fi cel din epoca moderna. valabil si invers. Daca ai in aparare 2 sulitasi, dar atacatorul are armata de industriala de exemplu, terenul va fi cel de industriala. In principiu, pana in industriala vei avea dealuri, stanci, copaci, tufisuri, mlastina si campie. Acesta este ales la intamplare pentru fiecare lupta. Din progresista vei avea in plus transee, sarma ghimpata, teren accidentat.
 

DeletedUser5248

Guest
Buna seara, in cazul in care intrebarea se referea strict la era din care este terenul de lupta si de ce, deja ai primit raspunsuri complete.
Initial am crezut ca intrebi cumva si de vreun algoritm in urma caruia rezulta o anumita asezare a formelor de relief pe campul de lupta, de asta am zis ca asa ceva este stiut, probabil, doar de creatorii acestui joc. Desi pur si simplu cred ca exista deja mai multe campuri de lupta predefinite (este vorba de mii de variante posibile, poate chiar si mai multe) si din alea pica o varianta la fiecare lupta in parte, parerea mea, poate gresesc, dar mi se pare destul de logic ce am spus.
Am tinut mortis sa vin cu o astfel de completare, multumesc pentru atentia acordata, si sper ca ai primit raspunsurile pe care le doreai. O seara buna.
 

DeletedUser8181

Guest
Cazul concret suna asa: eu atac un adversar cu dragoni, puscasi si vanatori (sau ceva asemanator) iar el are 8 vanatori si terenul e plin de copaci; el castiga. Pun in aparare 8 vanatori si el ataca cu 6 vanatori si 2 dragoni. Terenul e sarac in copaci, el castiga, desi bonusul era de 9% vs 24% cat am eu. Daca stiu pe ce teren sunt atacant, imi fac o idee despre ce armata sa folosesc in aparare.
 

DeletedUser5248

Guest
Buna dimineata, am inteles acum ce vrei sa spui.
Ideea este ca la cei opt vanatori ai lui, dragonii sunt vulnerabili, si chiar si puscasii, mai ales daca avea paduri. Intra cu opt obuziere, si dupa aia nici nu mai conteaza ca are paduri, ca alea detecteaza si ascunderea. Cat despre atacul sau, ce pot spune, a jucat foarte atent daca a trecut, si atacatorul oricum este avantajat ca joaca el, plus ca are si prima mutare, dar asa este si normal sa fie. Nu trebuie avut in vedere numai bonusul legendarelor, ci trebuie avut in vedere si bonusul unitatilor.
Acum ca sa raspund si la ceea ce voiai sa afli de fapt, nu ai de unde sa stii niciodata ce camp de lupta vei nimeri, fie ca esti atacator, fie ca esti aparator, deoarece campul de lupta se stabileste in mod aleatoriu.
O zi buna.
 

DeletedUser7314

Guest
Buna dimineata, am inteles acum ce vrei sa spui.
Ideea este ca la cei opt vanatori ai lui, dragonii sunt vulnerabili, si chiar si puscasii, mai ales daca avea paduri. Intra cu opt obuziere, si dupa aia nici nu mai conteaza ca are paduri, ca alea detecteaza si ascunderea. Cat despre atacul sau, ce pot spune, a jucat foarte atent daca a trecut, si atacatorul oricum este avantajat ca joaca el, plus ca are si prima mutare, dar asa este si normal sa fie. Nu trebuie avut in vedere numai bonusul legendarelor, ci trebuie avut in vedere si bonusul unitatilor.
Acum ca sa raspund si la ceea ce voiai sa afli de fapt, nu ai de unde sa stii niciodata ce camp de lupta vei nimeri, fie ca esti atacator, fie ca esti aparator, deoarece campul de lupta se stabileste in mod aleatoriu.
O zi buna.

Daca voi aveti impresia ca este aleatoriu va inselati!Cel putin la luptele pentru cucerirea de noi teritorii este facut in asa fel incat tu jucator sa pierzi si sa innaintezi cat mai greu in joc. Am observat la o echipa bazooka pe care o atacam, bonus in aparare de 65%(total nejustificat deoarece era pe campie si nu primea nimic la bonus).Asta este o modalitate de a forta jucatorii sa cumpere diamante pentru a innainta mai rapid.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7954

Guest
Daca voi aveti impresia ca este aleatoriu va inselati!Cel putin la luptele pentru cucerirea de noi teritorii este facut in asa fel incat tu jucator sa pierzi si sa innaintezi cat mai greu in joc. Am observat la o echipa bazooka pe care o atacam, bonus in aparare de 65%(total nejustificat deoarece era pe campie si nu primea nimic la bonus).Asta este o modalitate de a forta jucatorii sa cumpere diamante pentru a innainta mai rapid.

Amesteci rau lucrurile pison.Una e bonus specific unitatii si alta e bonus de armata.
 

DeletedUser5248

Guest
Daca voi aveti impresia ca este aleatoriu va inselati!Cel putin la luptele pentru cucerirea de noi teritorii este facut in asa fel incat tu jucator sa pierzi si sa innaintezi cat mai greu in joc. Am observat la o echipa bazooka pe care o atacam, bonus in aparare de 65%(total nejustificat deoarece era pe campie si nu primea nimic la bonus).Asta este o modalitate de a forta jucatorii sa cumpere diamante pentru a innainta mai rapid.

Salutare, un pic sa ne intelegem. Eu vorbeam de luptele contra vecinilor, nu de regiunile si sectoarele de pe continent. Desigur ca pe continent vei gasi aceeasi harta, cu aproximatie si acolo.
In plus, bonusul de la sectoarele de pe continent este dinainte stabilit, pe cand la luptele intre vecini, poate sa creasca sau sa scada la fiecare in parte, in functie de nivelul legendarelor de aparare si de numarul turnuletelor pe care le are in oras.
Iar bonusul unitatilor este altceva, un aspect distinct de cele mentionate de mine anterior.
O zi buna.
 
Sus