unitati speciale

SnowNovalis500

Well-Known Member
am doua intrebari :
1. daca unitatea bandit are atac 100 inseamna ca poate ucide orice din prima lovitura, fara sa mai fie posibila riposta. atunci cum poate ea fi totusi distrusa de inamic?
2. campionul si celelalte unitati speciale nu se mai refac in timp daca au fost ranite? ca si celelalte unitati normale
multumesc
 

DeletedUser9966

Guest
Salut!
Banditul are putere mare de atac atunci cand ataca ca si bandit, cand este transformat in alta unitate el are puterea de atac respectiva acelei unitati.
La prima lovitura incasata de bandit, el se va transforma intr-o unitate aleatorie din campul tau de lupta. Daca pe campul de lupta, tu nu mai ai nici-o unitate decat banditi, atunci el moare din prima lovitura, deoarece nu mai are in ce sa se transforme.
Cat despre campioni si banditi, se refac si ei, dar mult mai greu fata de o unitate normala.
 

SnowNovalis500

Well-Known Member
am inteles referitor la bandit ca are puterea unitatii in care se transforma..este evident..intrebarea este "cine il poate ucide pe el ?" atunci cind ataca el ca ,bandit evident, are putere 100 si omoară orice unitate..niciuna nu poate riposta ca sa l raneasca..deci el nu poate fi ucis decat daca e atacat separat..ori eu nu asta intreb..ci pun in discutie situatia in care atac cu el ceva...nu i poate rezista nimeni care sa l raneasca prin riposta, daca el ucide orice din prima lovitura..
 

simionul

Well-Known Member
Unitatea "bandit" ucide dintr.o lovitura daca este langa unitatea inamica.
Daca armata adversa are unitati care lovesc la distanta , sansele de a ajunge sa le lovesti cu banditul sunt minime.
 

SnowNovalis500

Well-Known Member
am inteles acum..si inca o intrebare tematica..o unitate ranita ataca cu aceeasi putere ? sau cu o forta diminuata in functie de cit este de ranita?
 

DeletedUser9966

Guest
O unitate ranita ataca ca si inainte, nu afecteaza cu nimic desfasurarea bataliei.
 

Dumi.

Well-Known Member
Chiar daca banditul ataca cu 100, unitatea in care loveste nu moare. Singurele unitati care mor ar fi cele din bronz si cateva din fier, daca banditul are bonus de atac, iar unitatea in care da, nu are bonus de aparare. In rest acea cifra de 100 nu garanteaza nicidecum ca unitatea lovita moare. Insa este drept ca ia foarte multa viata. Totusi depinde foarte mult din ce era sunt unitatile. Pot spune ca un bandit din industriala mi-a lovit un campion din postmoderna si i-a luat doar 3 patratele....
 

DeletedUser9954

Guest
am inteles acum..si inca o intrebare tematica..o unitate ranita ataca cu aceeasi putere ? sau cu o forta diminuata in functie de cit este de ranita?
Unitatea ranita ataca cu puteri diminuate tinand cont de cata viata are ramasa. O unitate cu 1 patratica ramasa, nu ataca la fel de puternic ca cea cu 10 patratele.
 

Dumi.

Well-Known Member
Unitatea ranita ataca cu puteri diminuate tinand cont de cata viata are ramasa. O unitate cu 1 patratica ramasa, nu ataca la fel de puternic ca cea cu 10 patratele.
nu este adevarat...unitatea ranita ataca cu aceeasi forta cu care a atacat prima data....
Am intrat cu un badit care mai avea doar o patratica in bara si cand a dat, a luat 9 patratele din adevrsar....
 
Sus