Vești importante pentru Forge!

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Lady S

Community Manager
Membru personal
guild-raids-logo3.png

Dragi jucători,

Astăzi, vă prezentăm două anunțuri importante.

În primul rând, după o analiză atentă, am decis să oprim funcția Ghildă vs. Ghildă. Și, în al doilea rând, ne face o mare plăcere să vă prezentăm urmașul său imediat - noile Raiduri ale ghildelor!

În această postare, vrem să vă oferim un prim rezumat al ambelor schimbări. În următoarele 1-2 luni, ne propunem să aducem atât închiderea GvG, cât și Raidurile ghildelor în primul rând pe serverul nostru Beta. Pentru o cronologie mai detaliată privind Beta, vă rugăm să vizitați forumul corespunzător.

Vă rugăm să țineți cont că ambele schimbări vor ajunge pe serverele live numai după faza de testare Beta, care nu ne așteptăm să se încheie mai devreme de sfârșitul acestui an. Bineînțeles, vă vom ține la curent cu calendarul pentru lansarea live, deoarece acesta încă se poate schimba.

Acum că am clarificat calendarul, haideți să prezentăm motivele care ne-au condus la această decizie.

Î: De ce închidem GvG?
R:
Recunoaștem că GvG a devenit o parte integrantă a jocului pentru unii dintre voi, în special pentru cei care joacă FoE de mulți ani. Decizia de a închide această opțiune nu ne-a venit ușor. Dar iată care sunt principalele motive pentru care am decis să o facem:
  • Participare vs. întreținere. În prezent, doar un procent foarte mic din jucătorii noștri joacă în mod activ GvG. Fiind o funcție moștenită, ceea ce o face lentă și voluminoasă, GvG necesită un efort considerabil pentru a fi întreținută. În plus, GvG necesită actualizări constante cu fiecare creștere a epocii și, în general, nu se ridică la standardele actuale în ceea ce privește proiectarea funcțiilor. Ca urmare, de multe ori nu se ridică la nivelul așteptărilor noastre și ale voastre. Revizuirea GvG ar necesita multe din resursele noastre și nu ar fi fezabilă și nici nu ar fi pregătită pentru viitor. În schimb, în conformitate cu piața și cu viziunea noastră pentru Forge of Empires, am decis să creăm o nouă opțiune, pentru a aduce împreună toți jucătorii și toate ghildele și pentru a face o nouă adăugire de lungă durată la experiența voastră de joc.
  • Inaccesibilitate. GvG nu poate fi accesibil pe mobil fără o revizuire tehnică semnificativă. Deși a fost cazul pentru o vreme, credem că nu mai este o opțiune sustenabilă pentru un joc cross-platform precum Forge. Ne propunem să eliminăm acest decalaj și să ne asigurăm că funcțiile cheie sunt la fel de accesibile indiferent de platformă. Introducerea Câmpurilor ghildelor în trecut a abordat deja acest aspect, dar cu noile Raiduri dorim să îl îmbunătățim și mai mult. Vă rugăm să rețineți că, în timpul fazei de testare, este posibil să lansăm mai întâi funcția în browser, urmând ca actualizarea pentru mobil să vină mai târziu.
  • Clasament. GvG ocupă în continuare un loc important în clasamentul global. Odată cu recenta actualizare a Câmpurilor ghildelor, am introdus un nou clasament, care se concentrează pe performanța ghildei în GBG, mai degrabă decât pe prestigiu. Pentru noi, acesta a fost primul pas pentru a diminua ponderea GvG în competiție și pentru a face clasamentele mai echitabile și accesibile pentru cât mai multe ghilde active, incluzându-i în același timp atât pe jucătorii de pe mobil, cât și pe cei din browser. Vrem să terminăm ceea ce am început și să unim toate ghildele în noile Raiduri ale ghildei.
Î: Când va fi închis GvG?
R:
Nu avem o dată exactă, dar ne așteptăm să finalizăm toate pregătirile necesare în următoarele 1-2 luni. De îndată ce vom ști, vă vom anunța din nou. Făcând acest anunț mai devreme, am vrut să vă dăm timp să ne transmiteți feedbackul și să vă pregătiți, în ciuda faptului că nu avem încă data exactă.

Î: Ce se va întâmpla cu clasamentul GvG?
R:
Acesta va fi înghețat în timp în starea în care se află la închidere pentru a aminti toate realizările impresionante ale ghildelor. Alte zone din joc care folosesc prestigiul și puterea ghildei vor fi reechilibrate în consecință.

Î: Ce sunt Raidurile ghildelor?
R:
Am conceput această funcție pentru a aduce toate ghildele laolaltă pentru a concura între ele, creând în același timp o nouă modalitate de colaborare în cadrul ghildei prin reunirea forțelor pentru un scop comun. Intenționăm ca Raidurile să fie un succesor al GvG, dar nu sunt neapărat asemănătoare. Cu ele, vrem să introducem un nou concept de misiune de ghildă, în care participanții se deplasează împreună dintr-un punct al misiunii în altul, câștigând recompense pe parcurs. S-ar putea spune că Raidurile sunt oarecum o lume paralelă, cu ordine, resurse și unități proprii.

Î: Când vor începe Raidurile ghildelor?
R:
Nu vrem să vă lăsăm prea mult timp fără o opțiune ghildă vs ghildă. La închiderea GvG, vrem să ne acordăm timp pentru a rezolva eventualele probleme și sperăm să lansăm Raidurile la scurt timp după aceea. Ca întotdeauna, vă vom ține la curent cu noutățile.

Rămâneți aproape pentru următorul anunț despre GvG și Raiduri! Între timp, nu ezitați să discutați despre schimbări, să puneți întrebări și să vă împărtășiți gândurile despre cum ar putea arăta Raidurile aici.

Echipa Forge of Empires
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus