Înlocuitor (account sitter)

  • Autor subiect DeletedUser10378
  • Data de început

DeletedUser10378

Guest
Azi, in cadrul unei discutii dintre 2 persoane din ghildă, mă gândeam ce bine ar fi dacă am putea intra pe contul unui alt jucător pentru anumite acțiuni. Și mi-am adus aminte de o funcție care exact asta făcea în jocul de browser Triburile. Dacă nu mă înșeală memoria, pentru că nu m-am atins de acel joc de peste 10 ani, tot Innogames l-a făcut, nu?

Nu ați putea implementa această facilitate și aici? Evident, vor apărea anumite restricții, dar cred că este un preț pe care unii dintre noi l-ar plăti cu plăcere pentru a avea la o anumită oră pe X, care e proaspăt și nu a dat nici o luptă în GBg, sau care nu a intrat să facă Expediția și ne arde buza că se pierde locul 1 din cauza lui. Același sistem care era acolo, l-am vrea și aici.
Sunt curios dacă ar avea cineva de obiectat aici(mai ales că pe Triburi se vedea când contul era administrat de sitter, deci nimeni nu poate invoca motive puerile).
 

Dumi.

Well-Known Member
Nu este o idee buna. Cum sa intre alta persoana pe contul meu? Sa vada toate discutiile din toate circularele, sa aiba acces liber la punctele forge, la armate, la legendare, la diamante? Anumite restrictii? :)))))))))
Asta nici ca gluma nu e buna!!!!
 

DeletedUser10378

Guest
Nu este o idee buna. Cum sa intre alta persoana pe contul meu? Sa vada toate discutiile din toate circularele, sa aiba acces liber la punctele forge, la armate, la legendare, la diamante? Anumite restrictii? :)))))))))
Asta nici ca gluma nu e buna!!!!
am specificat exact in ultimul rând, la final „fără motive puerile”, deși nu cu aceste cuvinte. Păi tu ai lăsa sitter din altă ghldă? Cineva care a jucat triburile știe despre ce funcție vorbesc. Și ar putea să-mi aducă aminte ce restricții avea sitterul:))
 

dunbarton

Well-Known Member
Am jucat Triburile la greu, adica vreo 8 ani... Creeaza dependenta si iti consuma noptile.
Un lucru nasol acolo era daca faceai parte dintr-un trib in care conducatorul/ conducatorii se credeau un fel de semizei atoatestiutori, erau patrunsi de importanta pozitiei lor si se considerau unici detinatori ai stiintei jocului. Tu, ca simplu membru, puteai fi obligat (sub amenintarea excluderii si a executiei) sa lasi sitter la solicitarea conducatorilor chiar si atunci cand puteai juca, pe motiv ca se organizau actiuni importante (de atac sau de aparare) iar tu, chipurile, nu ai avea experienta necesara sa dai anumite comenzi sau combinatii de comenzi la un moment stabilit intr-un plan. Nu mai spun ca erai verificat periodic pentru a se stabili daca te dezvolti cum trebuie sau daca esti activ, sau daca trimiti sprijin la colegii de trib, sau daca nu esti spion, sau multe alte motive. Daca ar exista si aici aceasta posibilitate, s-ar deschide calea acelorasi abuzuri din partea conducerii ghildei.
 

Alessia3

Member
Impotriva ! Cum a spus si @dunbarton practic, owner-ii de ghilde vor juca dupa bunul plac cu conturile noastre, ca si cum ar fii conturile lor si nu este bine acest lucru.
 

Dumi.

Well-Known Member
sper ca niciodata, nici macar in gluma sa nu se ajunga la asa ceva
daca da, in secunda doi ma las de joc
 

DeletedUser10378

Guest
sper ca niciodata, nici macar in gluma sa nu se ajunga la asa ceva
daca da, in secunda doi ma las de joc
Te știu ca lider în mai toate ghildele din lumile în care joci. Sau măcar în cercul conducerii. Poate îți e frică de puterea pe care ai putea-o primi. Sunt de acord că pentru unii conducerea este o căciulă prea mare. De asta se spune „Dă-i prostului puterea și vezi ce face cu ea”.
Am jucat Triburile la greu, adica vreo 8 ani... Creeaza dependenta si iti consuma noptile.
Un lucru nasol acolo era daca faceai parte dintr-un trib in care conducatorul/ conducatorii se credeau un fel de semizei atoatestiutori, erau patrunsi de importanta pozitiei lor si se considerau unici detinatori ai stiintei jocului. Tu, ca simplu membru, puteai fi obligat (sub amenintarea excluderii si a executiei) sa lasi sitter la solicitarea conducatorilor chiar si atunci cand puteai juca, pe motiv ca se organizau actiuni importante (de atac sau de aparare) iar tu, chipurile, nu ai avea experienta necesara sa dai anumite comenzi sau combinatii de comenzi la un moment stabilit intr-un plan. Nu mai spun ca erai verificat periodic pentru a se stabili daca te dezvolti cum trebuie sau daca esti activ, sau daca trimiti sprijin la colegii de trib, sau daca nu esti spion, sau multe alte motive. Daca ar exista si aici aceasta posibilitate, s-ar deschide calea acelorasi abuzuri din partea conducerii ghildei.
Parcă jucai singur în ghildă. Nu prea văd cine ar putea să te controleze:)
Impotriva ! Cum a spus si @dunbarton practic, owner-ii de ghilde vor juca dupa bunul plac cu conturile noastre, ca si cum ar fii conturile lor si nu este bine acest lucru.
Măi, sincer, pe A, unde știu că joci, nu-l știam așa tiran pe Cody sau pe ceilalți lideri de acolo. Dar poate s-au schimbat între timp...

Ideea este următoarea. Nu vă ține nimeni cu forța într-o ghildă. Dacă nu vă convin cerințele ghildei sau alte lucruri, plecați, nu? De ce ar fi solicitările liderului un impediment? Oricum, in afară de armată, PF, inventar(bunuri și clădiri) și diamante, se vede cam tot. În plus, cine vă pune să vă dați contul oricui? Eu sigur aș lăsa să joace pe contul meu doar pe cineva în care am totală încredere că nu-și va bate joc de contul meu
 

dunbarton

Well-Known Member
Daca citesti postarile mele anterioare vei vedea ca joc singur tocmai din cauza a ce am intalnit in Triburile; daca imi vizitezi orasele, pe B si E, vei vedea ca nu am nicio cladire militara, pentru ca m-am saturat de confruntari; ce am postat mai devreme a fost pentru a-i lamuri pe cei care fac parte dintr-o ghilda medie-mare asupra riscurilor introducerii unui sitter.
Pe Triburile optiunea de sitter a fost pervertita, adica daca scopul initial a fost sa sprijine pe cel care nu putea fi on la un moment dat si sa-i permita sa apeleze la un ajutor de la cineva din trib pentru a-i dezvolta satul/ satele, cu timpul acest ajutor a devenit obligatoriu de a fi cerut, iar asta s-a intamplat pentru ca aceasta optiune avantajeaza pe cel care cere sitter, dar si pe cel care devine sitter; conducatorii isi doresc sa beneficieze de aceste avantaje, de aici pozitia vulnerabila a membrilor de rand.
 

Dumi.

Well-Known Member
Te știu ca lider în mai toate ghildele din lumile în care joci. Sau măcar în cercul conducerii. Poate îți e frică de puterea pe care ai putea-o primi. Sunt de acord că pentru unii conducerea este o căciulă prea mare. De asta se spune „Dă-i prostului puterea și vezi ce face cu ea”.
Pe E am infiintat intr-adevar o ghilda. Pe B sunt intr-o ghilda unde nu am functii [e o lume secundara pentru mine].
E un joc.....conducerea unei ghilde este ceva atat de simplu fata de viata reala, incat caciula aia prea mare de care vorbesti tu....nu e din povestea asta.
Deci in contnuare NU sunt de acord cu propunerea ta, tocmai pentru ca stiu ce inseamna sa conduci o ghilda.
mi se pare aberant sa dai posibilitate unui coleg de ghilda sa intre pe contul altui coleg. In afara de faptul ce este neetic, este si periculos. Omule......cat de bine cunosti tu omul din spatele avatarului?
Iti raspun eu: mult prea putin!
 

Dumi.

Well-Known Member
Ca sa nu mai incep un topic nou:
Ce ar fi daca ati implementa noul sistem de cotizare [cel in care se poate introduce manual nr de pf necesare] si la cercetari!!!!????
 

Alessia3

Member
@MikeDX Observ ca ne-ai luat la purificat pe toti care ti-am raspuns :)) Mai Mike, sa stii ca FoE este impotriva acestui concept, altfel ne lasa sa avem conturi multiple. Si aici nu este vorba de cody, de x sau de y, eu ziceam la modul general, probabil alti owneri isi vor obliga ghildasii sa le de-a parola la cont si acest lucru ar insemna ca acei owneri vor avea conturi multiple si nu stii cum se vor transforma in mici hitleri si vor incepe sa faca ce doresc cu conturile, chiar sa isi puna puncte la cl, sa isi faca oferte la piata favorabile lor, etc. Si Inno Games ne si spune sa NU dam parola NIMANUI! Nu ai citit regulile jocului se pare.
 
Ultima editare:

Lady S

Community Manager
Membru personal
Această propunere s-a făcut de nenumărate ori și a fost respinsă. Motivul este faptul că pericolul de a se pierde tot progresul în câteva ore (ca în Triburile) nu există în FoE. Jefuirea câtorva clădiri nu afectează contul decât în foarte mică măsură. De asemenea, contul se poate șterge după minim 30 de zile de inactivitate, interval care poate fi cu greu atins pentru un jucător activ și interesat, având în vedere posibilitatea de logare de pe orice dispozitiv.
 

DeletedUser10378

Guest
@Alessia3 cred că tu nu ai citit regulamentul. Schimbul de PF este interzis(sau problematic, zi-i cum vrei), dar nu și cel de bunuri. Ori, dacă numai bunurile se duc de pe un cont pe altul, nu prea poate fi considerat cont suport. Și asta pentru că sunt vândute bunuri pentru PF.. Sau in care anumiti oameni iti dau bunuri ca să avansezi in ere, numai ca să ajungi undeva de unde să poți ajuta ghilda și face o diferență. Exemplele pot pot continua, dar nu mai văd rostul.
Hai să lăsăm subiectul mort, că tot am primit deja răspuns de la admini. S-a rezolvat, nu se poate.
 

Alessia3

Member
@MikeDX Ti-a raspuns si simona ca nu se va face :) Pai se transforma foe In MAD MAX sau Book of Ely :) In orice ghilda unde te duceai mai intai plateai cotizatie, erai jefuit de owner :)))))))))))) aveai si tu cateva sute bunuri din marte, te trezeai cu bunuri din bronz in locul lor :))))))))))
Topic inchis!
 
Ultima editare:

Mirela127

Member
Propun mai simplu, sa apari vizibi/invizibil daca esti sau nu pe joc printr-o bolduire a ID-ului in lista ghildei.
Astfel poti vedea daca nu vrea sa raspunda apelului echipei sau nu este intr-adevar.
 
Sus