Am probleme cu laptopul, va rog sa ma ajutati!

dunbarton

Well-Known Member
Va salut,
Am un laptop Toshiba Satellite cam vechi, are aproape zece ani de cand il folosesc aproape zilnic. De-a lungul timpului nu mi-a creat mari probleme, insa in ultima vreme a inceput sa dea rateuri.
Prima data s-a intamplat in timpul Summer Event 2020, cand a refuzat in mod sistematic sa plaseze incidente in oras. In cele douazeci si ceva de zile cat a durat evenimentul, nu am colectat decat 1 (unu) dublon si asta din cauza acestui laptop anchilozat. M-am convins ca problema este de la laptop si nu dela internet, pentru ca am intrat in joc si de pe Explorer, si de pe Mozilla, si de pe Opera, si de pe Chrome si de fiecare data facea aceeasi figura: nu plasa incidente nici sa-l tai.
Am un amic care se pricepe, l-am chemat, a mesterit ceva la el si intr-adevar l-a reparat: la o zi dupa terminarea eventului, calculatorul a inceput sa dea drumul la incidente ca in vremurile bune.
Totusi, se pare ca ce a reparat pe de o parte, a stricat pe de alta: de doua saptamani de cand incerc sa finalizez asezarea egipteana, laptopul a uitat sa faca inmultirea cu 4. O singura data, la inceput, am colectat bunuri culturale x 4, iar de atunci, desi jocul imi asigura o sansa de 13%, adica una la opt incercari, calculatorul refuza sa faca inmultirea, desi de atunci am colectat la greu si bunuri culturale, si prăzi.
Din pacate, nu pot remedia situatia in cele cinci zile cat mai am la dispozitie pentru a finaliza asezarea, intrucat amicul meu se intoarce din concediu la jumatatea lui septembrie. De aceea, am hotarat sa imi cumpar un alt laptop, iar motivul pentru care am postat toata aceasta poveste este ca va rog sa ma sfatuiti cam ce marca ar trebui sa am in vedere si la ce parametri tehnici sa acord atentie. Rugamintea se adreseaza atat jucatorilor, cat si personalului Inno care, datorita experientei dobandite, ar putea sa imi dea niste sfaturi utile.
Imi cer scuze pentru timpul rapit si va multumesc pentru ajutor.
 

.BISMARCK.

Active Member
Iar despre așezare ..dacă ești în pericol sa nu poți termina in timpul cel mai favorabil adică cel mai scurt ca sa beneficiezi de premiile cele mai bune atunci mai bine abandonezi și încerci o a doua oara sa nu mai ai probleme
 

Proud129

Well-Known Member
Va salut,
Am un laptop Toshiba Satellite cam vechi, are aproape zece ani de cand il folosesc aproape zilnic. De-a lungul timpului nu mi-a creat mari probleme, insa in ultima vreme a inceput sa dea rateuri.
Prima data s-a intamplat in timpul Summer Event 2020, cand a refuzat in mod sistematic sa plaseze incidente in oras. In cele douazeci si ceva de zile cat a durat evenimentul, nu am colectat decat 1 (unu) dublon si asta din cauza acestui laptop anchilozat. M-am convins ca problema este de la laptop si nu dela internet, pentru ca am intrat in joc si de pe Explorer, si de pe Mozilla, si de pe Opera, si de pe Chrome si de fiecare data facea aceeasi figura: nu plasa incidente nici sa-l tai.
Am un amic care se pricepe, l-am chemat, a mesterit ceva la el si intr-adevar l-a reparat: la o zi dupa terminarea eventului, calculatorul a inceput sa dea drumul la incidente ca in vremurile bune.
Totusi, se pare ca ce a reparat pe de o parte, a stricat pe de alta: de doua saptamani de cand incerc sa finalizez asezarea egipteana, laptopul a uitat sa faca inmultirea cu 4. O singura data, la inceput, am colectat bunuri culturale x 4, iar de atunci, desi jocul imi asigura o sansa de 13%, adica una la opt incercari, calculatorul refuza sa faca inmultirea, desi de atunci am colectat la greu si bunuri culturale, si prăzi.
Din pacate, nu pot remedia situatia in cele cinci zile cat mai am la dispozitie pentru a finaliza asezarea, intrucat amicul meu se intoarce din concediu la jumatatea lui septembrie. De aceea, am hotarat sa imi cumpar un alt laptop, iar motivul pentru care am postat toata aceasta poveste este ca va rog sa ma sfatuiti cam ce marca ar trebui sa am in vedere si la ce parametri tehnici sa acord atentie. Rugamintea se adreseaza atat jucatorilor, cat si personalului Inno care, datorita experientei dobandite, ar putea sa imi dea niste sfaturi utile.
Imi cer scuze pentru timpul rapit si va multumesc pentru ajutor.
In primul rand, jocul ... mai bine spus ce se petrece in joc nu are legatura cu laptopul tau. Nu are legatura sansele de colectare x4 cu laptopul. Tot ce se petrece in joc se petrece intr-un servar, tu dai niste comenzi prin joc la softul jocului din acel servar probabil localizat in Germania, in fine... Daca ai o sansa de 13% asta nu inseamna ca tu la a 8 incercare ai garantat x4.Faci o greseala enorma daca gandesti asa, sansa de 13% e individuala nu cumulativa, adica poti sa colectezi si de 100 de ori fara sa iti ofere acel x4.
Pe scurt laptopul tau nu are lrgatura cu actiunile petrecute in joc, din exemplu dat de tine. Toshiba satellite e un laptop vechi, iti recomand un browser super usor daca gasesti unul! chrome, mozila, edge, opera sunt browsere grele pentru laptopul tau. Iti mai ramane Internet Explorer, dar o sa ai probele cu el din cand in cand (iti pot spune ca merge ok, mai face figuri cand incarci jocul) deorce cei de la INNO nu mai ofera suport pentru Flash iar internet explorer foloseste acest Flash, au trecut si ei in noua era HTML5. Nu uita sa iti faci updaturi regulat la windows.
Bafta!
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Îmi cer scuze, dar eu sunt cu gura până la urechi... Fără supărare.

Incidentele în joc apar absolut la întâmplare. Nu laptopul tău pune incidente. Nu mai scrie asemenea aberații.... Nici prietenul tău meseriaș la reparat laptopuri nu are nici o legătură.

La fel și cu șansa să culegi de 4 ori producția la așezările culturale.
Totul este la întâmplare. Încă mai există o grămadă de jucători ca tine care nu înțeleg, deși discuția asta este de ani buni deja.
Cred că ăia de la INNO se țin cu mâinile de burtă!
Probabil vor propune fabricarea unui laptop special, cu un procesor modificat special numai pentru FoE, ca să "pună" incidente mai multe în oraș. :p:p:p:D:D:D
 

dunbarton

Well-Known Member
:eek::eek::eek::eek::eek: Aoleu si vai de mine! Bai frate, cum de ati putut pune botul in halul asta ?!
Postarea mea a fost la misto. A fost ca in bancul ala cu puricele caruia i s-au taiat picioarele si care pana atunci sarea cand bateai din palme, iar dupa aceea, pentru ca nu a mai sarit, oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca daca-i tai toate picioarele, puricele nu mai aude.
Precum oamenii de stiinta, asa am concluzionat si eu, dar la misto, ca nu primesc dubloni din cauza laptopului. Totul a fost cu bataie la adresa jocului si a modului cum, adesea, acesta aplica defectuos si inexplicabil anumite distribuiri cu caracter aleator.
Ma mir ca ati luat plasa si cei care ma stiti din postarile anterioare de pe forum, macar voi trebuia sa va prindeti.
 
Ultima editare:

dunbarton

Well-Known Member
Tata, asta nu e spam, este transmiterea unei opinii despre joc (si anume faptul ca uneori alocarea aleatoare a unor premii, bonusuri, etc. nu se face conform asteptarilor considerate normale), dar folosind un ton de ironie.
O idee o poti transmite in mai multe moduri, fie o enunti direct, fie o transmiti pe ocolite. Eu am facut-o pe ocolite.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Este un joc în care anumite evenimente se produc absolut la întâmplare. Legat de asta, tu vii cu o discuție în care folosești expresia "așteptările considerate normale". După 100 de ani de joc, tot n-ai înțeles semnificația cuvântului "aleator"....sau "întâmplător". Drept pentru care, serios sau ironic, deschizi a 100 oară subiectul, sub altă formă bineînțeles. Spam clar.
 
Sus