aparare

  • Autor subiect DeletedUser1019
  • Data de început

DeletedUser1019

Guest
Am observat ca trupele ce le am in aparare se comporta total aiurea in lupta cu cei ce ma ataca.Dragonii, spre exemplu , care acopera tot campul de lupta se misca doar cateva patrate si daca ataca , ataca jandarmii de parca au spirit de kamikaze. Am avut ocazia sa raman stupefiat cand am vazut la o lupta ca un jandarm se retrage. Trupele nu se comporta constant in lupta .Am vazut ca fiind atacat de acelasi jucator si cu aceleasi trupe , o data i-am cauzat pagube considerabile si alta data nici macar nu lam zgariat .Ar trebui facut ceva caci lipsurile acestui joc ne pun nervii la grea incercare.
 

DeletedUser

Guest
Aceasi problema o am si eu,am observat ca dragonii in aparare se misca cu una doua campuri cand ei au o arie de avansare cu mult mai mare.
De exemplu sunt atacata constant de un jucator cu 6 tunuri ,un jandarm si un grenadier...eu in ultimul atac am avut in in aparare 7 dragoni si un jandarm(cu doi dragoni distrugi un tun de camp)..apararea mea n-a fost in stare sa produca macar o zgaraietura....
 

DeletedUser216

Guest
Aveți dreptate ca AI-ul joacă execrabil, dar depinde și de hartă de foarte multe ori (dacă este multă pădure, apă, mlaștină, etc.), de obicei trupele călare avansează doar atât cât sa poată la următorul turn să lovească ce-a mai înaintată unitate adversă.
 

DeletedUser4181

Guest
Banuiesc ca la un momendat vor face AI-ul sa joace folosind anumite strategii si atunci va fi mult mai greu sa bati o aparare!Dar momentan nu cred ca asta e problema principala a jocului!Din punctul meu de vedere ar trebuii bagate urgent un fel de sistem in care jucatorii sa se poata bate intre ei !Vrem ca acest joc sa fie sim city sau mai mult ,de fapt asta e intrebarea!
 

DeletedUser216

Guest
Banuiesc ca la un momendat vor face AI-ul sa joace folosind anumite strategii si atunci va fi mult mai greu sa bati o aparare!Dar momentan nu cred ca asta e problema principala a jocului!Din punctul meu de vedere ar trebuii bagate urgent un fel de sistem in care jucatorii sa se poata bate intre ei !Vrem ca acest joc sa fie sim city sau mai mult ,de fapt asta e intrebarea!

http://blog.forgeofempires.com/?p=662
“PvP will also receive some new, cool features. With live-battles, you can challenge other players on the battlefield, instead of fighting their AI-army. With guild battle maps, large groups of players will have to collaborate in order to conquer areas from other guilds and defeat them. We are planning to implement all features mentioned above within this year”

Intrebarea de fapt este cat de repede se misca... Idei sunt, au de unde se inspira, are cine sa le ofere, existand o comunitate f mare de jucatori... Banuiesc ca nu au o echipa prea mare si din cauza asta se misca destul de incet...
Eu personal am jucat un joc in care daca erai atacat iti aparea un timer si puteai sa alegi daca te bati sau lasi AI-ul sa se bata, dupa ce trecea timpul intra automat AI-ul si dadea lupta. Urmeaza sa vedem ce ne va oferi anul asta :laugh:
Nu uita ca jocul este inca in faza beta si ca se dezvolta cu ajutorul comunitatii de jucatori care sunt pe post de "cobai" si de "consultanti" in acelasi timp...
 

DeletedUser

Guest
CONTRA la partea cu Timer-ul..iti dai sama daca la fiecare jucator pe care il ataci trebuie sa stai sa zic 15-20 de sec pana sa intri efectiv in lupta..va dura foarte mult pana iti invingi toti vecinii. Este dreptul tau, si posibilitatea ta sa iti faci armata de aparare, in asa fel incat sa nu poata fi invinsa (bineinteles asa ceva e ...domeniul fantastic (utopic))..sau sa o schimbi zilnic, sa aiba surprize atacatorul tau.
 
Ultima editare de un moderator:

S.O.N.Y

Active Member
buna forum FOE . va rog sa imi explicati cum este posibil cu 8 dragoni (+222%) aparare sa piarda in fata la 2 tunuri simple +4 gredadieri+2 muschetari (120%atac). a avut pierderi doar 2 muschetari care dupa cum stim sunt f slabi in aparare . multumesc
 

DeletedUser

Guest
Salut, in primul rand explica-mi cum ai reusit sa obtii 222 % bonus la aparare, pentru ca oricum as calcula, nu reusesc sa ajung la acest bonus de 222 %.
Si nu e greu, A.I-ul lupta destul de slab, iar cel ce ataca, lupta dupa tactica lui, care de multa ori este ajutat de teren, tufe si boscheti..ceea ce ai patit nu este chiar atat de greu de realizat. Iar acei muschetari, or fi mai slabi in aparare, dar au acel bonus de 120 % care se aplica atat la atac cat si la aparare, la armata din atac, si care sa nu uitam, au un damage destul de mare.
Si banuiesc ca ai urmarit filmuletul cu atacul, si ai vazut tactica lui de atac si modalitatea in care ti-a invins armata de aparare.
 
Ultima editare de un moderator:

S.O.N.Y

Active Member
sall king si felicitati ptr ceea ce faci aici pe forum:) . deci bonusul de aparare il am de la cladirile legendare :) CASTELUL DEAL(90%),CATEDRALA SF. VASILE (60%) si 72% din turnurille de veghe 18 la numar :). sper ca in curand sa se schimbe tactica in aparare ptr ca numai eu am aceste probleme ,se misca in teren foarte rau . ce imi recomanzi in aparare ? ms ptr raspuns si o zi buna :)
 

DeletedUser

Guest
Am inteles, partea cu bonusul.
Pai asta e chestia interesanta, ca nu exista apararea perfecta, orice armata din aparare poate fi inviinsa. Ce pot sa iti recomand este sa schimbi armata din aparare zilnic, adica o data 4 dragoni cu 4 tunuri de camp, dupa aia schimbi cu 4 grenadieri si 4 muschetari, acest lucru nu te va ajuta insa sa respingi atacul, ci poate doar sa il faci sa piarda mai multe unitati in lupta. La un bonus de atac de 120 % la armata atacatoare, nu prea exista ce sa ii stea in cale (eventual trupele din industriala), insa unele armate de aparare pot provoca multe pierderi sau daune pentru armata atacatoare.
Cu placere.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
@ Vamuiesc
Prietene inteleg ca esti suparat dar chiar trebuia sa raspunzi la fiecare postare de pe forumul asta?
 
Sus