Arhitect - propunere de joc nou pentru eficiența organizării orașului propriu

Ahdrian

Well-Known Member
Propun o idee de joc nou, bazat și pe o clădire nouă permanentă (de tipul Portul, Comerciantul de antichități, Taverna) care se poate numi Arhitect, unde jucătorul să fie punctat după eficiența sa în organizarea orașului propriu, dar numai la fiecare Reconstrucție totală.
- Când un jucător intră la Reconstrucție, și trimite în stoc toate clădirile, atunci el intră în acest joc. Nu vor intra în joc Reconstrucțiile parțiale.
- Când jucătorul a intrat în Reconstrucție totală. clădirea Arhitect îi va aminti permanent de asta, de ex.printr-un semn de exclamare
- Când jucătorul încheie Reconstrucția totală și salvează noua hartă a orașului, i se va mai acorda încă o oră pentru a remedia eventualele probleme (de ex., în caz că nu a conectat bine toate clădirile)
- După acea oră pentru remedieri, automat, noua hartă a orașului e analizată pentru a se determina cât de eficient și-a reconstruit orașul acel jucător, și i se acordă un punctaj, cu care el intră în clasamentul jocului. De pildă, se poate analiza cât de bine a folosit terenul disponibil (pătrățelele goale ar fi un minus), câte clădiri are deconectate de la Primărie (alt minus) sau cât de multe drumuri are ca procent din teren (alt minus, dacă are mai multe drumuri decât au nevoie clădirile lui), etc.
- Periodic, la o săptămână sau la o lună (un sezon de joc), jucătorii să primească recompense după poziția lor curentă în clasamentul Arhitect, și separat după Epoca lor curentă.
Cred că asta ar încuraja toți jucătorii să fie mai atenți cu organizarea orașului lor, și ar adăuga un plus de interes în joc pentru toți.
 
Ultima editare:

Ahdrian

Well-Known Member
Nu e o idee originală a mea, am văzut ceva similar în alt joc mai demult, nu mai știu bine unde, deci nu am nici o pretenție, folosiți-o cum doriți.
 

Dumi.

Well-Known Member
Oricat de interesanta e propunerea de mai sus, ramane nefezabila.
Cand spui oras eficient, la ce te gandesti de fapt?
Fiecare are un anumit stil de joc....un jucator trage pe lupte, altul pe comert, altul pe puncte forge....
Cum alegi orasul cel mai eficient?
 

005baghera

Well-Known Member
La sakura spre exemplu ca sa fi eficient trebuie sa deconectezi cladirile,deci din start ai pierde punctaj nu? Dar ai castiga pentru drum ceva punctaj....nu sunt gigi contra dar odata facut orasul de ce l as mai face luna viitoare?
 

DeletedUser

Guest
Oricat de interesanta e propunerea de mai sus, ramane nefezabila.
Cand spui oras eficient, la ce te gandesti de fapt?
Fiecare are un anumit stil de joc....un jucator trage pe lupte, altul pe comert, altul pe puncte forge....
Cum alegi orasul cel mai eficient?
Simplu. Orașul cel mai eficient e cel care nu are pătrățele nefolosite și are numărul cel mai mic posibil de drumuri, indiferent de natura clădirilor care îl compun (atac, bunuri, pf, whatever).
 

Dumi.

Well-Known Member
Stiu ce spui tu, totusi vreau sa vad ce intelege dl arhitect care a propus treaba asta, prin oras eficient.
Vreau sa vad daca face o propunere in adevarata cunostinta de cauza sau nu.
 

Dumi.

Well-Known Member
Si asa cum spunea mai sus 005baghera, cele mai bune combinatii pentru a urca atacul eficient, lasa multe din cladirile setului de ciresi, nelegate la drum. Pai de ce sa pierd la punctaj cand eu am o logica beton pentru marirea atacului?
Iara spun: am cladire de cazarma militara care solicita drum cu doua benzi, iar daca ea e legata la drum cu o banda, e considerata nelegata. Deci iar s-ar scadea puncte, dupa principiul Arhitect.
totusi mie imi convine de 1000 de ori sa NU am nici o strada cu doua benzi care sa imi ocupe DEGEABA spatiul in oras catre o cazarma de la care alcatrazul imi asigura trupe, indiferent ca e legata la drum sau nu.
si exemplele ar putea sa continue.
Raman la parerea mea, ca o astfel de propunere e nefezabila.
[Unde "nefezabil" nu inseamna ca nu se poate face, ci ca nu se merita facut]
 

Ahdrian

Well-Known Member
Am explicat destul de clar ideile de bază. Mai departe, e treaba designerilor jocului să decidă dacă ele sunt bune, sau dacă pot fi îmbunătățite, sau dacă obiecțiile unora sunt cu adevărat îndreptățite.
 

Ahdrian

Well-Known Member
tu nu iti dai singur seama daca obiectiunile noastre sunt indreptatite?
)))))
De ce aș judeca eu obiecțiile tale sau ale altui jucător? Eu doar am făcut o propunere, în atenția celor interesați de ea. Să judece propunerea, aprecierile și obiecțiile cei care programează jocul.
 

Dumi.

Well-Known Member
Prietene [arhitect probabil] se simte ca nu joci jocul acesta de prea multa vreme si probabil nici foarte activ nu esti
Daca erai, imi dadeai dreptate :)
 

Dumi.

Well-Known Member
Si am o informatie de ultima ora :)
Mai bine decat jucatorii foarte activi, nimeni nu cunoaste jocul asta. Nici macar dezvoltatorii. [se vede dupa ce tampenii scot cateodata la update-uri]
 

Ahdrian

Well-Known Member
De ce ai decis tu că e o propunere nefezabilă sau nedorită? Poate alți jucători ar fi interesați de ea.
 

Vali

Well-Known Member
....
- După acea oră pentru remedieri, automat, noua hartă a orașului e analizată pentru a se determina cât de eficient și-a reconstruit orașul acel jucător, și i se acordă un punctaj, cu care el intră în clasamentul jocului. De pildă, se poate analiza cât de bine a folosit terenul disponibil (pătrățelele goale ar fi un minus), câte clădiri are deconectate de la Primărie (alt minus) sau cât de multe drumuri are ca procent din teren (alt minus, dacă are mai multe drumuri decât au nevoie clădirile lui), etc.
...
Cred că asta ar încuraja toți jucătorii să fie mai atenți cu organizarea orașului lor, și ar adăuga un plus de interes în joc pentru toți.

In primul rand scriptul care ar analiza ar trebui sa fie destul de complex, ceea ce e greu, nu poti sti care e tactica mea, si de ce probabil la un moment dat imi las "patratele" libere pentru o noua legendara... Sa fiu depunctat pentru asta?! E o tampenie!

Crezi ca ar incuraja jucatorii sa fie mai atenti?! Eu cred ca ai incuraja parasirea jocului... pai un jucator incepator, care abia intra pe joc, sa fie depunctat ca nu si-a asezat nu stiu ce cladiri in oras cum ar vrea "cine" (?!) ... paraseste jocul, clar... eu daca as fi la inceput si sa-mi faca jocul asa ceva, nu ma mai joc..

Mda,,, nefezabil (cel putin din punctul meu de vedere)

Vino cu propuneri fezabile, care ar TINE jucatorul in joc, nu sa-l depunctezi, pentru ca pana acum nu am pierdut nimic.. castig, mai incet sau mai repede, in functie de cum ma duce capu' sa ma dezvolt ;) Dar nu pierd, nu-s depunctat pentru nimic!!!
 

Dumi.

Well-Known Member
De ce ai decis tu că e o propunere nefezabilă sau nedorită? Poate alți jucători ar fi interesați de ea.
Omule,,,,citeste atent tot ce am scris....
Eu argumentez...
si de unde deduci tu ca am decis eu ceva?
eu mi-am spus doar parerea, atat
spre deosebire de tine am si argumentat-o cu varf si indesat, lucru pe care tu NU l-ai facut
tu NU ti-ai sustinut ideea, zero argumente, lucru care doveseste ca esti fff incepator in joc, nu il cunosti aproape deloc.
si nici macar nu era o idee orignala
nici macar atat :)
dezamagitor
 

Ahdrian

Well-Known Member
In primul rand scriptul care ar analiza ar trebui sa fie destul de complex, ceea ce e greu, nu poti sti care e tactica mea, si de ce probabil la un moment dat imi las "patratele" libere pentru o noua legendara... Sa fiu depunctat pentru asta?! E o tampenie!
Nu e vorba de tactica ta, nici de depunctare pentru ce faci în joc. Dacă ai citit atent, propunerea mea spunea că intrarea în joc trebuie să o decidă jucătorul, după o Reconstrucție sau când alege el. Scriptul e treaba programatorilor, iar eu ca programator, nu cred că ar fi așa de greu de făcut.
 

Ahdrian

Well-Known Member
Omule,,,,citeste atent tot ce am scris....
Eu argumentez...
Scuze, eu nu cred că sunt argumente ce nu ți-ar conveni ȚIE în joc. Dar las propunerea să fie analizată de cei care fac jocul, nu de jucători care au tactica lor și obiecțiile lor din interes personal. Spor la joc!
 

Dumi.

Well-Known Member
Scuze, eu nu cred că sunt argumente ce nu ți-ar conveni ȚIE în joc. Dar las propunerea să fie analizată de cei care fac jocul, nu de jucători care au tactica lor și obiecțiile lor din interes personal. Spor la joc!
Nici eu nu am nimic impotriva sa te faci de ras aici pe forum.
 
Sus