Atacarea oraselor de playeri din ere mult mai mari

  • Autor subiect DeletedUser9450
  • Data de început

DeletedUser9450

Guest
Propun ca un oras sa nu poata fi atacat decat daca atacatorul este in aceeasi era cu detinatorul orasului sau cel mult o era distanta de acesta.
Ex: Este imposibil pt un jucator din EMTz sa se apere de unul in Progresista, aflat la trei ere distanta, care il ataca cu tancuri. Diferenta dintre unitati este prea exagerata.
 

DeletedUser5468

Guest
Dar ce zici de era Mâine cu Evul Mediu Mijlociu, eu fiind în era Mâine am vecini din mijlociu, timpuriu, chiar și bronz :laugh:

Da, uneori sunt prea exagerate aceste distanțe dintre jucători...dar nu ai ce-i face așa a fost conceput așa numitul „sistem” creeat de ei pentru vecinătăți :)
 

DeletedUser

Guest
Alinuțu draguțu daca ai prea multi vecini experiment te ajut eu sa mai triezi din ei :))
Cat despre vecinii mari n-au picat la intamplare in vecinatati, ci cu scopul de a-i face pe cei mici sa fie competitivi. ;)
 

DeletedUser8492

Guest
Are si efect revers top :)) nu ii face sa fie competitivi, ci mai degraba sa se lase de joc :))
 

DeletedUser

Guest
tocmai ce vroiam sa fac si eu propunere asa ca dau doar un bumb.

mi se pare o super prostie , sunt atacat si jefuit de jucatori din maine , eu fiind in coloniala. cum sa ma dezvolt linistit daca eu cand ma loghez am jumate din cladiri jefuite
 

DeletedUser

Guest
haios faptul... unii jucatori se lamenteaza :eek: de jaf cand nici macar nu fac minimul efort de a-si culege respectivele productii la timp si vin cu pretentia sa le gaseasca in orase intacte :laugh:
totusi acest joc necesita putina implicare, nu? x)
 

Janostar

Member
Batalie castigata

Am citit temele de mai sus si unele sugestii greu de inteles sau de insusit, cum poti sa faci armata ta dintr-o era de mijolciu sa tina fata la atacul unuia din era de Maine sau Viitor, si uite ca se intampla.Doresc sa propun o modificare la joc ca atunci cand esti atacat dai o lupta si castig sau atacatorul se retrage sa primesc si eu o recompensa sau puncte din batalie, Nu e bine ca cel care ataca se razgandeste si iese din lupta fie ca am armata mai bine pusa la punct sau am lucrat sa pot face fata. Va rog sa ne ajutati in aceasta problema. Va Multumesc:)
 

DeletedUser9760

Guest
Pfff, cand citesc mesajele altora de genul "...mai des intra in joc, si colecteaza..." ma agit.
Fiecare este in drept, sa aiba posibilitatea de a se apara, iar faza cu cei din "maine" contra celor mai mici, este absurd, noi toti avem stilul nostru de a juca, poate cineva investeste puncte in sechele si nu in ere.Cum nu ar fi, trebuie sa fie un balans in putere, daca totusi ati pus optiunea asta de "vecin".

Si imi pare rau, ca asa tarziu a venit aceasta propunere
 

DeletedUser9892

Guest
1. Sunt total de acord ca posibilitatea de a-ti apara orasul este practic nula in fata jucatorilor ce 2-3 ere mai avansati.
2. Sistemul de schimbare aleatorie si periodica a vecinilor este de asemenea aiurea. Mie nu mi se pare ca stimuleaza deloc jucatorii, ba dimpotriva. Avand aceiasi vecini pentru o perioada, ajungi sa stabilesti niste relatii cu ei: motivari reciproce, schimb la piata, chiar atacuri sincronizate. Si dupa tot efortul de a stabili niste relatii cu vecinii, zbang! se schimba vecinii, apar altii noi si o iei de la capat... Practic iti anuleaza orice efort investit in diplomatie... Si de aici ajungem iarasi la punctul 1: depui eforturi de a descuraja vecinii sa te atace, in cele din urma reusesti (uneori cu greu, avand in vedere ca ai mereu vecini mai avansati) si pe urma vecinii se schimba si apar altii avansati care incep din nou sa te atace... E un fel de munca in zadar care, imnpreuna cu imposibilitatea de a te apara eficient in fata armatelor cu 2-3 ere mai avansate, te fac sa iti vina sa te lasi de joc mai degrana decat sa te stimuleze sa joci...

In privinta apararii in fata armatelor cu 2-3 ere mai avansate:
- argumentul ca "intra mai des in joc, ca sa nu te jefuiasca" e o prostie; oricat de des ai intra in joc, cel care te-a atacat tot poate gasi momentul in care sa te jefuiasca, avand in vedere ca are la dispozitie 24h pentru a te jefui. Chiar daca in momentul atacului nu gaseste resurse de jefuit, el poate intra oricand timp de 24 ore dupa atac si daca gaseste momentul, te poate jefiu oricand.

Deci, pentru a te putea apara eficient, as avea urmatoarele sugestii:

- jucatorul care te-a atacat sa te poata jefui doar in momentul atacului; daca in acel moment nu gaseste nimic de jefuit, sa isi rateze jefuirea, nu sa te poata sacai timp de 24h.

- daca armata jucatorului care te-a atacat contine unitati cu 2 ere mai avansate decat cea mai buna unitate a ta, sa nu te poata jefui deloc (ok, sa te atace daca vrea puncte pt turneele PvP, dar sa nu iti poata ingreuna dezvoltarea)

- armata de aparare sa primeasca automat bonus de atac/aparare suplimentar fata de orice alt bonus, in functie de diferenta de era dintre jucatorul care te ataca si era proprie (asa incat fortele sa fie echilibrate indiferent de diferenta de era dintre jucatori). Te ataca un jucator din Viitor, iar tu esti in Evul Mediu? nici o problema, armata din evul mediu sa primeasca automat in batalia respectiva +500% in atac si in aparare (sau , ma rog, orice procent ar fi nevoie pentru a echilibra fortele)

- un jucator sa poata primi (ca imprumut sa donatie) unitati doar pentru aparare de la colegii de ghilda. De exemplu daca ai un coleg de ghilda din Viitor, sa iti poata aloca pentru aparare 1 unitate de exemplu. Ai 2 colegi de ghilda din viitor, sa iti poata dona fiecare cate 1 unitate, asa incat sa ai in aparare 2 unitati din viitor etc. Pana la urma si din punct de vedere logic ar fi normal ca ghilda sa te poata ajuta si in aparare, ca doar de-aia sunteti colegi de ghilda.

- unitatile din aparare sa nu ramana intacte in urma atacului. Ok, sa nu moara, dar, de exemplu, sanatatea sa le ramana scazuta pentru o perioada (1h de exemplu sau sa se regenereze in mod normal pentru tipul respectiv de unitate - 1pct de sanatate la un interval de timp, in functie de unitate); Iar unitatile de aparare care au murit in batalie, la urmatoarea lupta de aparare sa aiba sanatate 1. In acest fel, chiar si un jucator mai puternic ar putea fi invins daca mai multi jucatori mai slabi isi coordoneaza atacurile si il ataca succesiv la intervale scurte. In acest fel ti s-ar da posibilitatea "razbunarii" in cazul unui atac si posibilitatea de a descuraja atacatorii. Daca vrei sa ai armata intacta, sa fii atent dupa ce esti atacat si sa iti schimbi unitatile din aparare care au suferit pagube.

Altminteri, (cum e in acest moment) daca te ataca un jucator mai avansat, practic nu ai ce sa faci: de aparat nu ai cum, de protejat productia nu ai cum (avand in vedere ca poate verifica practic oricand timp de 24h daca ai resurse de jefuit - defapt chiar in permanenta, avand in vedere ca la 24h te poate ataca din nou), de contraatacat, de asemenea nu ai cum, avand in vedere ca armata lui de aparare va fi intotdeauna intacta.
 

DeletedUser9892

Guest
Alooo, e cineva acasa aici pe forum? Am oferit 5 posibile rezolvari la dezechilibrul asta crunt din luptele PvP. Prima si ultima cred ca sunt cel mai usor de implementat si produc modificari minime jocului (dar ofera o sansa de aparare tuturor). Nici un comentariu? Cei de la InnoGames nu au nimic de zis in privinta asta? Vi se pare ok jocul asa cum e in acest moment din acest punct de vedere?!
 

DeletedUser5468

Guest
Eu sunt pro cam cu orice propunere benefică jocului, DAR, să nu te gândești că cei de la Inno vor introduce ceva de genul aceastor propuneri ale tale(nu că ar fi primele de genul)...de 2 ani aștept să se schimbe ceva cu vecinii...uneori e prea de tot cu acest dezechilibru!
 

DeletedUser7925

Guest
daca armata jucatorului care te-a atacat contine unitati cu 2 ere mai avansate decat cea mai buna unitate a ta, sa nu te poata jefui deloc (ok, sa te atace daca vrea puncte pt turneele PvP, dar sa nu iti poata ingreuna dezvoltarea)
Sunt pro cu această propunere și cred că asta ar rezolva problema și toți ar fi mulțumiți atacatorul primește puncte iar apărătorul stă liniștit(pe moment) că producția lui este în siguranță:):), cât despre restul sunt un pic exagerate, dacă ai putea împrumuta armată unui coleg ai vedea majoritatea celor din bronz/fier cu campioni din viitor în apărare, atunci cum ar mai putea participa la PvP cei care au armată din erele respective?


unitatile din aparare sa nu ramana intacte in urma atacului. Ok, sa nu moara, dar, de exemplu, sanatatea sa le ramana scazuta pentru o perioada (1h de exemplu sau sa se regenereze in mod normal pentru tipul respectiv de unitate - 1pct de sanatate la un interval de timp, in functie de unitate); Iar unitatile de aparare care au murit in batalie, la urmatoarea lupta de aparare sa aiba sanatate 1. In acest fel, chiar si un jucator mai puternic ar putea fi invins daca mai multi jucatori mai slabi isi coordoneaza atacurile si il ataca succesiv la intervale scurte. In acest fel ti s-ar da posibilitatea "razbunarii" in cazul unui atac si posibilitatea de a descuraja atacatorii. Daca vrei sa ai armata intacta, sa fii atent dupa ce esti atacat si sa iti schimbi unitatile din aparare care au suferit pagube.
Și cei care nu au alcatraz ce fac? o să rămână fără apărare dacă sunt atacați de 4-5 ori și unitățile sunt ucise tot rămân fără armată oricâte cazarme ar pune, propunerile noastre trebuie să fie practice și pentru jucători noi nu numai pentru cei avansați. ;)
 

DeletedUser9892

Guest
Și cei care nu au alcatraz ce fac? o să rămână fără apărare dacă sunt atacați de 4-5 ori și unitățile sunt ucise tot rămân fără armată oricâte cazarme ar pune, propunerile noastre trebuie să fie practice și pentru jucători noi nu numai pentru cei avansați. ;)

S-ar putea seta un timp scurt (10 minute de exemplu; sau chiar 5) in care unitatilor din aparare sa le ramana sanatatea scazuta. Dupa 10 minute sa se regenereze complet. Nu sunt foarte multi jucatori care ataca mereu, si oricum, sa te atace atat de multi in 10 minute mi se pare improbabil daca nu e o actiune coordonata. In schimb, daca intr-adevar vrei sa invingi un jucator foarte puternic, te poti sincroniza cu 4-5 vecini ca sa il atace toti intr-un interval de 10 minute si sa ii poata invinge apararea (primele 3-4 atacuri ii vor slabi unitatile, iar ultimele le vor putea invinge).
 

DeletedUser7925

Guest
Nu mă înțelege greșit, însă ai fost vreodată la coada vecinătăți pe locurile 60-70, oricât de liniștită ar fi vecinătatea acele locuri au de suferit fiind ultimele acolo va ataca oricine indiferent că participă la PvP sau are o misiune, poți primi și mai mult de 10 atacuri fără nici o coordonare, majoritatea jucătorilor încep sa fie activi de la 19-19:30 până seara la 22:00-23:00 așa că posibilitatea să ai 2-3 atacuri consecutive e mică, în plus vei vedea pe chat chestii de genul: „Dau x pf dacă îl atacași pe y” unde ar mai fi corectitudinea?:(:(:eek:
 
Sus