BUG Cladiri legendare si Fantani

  • Autor subiect DeletedUser7956
  • Data de început

DeletedUser7956

Guest
Buna ziua,

Vreau sa raportez un bug care exista de ani de zile dar se pare ca nimeni nu l-a remarcat pana acum. Eu am tot asteptat sa se repare pentru ca eram convinsa ca se va remedia rapid, dar problema persista in continuare.

Este vorba de cladirile legendare care produc monede si provizii (Notre Damme, Vasile, Capitoliu, Needle, etc.) si de fantana dorintelor.

La toate aceste cladiri mentionate mai sus nu se aplica bonusul de colectare de la Far, Albert Hall si San Marco.

Bonusul spune urmatoarele:
"Creste productia de provizii cu xxx%"
"Creste productia de monede cu xxx%"

Nu spune ca ar creste doar proviziile de la fabrici si monedele de la case. Bonusul este pentru toata productia de provizii si monede, dar in prezent nu este aplicat la cladiri legendare si fantani.

Asta face ca cladirile legendare producatoare de monede si provizii sa fie inutile, cantitatea produsa fiind infima. Notre Damme produce mult mai putin decat cea mai mica fabrica posibila, iar Vasile produce mult mai putin decat o casa.

Cred ca ar fi momentul ca acest bug sa fie reparat, pentru ca cei care au aceste cladiri sunt nedreptatiti, deoarece bonusul nu le este aplicat.

In plus, la categoria "sugestii" (nefiind vorba de un bag acum) cred ca ar trebui implementate urmatoarele pentru cladirile legendare:
- posibilitatea de a fi motivate cladirile care produc monede si provizii (deoarece sun identice cu casele si fabricile)
- posibilitatea de a fi finisate cladirile legendare dau fericire (deoarece sunt ca niste cladiri culturale)

Va rog sa va ganditi la ce am spus aici pentru ca ar indrepta foarte mult din handicapul pe care il au aceste cladiri (de monede, provizii si fericire) care pur si simplu sunt tratate discriminator fata de case, fabrici si cladiri culturale.

Numai bine!
 

DeletedUser2967

Guest
am intrebat si eu asta odata pe suport si sa stii ca nu este bug, si degeaba ai asteptat tu sa se repare. bonusul de monede se aplica doar caselor normale(cercetate si cele cu diamante), regi/regine, cabane, colobe de paie, oaze si atat mai tin minte (daca mai sunt, va rog sa completati) iar bonusul de provizii se aplica doar cladirilor de productie normale(cercetate si cele cu diamante), cofetarie normala/mare, magazin pentru suporteri, bar pe plaja, padoc de reni, si ce mai era de la acest eveniment de vara, atat tin minte(din nou, daca mai sunt, va rog sa completati). bonusurile nu se aplica legendarelor sau fantanilor
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7956

Guest
Atunci ar trebui sa o considere sugestie, nu BUG report, dar parerea mea este ca tot ar trebui sa o implementeze. Asa cum este acum nu este nici corect, nici logic.
"Creste productia de provizii cu xxx%" inseamna ca creste TOATA productia de provizii. In situatia actuala aceasta afirmatie este o minciuna. Efectul bonusului este altul decat cel scris, iar cladirile care dau acest bonus (Farul, San Marco si Royal Albert Hall) au un handicap deoarece persoanele care aleg sa le faca nu stiu ca bonusul este de fapt doar pentru jumatate din cladiri.

Daca nu vor sa aplice bonusul si la CL si Fantani (ceea ce este o greseala dpdv al echilibrarii jocului) ar trebui sa schimbe textul la Far, San Marco, Albert Hall si sa precizeze foarte clar "Creste productia de provizii cu xxx% la toate cladirile mai putin Cladirile Legendare si Fantana Dorintelor".

Oricum, din pdv al echilibrarii jocului implementarea a ceea ce am spus mai sus ar fi foarte bine venita, deoarece cantitatea de provizii, monede si fericire pe care cladirile de baza le dau a crescut enorm odata cu introducerea atator epoci, in timp ce CL si Fantanile au un nivel mult mai mic fara aceste bonusuri. Finisarea si Motivarea lor ar trebui sa fie si ea posibila pentru ca toate celelalte cladiri de provizii, monede si fericire pot fi motivate.

Este o nedreptate care ar trebui corectata.

Eu sper pana la urma sa vada aceasta cerere si niste persoane care participa la developmentul jocului si sa reconsidere situatia actuala in care CL precum Notre Damme sau Coloseul sunt toatal inutile. Coloseul ar trebui sa aiba si numarul de medalii marit deoarece numarul de medalii dat in turniruri a crescut exponential in timp ce Coloseul da foarte putine medalii chiar si la lvl10. Da cat 3 turnuri ale victoriei si ocupa o gramada de spatiu, iar ca sa-l aduci la lvl 10 este foarte greu. Fericire da putina si nici nu poate fi motivat.

E timpul sa se echilibreze putin si aceste cladiri care au fost lasate in paragina de atata vreme.
 

DeletedUser2967

Guest
Weendy a spus:
1. Asta face ca cladirile legendare producatoare de monede si provizii sa fie inutile, cantitatea produsa fiind infima. Notre Damme produce mult mai putin decat cea mai mica fabrica posibila, iar Vasile produce mult mai putin decat o casa.
2. (Farul, San Marco si Royal Albert Hall) au un handicap deoarece persoanele care aleg sa le faca nu stiu ca bonusul este de fapt doar pentru jumatate din cladiri.

1. cei drept, cladirile legendare care ofera provizii dau cam putin, dar dele care dau monede dau destul. adica ce casa da 44k monede ? vasile atat da la lvl 10. si la lvl 1 da 3,3k

2. auzi, jumatate de cladiri, ma faci sa rad. daca ai in oras cladiri rezidentiale si cladiri de productie la ce iti mai trebuie sa se aplice si cladirilor legendare. daca ai marco si vasile la lvl 10 ambele atunci ai lua 110k monede, prea mult de la o singura legendara.

P.S. un moderator sa mute topicul de aici la idei si propuneri
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7925

Guest
cum să poți să motivezi/finisezi clădirile legendare?...dacă motivezi Aachen asta nu ar însemna că ar trebui sa crească şi bonusul de atac de la 3% la 6% timp de 24h doar pentru că ai motivat-o....la fel şi cu Sf. Vasile nu ar trebui să crească şi bonusul de apărare de la 3% la 6% doar pentru că este motivată.....finisate.....dacă cineva are alcatrazul la nivelul 10 ar dispune de 8.600 fericire şi 8 unități după finisare ar dispune de 17.200 fericire şi 16 unitați....mai rămâne Basilica Sf. Sofia care la lvl 10 oferă 6400 fericire şi 6 pf finisată ar oferi 12.800 fericire şi 12 pf....ce echilibrare ar mai fi...;) :huh:
Da au crecut costurile de la introducerea noilor ere însă când o să ajungi la ultima eră o să faci monede si provizii până nu o să-ți mai încapă în aceea bară :laugh: aşa că nu văd de ce să se introducă m/f-ul legendarelor...totuşi sunt de acord cu mărirea bonusurilor oferite de Coloseum şi Notre Dame pentru că mi se par nişte clădiri inutile :)
 

DeletedUser7956

Guest
1. o casa motivata cu un San marco de lvl6 din era postmoderna atata da, cat Vasile la lvl10. Si totusi vorbim de o cladire 5x5 de lvl10. Nu toata lumea are cladirea la lvl10, si daca e de lvl mic ocupa locul degeaba in oras. Nu mai vorbim ca cu San marco la lvl 10 da mai mult o casa decat vasile de lvl maxim. E absurd.

2. 110k la lvl 10 cu tot cu San Marco ar avea mult mai mult sens. Cu San Marco lvl10 o casa motivata cred ca da vreo 50k, adica jumate din cat ar fi Vasile ceea ce e normal. O casa o cumperi cu provizii si monede, nu o construiesti cu planuri si mii de puncte forge. Ar trebui sa fie o diferenta intre ele in favoarea CL, nu a casei. In plus, o sa vina si era contemporana cu case si mai noi.

"dacă motivezi Aachen asta nu ar însemna că ar trebui sa crească şi bonusul de atac "

Am spus foarte clar sa poata fi motivate doar cele care dau provizii si monede.
Si sa poata fi finisate doar cele care dau fericire.

"1. cei drept, cladirile legendare care ofera provizii dau cam putin, dar dele care dau monede dau destul. adica ce casa da 44k monede ? vasile atat da la lvl 10. si la lvl 1 da 3,3k"

Inca ceva. Acum am verificat si Vasile da doar 30k la lvl.10, nu 44k cum spui tu. Deci da mult mai putin decat credeai, si ar da mai putin si cu bonus.

44k produce Frontenac care este o cladire enorma si dintr-o era mai avansata, ceea ce este foarte putin.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7956

Guest
Bonusul motivarii sa se aplice doar la monede, nu si la bonusul de atac. E foarte simplu.
 

DeletedUser

Guest
Buna ziua, doar cladirile care pot motivate sunt luate in calcul la oferirea bonusului de cladirile legendare Catedrala San Marco, Farul din Alexandria si Royal Albert Hall. In aceasta categorie mai intra si cladirile speciale primite le eventuri, ex: Cofetaria, Regele, Regina, Altarul Cunoasterii e.t.c. Cladirile legendare si Fantanile nu pot fi motivate!
Cat despre "inutilitatea" cladirilor legendare, ele au un bonus principal (atac, aparare, fericire), pe langa cel secundar (monede sau provizii).
Cu alte cuvinte, nu exista nici un bug, asa au conceput dezvoltatorii jocului aceasta caracteristica a jocului.

O zi placuta.
 

DeletedUser2967

Guest
...Acum am verificat si Vasile da doar 30k la lvl.10, nu 44k cum spui tu...

deci aici e gresit ?
2uf3bth.jpg
 

DeletedUser7925

Guest
App nici o clădire legendară nu este inutilă...se pare că cu cât ridici mai mult lvl-ul la o legendară cu atât îți creşte şi punctajul
 

DeletedUser5248

Guest
Buna seara, am citit cu foarte mare atentie aceasta discutie. Ceea ce vreau si eu sa scot in evidenta este ca unele cladiri legendare chiar sunt inutile (exemplu - Colosseum, Notre Dame, Turnul Babel) pentru simplul fapt ca bonusurile oferite de ele reprezinta o bataie de joc si nimic mai mult.
Acum sincer sa fiu, cam toate cladirile ofera bonusuri mici in comparatie cu punctele forge ce trebuie donate pentru a ridica o cladire legendara la level 10. Cat despre bonusurile oferite de TOATE legendarele, de la level 10 incolo, nu pot spune decat ca sunt aproape inexistente, poate doar la unele legendare sa se observe ceva consistent, cum ar fi la Alcatraz de exemplu.
O seara placuta in continuare.
 
Sus