Bug damage in lupta

Sonarvi

Well-Known Member
poate de data asta se sinchiseste cineva din echipa Foe sa raspunda
deci, de ce daca imi arata ca face 4-6 damage, unitatea mea a facut 3 damage? (aveam 2 legionari care evident fac acelasi damage impotriva acelui soldat; legionarul ranit a fost cu viata plina inainte de contraatacul soldatului)
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    491,7 KB · Vizualizări: 12
  • 2.jpg
    2.jpg
    633,4 KB · Vizualizări: 12

Sonarvi

Well-Known Member
in continuare sistemul de lupta e buguit. nu inteleg cu ce se preocupa echipa tehnica a foe, dar mi-e clar ca ori sunt incompetenti ori ii doare in dos.
inutil sa mai postez screenuri cu bugurile ca oricum nu se rezolva nimic
 

DeletedUser8516

Guest
Salut,
Damage final nu este cel pe care il vezi tu acolo. Damage difera de la o lovitura la alta in functie de bonusurile fiecarei trupe. Iti dau un exemplu de calcul simplu al damageului (fara nici un fel de bonus) :
dfinal = 10(atat vad ca are in poza ta) - defence trupa atacata. La acestea se adauga bonusul fiecarei trupe asa cum am spus mai sus.

Multumim pentru implicare !
 

Sonarvi

Well-Known Member
nu se calculeaza asa damageul
fiecare unitate are un atac (atac de baza+bonus de la cladiri) la care se adauga bonusurile din batalie (teren + tip de unitate atacata)
-de ex daca unitatea mea cu care atac are 10 atac, am bonus de 30% de la cladiri, inca 3 bonus de atac de la teren sa zicem(daca trag cu un arcas cocotat pe o stance de ex) si inca 4 bonus impotriva tipului de unitate adversa voi avea atac total 13+3+4=20, asta fiind singurul lucru care se ia in calcul pentru stabilirea damage-ului.
unitatea pe care o ataci are si ea o aparare la care se adauga bonusurile din batalie (la fel ca mai sus)

apoi, in functie de viata unitatii care ataca, atacul ei si apararea unitatii atacate, printr-o anumita formula, se calculeaza damageul
de ex. daca unitatea cu atac total 20 si viata completa ataca o unitate cu aparare totala 20, damageul va fi intotdeauna 4-6 (ori 4 ori 5 ori 6, la intamplare... desi nu e chiar la intamplare pentru ca echipa foe s-a gandit sa 'balanseze' un pic jocul si jucatorul va face in 80% din cazuri damage 4 in timp ce AI-ul va face in 80% din cazuri damage 6). daca unitatea cu care ataci mai are doar 1 pct de viata, damageul va fi cam la jumate (2-3)

in orice caz damage-ul facut de unitati se va inscrie in damageul afisat (daca scrie pierderi estimate 4-6, atunci damageul va fi 4, 5 sau 6, in nici un caz 3... cand scrie un anumit damage si damageul facut nu se inscrie in cifrele alea, ala se numeste BUG)
 

Sonarvi

Well-Known Member
fratilor, un tun cu culata cu 40% bonusuri, suit pe deal, + un puscas cu 40% bonus si cu 3 viata suit pe stanci, tocmai mi-au omorat un lancier calare cu viata plina si cu 65% bonusuri (ambii au tras cate o data)
e inadmisibil asa ceva... daca era invers situatia trebuia sa trag in calul ala de cel putin 5 ori
 
Sus