Butonul Ajutor

Shadowss

Well-Known Member
Buna ziua,

Vin cu o propunere dupa implementarea butonului Ajutor. Foarte buna aceasta noua facilitate pe care o ofera jocul. Pe langa BUG-ul care sunt sigur ca il cunoasteti si care este raportat si pe serverele beta unde joc , vreau sa adaug cate ceva.
Dupa cum bine stiti la profil puteti selecta ce resurse oferiti si ce resurse aveti nevoie 3 la 3.
Ar fi bine ca acolo sa se implementeze 2 optiuni exact cum sunt cele pentru resurse in care poti selecta :

1. Motivare
2. Finisare

Dupa ce ai selectat acele optiuni ar fi bine sa se deschida un popup in care sa putem bifa pur si simplu niste prioritizari.

Spre exemplu dupa ce am selectat prima optiune Motivare s-a deschis popup in care apar CELE MAI IMPORTANTE CLADIRI DIN JOC. Am scris cu litere mari ca sa subliniez aceasta caracteristica.

1. Case
2. Productie
3. Altare
4. Galerie

Maxim 5 tipuri de cladiri principale ale jocului.

La finisare nu se poate creea un astfel de meniu deoarece finisarea este doar pe cladirile de fericire.

Stiu ca ati explicat ca exista o prioritizare a sistemului de M/F , dar tin sa va contrazic din punct de vedere al programarii codului. Nu as vrea sa intru in detalii , avand cunostinte avansate de programare. Ati postat ca M/F cladiri din era in care esti - TOTAL GRESIT. In primul rand sistemul are 80 % prioritizare pe finisari si nu pe motivari (aproximativ) , chiar si asa tot finiseaza gresit , avand in oras spre exemplu un Dispensar el finiseaza totusi Memento care este dintr-o era inferioara Dispensarului. Ca sa nu mai zic ca am Case din piatra rosiatica care pot fi motivate (fiind din era in care activez) si imi finiseaza (statalpul victoriei - fier , obelisc - bronz , mobileit - fier)

In speranta imbunatatirii sistemului , cam atat am avut de zis.
 
Ultima editare:

DeletedUser

Guest
Mă bucur că a ridicat cineva această problemă, sistemul „Ajutor” este într-adevăr binevenit deoarece salvăm astfel mult din timpul dedicat zilnic pentru mf. Nu mult, foarte mult.
Din păcate există și partea asta rea, se finisează aiurea toți boscheții, și poate n-am vrea să fim obligați din cauza asta să ne modificăm orașul (decorațiunile au farmecul lor, plus că poți completa ușor unele pătrățele altfel inutilizabile).
Problema nu e doar de boscheți. De exemplu, am pus în oraș două adăposturi ale tigrului, care-mi dau și apărare, și nu le vrea finisate, însă evident că acestea sunt permanent finisate din cauza noului sistem. Eu doresc doar motivări, dar mă trezesc permanent cu aproximativ 10 finisări inutile (20, că sunt 2 x 12 ore).

Sprijin cu mare interes sistemul de prioritizare propus mai sus, dacă am putea seta din start ce anume să ne fie motivat sau finisat (sau măcar, ca un prim pas, ce dorim prima dată, Motivări sau Finisări) s-ar rezolva toate problemele.
 

DeletedUser6083

Guest
CONTRA !!!
Ar suprasolicita serverele foe...sunt cateva sute de mii de jucatori.... !!

Si,stergeti-va odata boschetii din orase...chiar nu inteleg la ce irositi spatiul din oras cu bochetii...
 

DeletedUser8322

Guest
stergetiva fratilor boscheti ca doar nu sunteti ecologisti
 

mirceacluj

Member
Buna ziua,
[...]
Stiu ca ati explicat ca exista o prioritizare a sistemului de M/F , dar tin sa va contrazic din punct de vedere al programarii codului. Nu as vrea sa intru in detalii , avand cunostinte avansate de programare. Ati postat ca M/F cladiri din era in care esti - TOTAL GRESIT. [...]
In speranta imbunatatirii sistemului , cam atat am avut de zis.
Spui ca ai cunostinte avansate de programare fa un calculator de puncte forge adica cate poti cumpara in functie de pretzul actual si nr de monede....Noi cei din Phoenix cirg deja il avem dar vreau sa vad cum ar arata al tau
 
Ultima editare de un moderator:

Shadowss

Well-Known Member
Deviezi de la subiect , era doar o propunere. Boschetii sunt stersi stai linistit dar nu sunt numai boscheti. De exemplu am 4 memento , un mobileit , care imi dau 500 fericire , de ce le-as sterge ? Doar pentru ca cineva nu a facut un sistem bun de M/F?

@mircea : gasesti pe forum , nu trebuie sa demonstrez nimic. Am facut doar o propunere.

Plus ca nu vad de ce trebuie sa te chinui sa creezi un program cand este foarte usor de facut in EXCEL
 
Ultima editare:

DeletedUser

Guest
Nu cred că ar trebui să ne spună cineva cum să ne facem orașul, eu mi-am șters cu mare regret două decorațiuni de care mă atașasem, dar restul de cinci nu le șterg orice-ar fi. Mai bine mă las de joc.
Și la partea cu programarea am întrebat și eu pe cineva, nu-i mare brânză să poți seta dinainte ce anume vrei să ți se mf. Nu se supraîncarcă nimic, dimpotrivă, nu mai trebuie să „gândească” serverele FoE atât pe ce anume să aplice mf.
 

DeletedUser6083

Guest
Scopul butonului de aid nu este sa inlocuiasca m/f manual !!
Daca vreti sa primiti m/f pe o cladire anume,spuneti prietenilor si colegilor sa va viziteze !

Si chiar nu inteleg...sa va atasati de boscheti...e ciudat...
 

DeletedUser

Guest
Scopul butonului „Ajutor” e confortul jucătorului și economia de timp (economia masivă de timp), având ca rezultat îmbunătățirea experienței de joc și satisfacția jucătorilor. Din acest motiv ar fi mai bine să se țină cont de cele spuse de autorul articolului, sunt foarte mulți care-și doresc asta. Iar dacă tu preferi să dai mf manual și să pierzi două ore, poate ai mai mult timp decât noi restul, și o poți face în continuare - nu înțeleg cu ce te încurcă solicitarea noastră.

În ce privește atașamentul de decorațiuni (și nu de boscheți, cum eronat îi numești - era vorba de un Cadran solar și o statuie a victoriei), unii se atașează de timbre, alții de cupele câștigate în copilărie la tenis de masă, alții de o marcă de mașină... De ce ți se pare ciudat să ții la un premiu câștigat la un event?
 

maketi

Well-Known Member
Intradevar ar fi util ca fiecare jucator sa-si poata stabili prioritatiile de F/M , cred ca nu ar trebui popup special pentru motivare ,ca si posibilitati de selectie eu as propune asa :
- Finisare
- Motivare cladiri bonus (altar,panoplii,....)
- Motivare cladiri productie
- Motivare case

Oricum avand in vedere faptul ca majoritatea dintre noi au productia la 24h raman foarte putine cladiri nemotivate. Felicitari Foe pentru aceasta imbunatatire adusa jocului .
 

DeletedUser3920

Guest
Eu dupa 1h de la colectarea de zi... nu mai am nimic de m/f si am cateva decoratiuni... deci nu va mai plangeti ca va finiseaza boschetii deoarece cu noua implementare majoritatea jucatorilor dau ajutor acum zilnic...
 

DeletedUser6083

Guest
Mda..fiecare cu propria colectie ..si eu colectionez "cladiri" de 1x1...turnuri de veghe..
Cat despre propunerea...s-a anuntat deja "butonul de ajutor nu va inlocui m/f manual".
 

DeletedUser5468

Guest
Mai simplu ar fi ca acel buton AJUTOR/AID să respecte ordinea de la profilul fiecărui jucător. La profil se va scrie prescurtat gen F/MC/MP/AC şi nu mai ştiu eu ce, diferite abrevieri pe care să le poată citi acel buton(sistem) şi să le respecte.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus