Care sistem e mai rentabli și mai sigur? Roțile sau Circularele 1.9?

Ahdrian

Well-Known Member
MIC CALCUL COMPARATIV între ROȚI și CIRCULARE 1.9
A. Circulare 1.9
Să zicem că pun 247 PF la o circulară de 1.9 la un Himeji nivel 17, ca să prind locul 2.
Eu pun 247 PF, și, DACĂ prind locul 2 (dacă nu mi-l fură altul), primesc 130 PF (Recompensa locului 2) + Bonusul Domului meu (care acum e de 85.5%) = 111 PF.
În total, primesc 241 PF, deci mai puțin decât am pus. și CU RISC, că e posibil să-mi fure altul locul 2.
B. Roți
Dacă pun la Roți 247 PF, mereu primesc egal înapoi 247 PF, SIGUR (la Legendarele mele pun alții cât pun și eu pe Roată)
PLUS Recompensa și Bonusul Domului meu pentru locurile prinse de mine.
DECI, care sistem e mai rentabil și mai sigur? A sau B?
 

Ahdrian

Well-Known Member
Intrebare retorica? :)
Calculează tu! Vei afla ceva util! Rămâne întrebare retorică numai pentru cine nu calculează singur răspunsul! :D
Eu deja am dat un calcul, de verificat pentru oricine. Poate cineva să spună că e greșit calculul meu?
 
Ultima editare:

Ahdrian

Well-Known Member
Am făcut acest calcul când am observat că mulți jucători acceptă aproape religios în joc că e mai avantajos PENTRU TOȚI în joc să joace la circularele de 1.9, nu la ROȚI! Ei bine, calculul meu arată că ROȚILE sunt mai avantajoase pentru majoritatea jucătorilor mici. Circularele 1.9 sunt mai profitabile doar pentru jucătorii mari. Dar așa secrete rămân ascunse, dacă nu ar fi OK să le afle cei mici, jumuliți de barosani, este?! :D
 

Ahdrian

Well-Known Member
Alegeți acum dacă veți ascunde tuturor ce vă avantajează, sau veți dezvălui tuturor ce îi avantajează. Omenia voastră e în joc!
 

Dumi.

Well-Known Member
rotile sunt un sistem dezastruos
poti sa ramai cu buza umflata f usor , daca cineva se baga si strica sistemul
cu 90% e mai simplu si sigur [desi si in cazul asta se pot baga altii]
mai ales cand faci roti pe circulare care au si oameni din afara ghildei? necaz mare
pana vine cel care trebuie sa cotizeze se poate baga oricine de afara sau kiar din ghilda si sa facva praf, NEINCALCAND niciun regulament, ATENTIE!
au fost cazuri cand insusi proprietarul legendarei a tras teapa celor din circulara de roata, cerand locul 1 sau 2 cu 90% si devansand restul de cotizanti!!!
rotile sunt un sistem pensionist , invechit si nerentabil.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Am făcut acest calcul când am observat că mulți jucători acceptă aproape religios în joc că e mai avantajos PENTRU TOȚI în joc să joace la circularele de 1.9, nu la ROȚI! Ei bine, calculul meu arată că ROȚILE sunt mai avantajoase pentru majoritatea jucătorilor mici. Circularele 1.9 sunt mai profitabile doar pentru jucătorii mari. Dar așa secrete rămân ascunse, dacă nu ar fi OK să le afle cei mici, jumuliți de barosani, este?! :D
Fiecare își face singur "calculul" cum este mai avantajos pentru el, după ce face operațiile singur de câteva ori. Nu de pe forum. Nu joacă nimeni în orașul tău, ca să-ți spună cum e mai bine... Tu singur joci.
 

AlexMerlin

Well-Known Member
Eu tin minte ca de pe vremea cand aveam Domul de nivel mic (10-20) am fost adaugat intr-o circulara 1.9 unde am invatat sa nu pun decat pe ultimele locuri, altfel ies in pierdere. Apoi mi-am crescut Domul pana mi-am permis si locurile mai bune. Acum pun pe orice loc, cu conditia ca proprietarul sa asigure locul.
Cand cineva deschide un nivel si cere ca fiecare sa-si asigure locul pentru ca el nu garanteaza locurile, acolo nu pun pentru ca nu fac cadou zeci/sute de pf doar pentru niste planuri.
 

Qord

Well-Known Member
pe ce circulare de 1,9 sunteti voi unde nu se anunta fiecare ce loc pune si nu se respecta locul anuntat de altul? dati-mi mie un mesaj in privat pe joc si va adaug eu in circulare serioase
 

Butybax

Guest
MIC CALCUL COMPARATIV între ROȚI și CIRCULARE 1.9
A. Circulare 1.9
Să zicem că pun 247 PF la o circulară de 1.9 la un Himeji nivel 17, ca să prind locul 2.
Eu pun 247 PF, și, DACĂ prind locul 2 (dacă nu mi-l fură altul), primesc 130 PF (Recompensa locului 2) + Bonusul Domului meu (care acum e de 85.5%) = 111 PF.
În total, primesc 241 PF, deci mai puțin decât am pus. și CU RISC, că e posibil să-mi fure altul locul 2.
B. Roți
Dacă pun la Roți 247 PF, mereu primesc egal înapoi 247 PF, SIGUR (la Legendarele mele pun alții cât pun și eu pe Roată)
PLUS Recompensa și Bonusul Domului meu pentru locurile prinse de mine.
DECI, care sistem e mai rentabil și mai sigur? A sau B?
Pentru ce nivel al jucătorilor e întrebarea ?? Domul este în epoca Viitorul. Dar am văzut Domul și la un jucător din Evul Mediu Mijlociu (unde sunt eu acum). Cum fac să îl am și eu în Evul Mediu Mijlociu ?? Fără Dom să dau 1.9:1 este furăciune din partea ”barosanilor”. Îți mulțumesc anticipat pentru răspuns.
 

Butybax

Guest
Pentru ce nivel al jucătorilor e întrebarea ?? Domul este în epoca Viitorul. Dar am văzut Domul și la un jucător din Evul Mediu Mijlociu (unde sunt eu acum). Cum fac să îl am și eu în Evul Mediu Mijlociu ?? Fără Dom să dau 1.9:1 este furăciune din partea ”barosanilor”. Îți mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Pentru invitația la calcul nu am găsit tabelul pentru cele 5 locuri recompensate. Am găsit un tabel neinteligibil pentru mine (atașat). Dar exemplul tău nu e chiar corect. În ambele cazuri îți pui singur majoritatea punctelor ca să închizi nivelul. Ce dai la alții ai fi folosit să pui la tine. Un grup de 6 care au Domul și își pun la o roată (circular-fiecare la următorul) un număr suficient de mare de PF la un Himeji nivel 17 vor prinde și locurile 1,2,3,4 și 5 tot circular între ei. Deci vor construi nivelul 17 Himeji și vor primi în plus (contribuția + cele 5 bonusuri ca PF) multiplicate cu procentul dat de Dom, plus medalii și planuri. E mai rău decât la circulara 1.9 ?? La 1.9 nu e oare și ”o jumulire” de PF de la cei care nu primesc nimic ??
 

Atașamente

  • 0 Recompense la legendare.JPG
    0 Recompense la legendare.JPG
    231,7 KB · Vizualizări: 7

Dumi.

Well-Known Member
Pentru ce nivel al jucătorilor e întrebarea ?? Domul este în epoca Viitorul. Dar am văzut Domul și la un jucător din Evul Mediu Mijlociu (unde sunt eu acum). Cum fac să îl am și eu în Evul Mediu Mijlociu ?? Fără Dom să dau 1.9:1 este furăciune din partea ”barosanilor”. Îți mulțumesc anticipat pentru răspuns.
poti avea orice legendara in oras, indiferent de era ta sau a legendarei
daca ai planurile toate si bunurile, o poti construi
 

Butybax

Guest
Pentru invitația la calcul nu am găsit tabelul pentru cele 5 locuri recompensate. Am găsit un tabel neinteligibil pentru mine (atașat). Dar exemplul tău nu e chiar corect. În ambele cazuri îți pui singur majoritatea punctelor ca să închizi nivelul. Ce dai la alții ai fi folosit să pui la tine. Un grup de 6 care au Domul și își pun la o roată (circular-fiecare la următorul) un număr suficient de mare de PF la un Himeji nivel 17 vor prinde și locurile 1,2,3,4 și 5 tot circular între ei. Deci vor construi nivelul 17 Himeji și vor primi în plus (contribuția + cele 5 bonusuri ca PF) multiplicate cu procentul dat de Dom, plus medalii și planuri. E mai rău decât la circulara 1.9 ?? La 1.9 nu sunt oare ”o jumulire” de PF puse de cei care nu primesc nimic ??

poti avea orice legendara in oras, indiferent de era ta sau a legendarei
daca ai planurile toate si bunurile, o poti construi
Mulțumesc pentru răspuns. Între timp am văzut că pot câștiga planuri punând PF la cei care construiesc Domul. Dar e nevoie de bunăvoința ”barosanilor” care pot pune oricând sute de PF și nu mai prind nimic. Iar bunuri din epoca respectivă nu prea am cum să le obțin prin schimb la piață fără un binevoitor care să le schimbe cu ce produc în era mea și precedentele. Cei care mă pot ajuta sunt adepții regulii 1.9, deci trebuie să pun la ei la Dom o căruță de PF.
 

Dumi.

Well-Known Member
aici ghilda are un cuvant serios de spus
ea te poate ajuta preferential, daca va considera ca e benefic sa investeasca in orasul tau
 

Ahdrian

Well-Known Member
La ROȚI: Cât pui, primești egal la legendare, cu 1,0. Cu șansa de a prinde loc de recompensă, ca profit. Cât ești mic, e mai avantajos așa.
La 1,9: Pui cu 1,9 la legendarele altora. Uneori pui în pierdere, dacă nu prinzi locul. Trebuie să fii mare ca să prinzi locuri mari. Nimeni nu-ți pune ție egal cât ai pus, dacă nu pui și tu legendarele tale la 1,9.
Desigur, Domul contează, dar numai la profit, nu la șansa de a prinde locul.
 

Butybax

Guest
Calcule se pot face dar în jocul te întâlnești cu diverși jucătorii. Nu am fost adeptul regulii 1.9, dar ”nevoia te învață”.
Câteva exemple din experiența de până acum:
- am găsit prieteni pentru principiul cât pui la mine pun eu la tine, dar nu a durat mult și au adoptat regula 1.9 ;
- deși se numește circulară 1.9 este de fapt o înscriere la un loc la legendara postată (poate sunt și circulare adevărate dar nu am întâlnit)
- am intrat într-o ghildă cu regula 1.9 și am pus la greu / pe baza unui ”nod în papură” am fost dat afară / în câteva zile am cotizat mult și la mine au pus doar la 2 nivele mici de legendare / bilanț pe minus destul de mare la nivelul meu
- am căutat o altă ghildă și spre surpriza mea (jucători avansați) au pus la mine cu 1.9 pe locul 1 sau2 fără să îmi ceară să pun la vreo legendară a lor;
- un caz special - în una din lumi am un prieten avansat care e practic sponsor - pune (mult) la legendarele mele fără nici o altă obligație;
În rezumat 1.9 este o donație la cei mari. Ca jucător mic poți intra într-o ghildă cu 1.9 dar acolo pui maxim 10 pf (loc 4 sau 5) pentru planuri planuri și aștepți să pună ei la legendarele tale. Dacă pui mult nu mai ai să închizi la tine
- chiar dacă au Dom de nivel 80 și peste (deci iau înapoi cât pun) depinde de caracterul lor dacă mai cer 1.9 de la cei mici sau pun doar între ei și mai ajută pe cei mici.
PS Înainte de calcule 1.9 sau roți trebuie să aduni multe pf . Doar cu 1 pf pe oră în bară nu ai spor. Am construit clădiri (de ex. bomboneria Ketebo), am avansat ca nivel la castel, am participat la evenimente (de ex. Forge Bowl e darnic), am luat de la arenă și expediții.
 

Dumi.

Well-Known Member
Calcule se pot face dar în jocul te întâlnești cu diverși jucătorii. Nu am fost adeptul regulii 1.9, dar ”nevoia te învață”.
Câteva exemple din experiența de până acum:
- am găsit prieteni pentru principiul cât pui la mine pun eu la tine, dar nu a durat mult și au adoptat regula 1.9 ;
- deși se numește circulară 1.9 este de fapt o înscriere la un loc la legendara postată (poate sunt și circulare adevărate dar nu am întâlnit)
- am intrat într-o ghildă cu regula 1.9 și am pus la greu / pe baza unui ”nod în papură” am fost dat afară / în câteva zile am cotizat mult și la mine au pus doar la 2 nivele mici de legendare / bilanț pe minus destul de mare la nivelul meu
- am căutat o altă ghildă și spre surpriza mea (jucători avansați) au pus la mine cu 1.9 pe locul 1 sau2 fără să îmi ceară să pun la vreo legendară a lor;
- un caz special - în una din lumi am un prieten avansat care e practic sponsor - pune (mult) la legendarele mele fără nici o altă obligație;
În rezumat 1.9 este o donație la cei mari. Ca jucător mic poți intra într-o ghildă cu 1.9 dar acolo pui maxim 10 pf (loc 4 sau 5) pentru planuri planuri și aștepți să pună ei la legendarele tale. Dacă pui mult nu mai ai să închizi la tine
- chiar dacă au Dom de nivel 80 și peste (deci iau înapoi cât pun) depinde de caracterul lor dacă mai cer 1.9 de la cei mici sau pun doar între ei și mai ajută pe cei mici.
PS Înainte de calcule 1.9 sau roți trebuie să aduni multe pf . Doar cu 1 pf pe oră în bară nu ai spor. Am construit clădiri (de ex. bomboneria Ketebo), am avansat ca nivel la castel, am participat la evenimente (de ex. Forge Bowl e darnic), am luat de la arenă și expediții.
de cat timp joci jocul asta?
 

dunbarton

Well-Known Member
Parerea mea: cat esti mic, lasa incolo scrupulele si iesi la vanatoare de PF pe la vecini (atentie, nu si la prieteni sau colegi de ghilda). Trece in revista cel putin o data pe zi CL ale vecinilor si vezi unde poti sa pui astfel incat sa iesi in castig. Nu te uita la acel 1.9, iar daca vecinii se supara ca ii tepuiesti, este treaba lor, tu urmareste-ti scopul, iar scopul este sa faci cat mai multe PF.
In ce priveste roata sau circulara, eu nu sunt adeptul niciuneia. Dupa ce ai Domul la nivel mare si PF multe, cel mai corect este sa pui 1.9, dar numai acolo unde mergi la sigur ca iesi in castig. Ocazii se ivesc destule, important este sa fii prezent in joc.
 

Dumi.

Well-Known Member
ba e important de cat timp joci
se vede ca nu il stapanesti
no offence
si asta este f clar din chiar ceea ce se vede in imaginea de mai sus
regula cu 1.9 sau 90% bonus, se aplica doar celor care au dom level 80 sau mai mare
cand ai dom de level 80, inseamna ca atata cat pui, adica suma ceruta inmultita cu 1.9, tot atat ti se intoarce inapoi
ca sa iti raspund inca o data intrebarii tale:
atat rotile cat si sistemul de 1.9 sun nesigure
totusi rotile sunt mult mai nesigure, pentru ca, in timp ce la sistemul de 90%, proprietarul poate asigura locurile, la roti asta nu se poate in aceeasi masura
 
Sus