De toate..

DeletedUser

Guest
Buna ziua, am tot citit toate postarile de pe joc si am ajuns la concluzia ca va face mare placere sa va plangeti pe forum, si anume:

- la felul cum erau vecinatatile inainte, cu 4-5 jucatori dezvoltati si restul “carne de tun”, nu era bine, pentru ca va plictiseati ca nu aveati ce bate. S-au tot expus pe forum, fel si fel de idei si modalitati de uniune a vecinatatilor, si faptul ca doriti vecinatati mai puternice, vecini mai puternici cu care sa aveti ce lupta, insa acum ca s-a facut uniunea de vecinatati cu jucatori de nivelul dvs, iar nu e bine pentru ca acum nu ii puteti inviinge, nu mai puteti castiga nici un turnir, nu va mai puteti dezvolta. Sau, sa inteleg ca ati sperat la o vecinatate unde dvs sunteti primul (sau printre primii) in vecinatate, sa aveti vecini pe care ii puteti invinge in lupta, sa faceti puncte multe pe ei si dvs. sa fiti cel care castiga acel turnir?

- spune-ti ca e un joc, si ati picat intr-o vecinatate plina de „brute” care va bat si va jefuiesc zilnic (cu toate ca jaful in urma unei victorii este o caracteristica a jocului), ca jucati sub „teroare”, ca nu va mai puteti dezvolta...dar nu stati o clipa sa va ganditi ca acele „brute” au avut o activitate pe joc mai mare fata de cat ati avut dvs pana acum, acele „brute” au tras din greu sa isi aduca oraselul la nivelul actual, acele „brute” au luptat mult (marea majoritate avand peste 10.000 de lupte), acele „brute” joaca de mai mult timp, cu toate ca e in aceiasi era cu dvs., acele „brute” au asezat Cladirile Legendare mult mai repede ca dvs, si au bonus de atac/aparare/resurse mai mare ca dvs.

- va plangeti ca: jucatorul X m-a injurat, m-a jignit, m-a amenintat sa bag armata in aparare, ca jucatorul X are conturi de suport (ca a aprimit peste 100 de conexiuni de internet, ca are schimb de PF de pe o lume pe alta) dar nu raportati acest lucru la suport, pentru ca „e doar un joc”.

Acum cu siguranta veti spune ca: „Ce, echipa FoE Romania nu face nimic, nu isi face treaba, nu verifica conturile de suport”. Ei, uitati ca, toate aceste verificari de conturi de suport, injurii, jigniri si amenintari pot fi verificate numai urma sesizarilor dvs.

Ca raspuns general la toate plangerile voastre, este IMPOSIBIL sa multumesti pe toti din joc, pentru ca intotdeauna va fi un jucator care e mai bine dezvoltat, care dedica mai mult timp acestui joc si care va intelege jocul mai bine si altul care e mai slab dezvoltat, dedica mai putin timp acestui joc si care va intelege jocul mai putin.

O zi placuta. 
 

DeletedUser6079

Guest
da dar totusi macar de 20 d emii de puncte nu de 400 d emii pe care ii am eu pe brisgard
 

DeletedUser

Guest
Si pentru ce ar trebui sa fie forumul? pentru laude? - mai este mult pana acolo!

- Foarte multi s-au plans ca noul sistem de unire a vecinatatilor nu functioneaza cum trebuie. Asa si este. Ex. La ultima unire a aparut un grup de 5 jucatori cu punctaje de 600-3000 de puncte intr-o vecinatate in care media este undeva la 1 000 000 de puncte iar ultimul din vecinatate avea ~200 000 de puncte. Care este explicatia?
- Multi s-au plans ca jocul se blocheaza. Asa si este. Indiferent de resursele calculatorului, jocul se blocheaza.
- In ceea ce priveste conturile de suport, prefer sa nu mai comentez. Am vazut cum este tratata aceasta problema.
 
Ultima editare de un moderator:

dana32

Well-Known Member
concluzie daca ne convine jucam ,nu ne convine sa abandonam conturile ,multumim ! e ultima discutie pe acest forum
 

DeletedUser5468

Guest
Nu mai știu ce să mai zic.....
Nu zic vecinătățile în mare parte sunt bune, dar anumitor jucători nu le place deoarece se simt terorizați printre vecinii puternici, eu am avut norocul să fiu primul între vecini, dar nu o să mai știu dacă voi mai fi primul.
Câteva plângeri ale noastre sunt utilizate în mod special pt. depistarea erorilor importante(cum ar fi cea expusă de mine cu mersul greu a jocului), acuma se v-a remedia această problemă în acest update după câte am citit eu acolo, și încă câteva lucruri noi.
Eu nu acuz pe nimeni nu jicnesc pe nimeni, nu critic pe nimeni, KingLeorix are dreptate în mare parte și el.
 
Ultima editare de un moderator:

Lady S

Community Manager
Membru personal
Această temă a fost deschisă pentru a prezenta şi discuta un punct de vedere al unui jucător de FoE şi al unui moderator de forum care se confruntă zilnic cu plângerile şi nemulţumirile voastre. Deschizând tema, şi-a asumat acest risc - de a fi criticat, blamat sau acuzat. Dar haideţi să încercăm un pic să ne detaşăm şi să privim imaginea în ansamblu.
Concluzia sa, că nimic nu poate mulţumi pe toată lumea, indiferent cât efort s-ar depune, este una general valabilă, care nu trebuie să ofenseze pe nimeni.
Un joc poate stârni multe sentimente sau trăiri în cei aflaţi în faţa monitoarelor - satisfacţie, împlinire, relaxare sau, după caz, enervare, invidie şi chiar ură, din păcate. Fiecare individ are propriul program, propria strategie de joc şi propriul obiectiv. Conducătorii jocului încearcă, în urma studiilor realizate, să mulţumească sau să motiveze o parte cât mai mare a participanţilor să continue să participe în joc. Au existat o mulţime de modificări, de un an şi aproape jumătate încoace, şi sigur vor mai fi şi pe viitor. Nu se va reuşi, însă, niciodată să se găsească o cale de a face pe toată lumea fericită, pentru că, pur şi simplu, orice element din joc are avantaje şi dezavantaje. Încercaţi să vedeţi partea bună a lucrurilor şi, dacă nu e posibil, încercaţi atunci să găsiţi o variantă de a transforma un dezavantaj într-un avantaj, chiar dacă asta implică modificarea strategiei de joc, a ghildei ş.a.m.d.

Acum, răspunzând punctual:
Ex. La ultima unire a aparut un grup de 5 jucatori cu punctaje de 600-3000 de puncte intr-o vecinatate in care media este undeva la 1 000 000 de puncte iar ultimul din vecinatate avea ~200 000 de puncte.
Explicaţia este că aceşti jucători au fost alipiţi acolo pentru că nu există o altă vecinătate specială pentru ei. Nu toate epocile au exact numărul necesar de jucători. ca urmare, aceşti jucători "în plus" sunt amplasaţi în alte vecinătăţi ale altor epoci. Cu timpul, de-a lungul mai multor uniri de vecinătăţi, jucătorii vor fi separaţi mai bine şi vecinătăţile se vor echilibra. Mai concret, să spunem că toate vecinătăţile Epocii Bronzului sunt pline, cu 80-85 jucători. Şi apar în plus 20 de jucători în aceeaşi epocă. Ei vor rămâne blocaţi alături de jucătorii din altă epocă (Era Progresistă, în cazul acesta), deoarece în vecinătatea acestora a fost loc. Acest lucru se va modifica o dată la 2 săptămâni, când vor fi suficienţi jucători de completat vecinătatea. Să nu uităm scopul principal pentru care sistemul a fost modificat: cel de a avea permanent un număr cât mai mare de vecini.

Multi s-au plans ca jocul se blocheaza
Problema este cunoscută, aşa cum am şi anunţat (cel mai recent aici)

In ceea ce priveste conturile de suport, prefer sa nu mai comentez. Am vazut cum este tratata aceasta problema.
Nu ştiu ce aţi văzut sau ce nu, eu ştiu numărul jucătorilor banaţi şi pe cel al clădirilor legendare şterse.
 

DeletedUser

Guest
Explicaţia este că aceşti jucători au fost alipiţi acolo pentru că nu există o altă vecinătate specială pentru ei.
Dati-mi voie sa ma indoiesc ca aceasta a fost cea mai buna solutie. Probabil ca s-au facut zeci de reunificari in ziua respectiva. Ganditi-va la consecinte. Din cei 5, 2 s-au lasat de joc dupa 2 zile (sau cel putin au luat o pauza sperand ca se va schimba ceva in viitor). Probabil ca si ceilalti se vor lasa daca nu se schimba ceva. In acest mod pierdeti tocmai jucatorii care au descoperit jocul recent. Unii dintre cei vechi se lasa de joc din plictiseala. Aceasta abordare va conduce inevitabil la o scadere a numarului de jucatori si la colapsul jocului (completarea unei vecinatati puternice la fiecare 2 sapt. cu jucatori net inferiori nu va aduce ceva benefic).


Problema este cunoscută, aşa cum am şi anunţat (cel mai recent aici)
Stim ca problema este cunoscuta de mult timp dar rezolvarea nu se vede.

Nu ştiu ce aţi văzut sau ce nu, eu ştiu numărul jucătorilor banaţi şi pe cel al clădirilor legendare şterse.
Daca tragi cu tunul intr-un musuroi de furnici te poti lauda cu 10 000 de victime desi poate vinovat este un caine turbat pe care nu-l prinzi.

Fiind un joc, cred ca cei mai multi ne-am dori ca acesta sa fie cat mai corect, sa ofere sanse decente fiecarui participant si deciziile (eventual masurile punitive) sa fie transparente si echidistante. In fiecare dintre noi exista o doza de subiectivism dar atunci cant aceasta prevaleaza este foarte urat.
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
@ion vasile Dacă ţineţi neapărat să aveţi ultimul cuvânt în această discuţie, putem continua la nesfârşit sau vă pot lăsa pur şi simplu această satisfacţie.
Am explicat punctul de vedere şi situaţia actuală. Nu am spus că este perfectă, şi nu am spus că va rămâne mereu aşa. Jocul evoluează continuu, că de-asta avem update din două în două săptămâni şi de-asta avem o armată de specialişti în biroul din Hamburg. FoE nu este primul joc Innogames şi cu siguranţă nici ultimul, iar experienţa căpătată de-a lungul timpului cu siguranţă îşi spune cuvântul. Cei care îl joacă de la început ştiu cât a evoluat până acum. Nu e şi nu va fi niciodată perfect pentru toţi participanţii la el. Dar staţi liniştit, că suntem foarte departe de colapsul lui.
O zi liniştită şi weekend plăcut!
 
Sus