Descarcare contributii la ghilda

WildFN

Member
Salut!

Nu stiu cate ghilde fac asta, insa personal ma ocup de statistici legat de activitatea jucatorilor din ghilda in care sunt. Pentru statistici, una din cele mai importante surse de date sunt "Contributiile la ghilda" din meniul de administrare ghilda (versiunea desktop).

Fereastra cu contributii (incorect denumita astfel, pentru ca prezinta si unde si pe ce se cheltuie tezaurul) nu prezinta decat 10 inregistrari per pagina, si, pentru a le putea descarca pe toate, trebuie date circa 1500 - 1800 de click-uri.

As propune doua imbunatatiri:
1. Un buton de download all, astfel incat sa se poata descarca dintr-o singura actiune informatia
2. Extinderea perioadei de retentie a informatiei la 2 saptamani (in prezent sunt doar ultimele 7 zile si cateva ore). In principiu datele sunt utile dupa fiecare sezon de gbg.

Ceea ce cer nu pare sa fie deloc complicat nici ca dezvoltare, nici ca stres suplimentar asupra server-ului avand in vedere ca frecventa de accesare a acestor date este mica si cel mai probabil doar ghildele active si puternice au aceasta necesitate.

Rog pareri precum si un raspuns din partea FoE.

Multumesc frumos!
 

Atașamente

  • porpunere contributii ghilda.png
    porpunere contributii ghilda.png
    459,8 KB · Vizualizări: 21

Rigs

Well-Known Member
E un lucru util, cum ai zis si tu, pt cei care se ocupa cu asa cv, PRO pentru propunere
Ca si o alta idee fiind alternativa(si probabil cv mai greu de facut) donatiile din cladiri sa fie generalizate, ex inloc de 6 aur, 6cupru etc sa fie direct o singura linie cu 30 de bunuri din epoca respectiva
 

WildFN

Member
Eu prefer fiecare linie cu bunul donat, asa cum este acum, pentru ca pot face diversi pivoti pe tabela. N-as modifica structura ci doar perioada de retentie si posibilitatea descarcarii all in one. Am facut si tichet pe tema asta pentru ca, programatic pot sa extrag datele prin request-uri la server, chiar si avand acel "secret" key care se regenereaza, insa nu vreau sa fac spam la request-uri. Elegant e ca informatia sa fie oferita de Inno
 

WildFN

Member
Lady S? Vreun feedback? As aprecia sa stiu alba sau neagra. Ca sa imi planific urmatorii pasi...
 

WildFN

Member
Hello... anybody there? Modereaza cineva zona de fourum? Mai lucreaza cineva la Inno din Romania?

Din respect pt banii pe care i-am aruncat pe joc de-a lungul timpului m-astept totusi la un raspuns...
 

Rigs

Well-Known Member
Probabil ca da, probabil ca nu, oricum de cativa ani nu prea mai au adminii de la ro nici activitatea aceea minima.
Anyway, am incercat sa iti postez propunerea pe forumul de pe beta AICI in speranta ca ar fii ceva mai multe sanse pt implementare, acuma ce sa zic, nici pe acolo nu se omoara prea mult lumea cu detalii de genul, sau au alte prioritati, posibil singura solutie deocamdata ar fii sa se foloseasca FoE helper(desi tot trb sa dai 1000 de click-uri)
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Mulțumim pentru propunere, ea va fi transmisă coordonatorilor jocului.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Hello... anybody there? Modereaza cineva zona de fourum? Mai lucreaza cineva la Inno din Romania?

Din respect pt banii pe care i-am aruncat pe joc de-a lungul timpului m-astept totusi la un raspuns...
Banii i-ai "aruncat" ca să-ți faci jocul mai ușor sau să avansezi mai repede, nu pentru respect.

Respectul nu se cumpără cu bani... :)))
 

WildFN

Member
Banii i-ai "aruncat" ca să-ți faci jocul mai ușor sau să avansezi mai repede, nu pentru respect.

Respectul nu se cumpără cu bani... :)))
Da si nu ... in principiu banii pe care jucatorii ii cheltuiesc, indiferent de scop, platesc niste salarii. Respectul il cer ca si client, si chiar si daca n-as fi fost client platitor, tot m-as fi asteptat la respect ca membru al comunitatii...

Si-asa .. sincer .. de cand mi-au intrat reclamele acum 2 saptamani (probabil pentru ca nu am mai cumparat diamante de ceva vreme) ... mi s-a luat de tot de joc... pentru mine e un mare turn off...
 

Popocatepetl

Well-Known Member
....."Respectul il cer ca si client"....

Nu ai nici un contract cu jocul ăsta. Nu te mai considera "client", că nu ești :)))

Banii îi dai doar pentru că vrei tu. Nu ți-i cere nimeni. Se poate juca și fără bani.
 

Ahdrian

Well-Known Member
La un joc online, jucând gratis, ești doar utilizator, nu client. Și nici cei care plătesc nu au vreun drept să ceară ceva în plus de la joc. Poate doar o ambiție să influențeze dezvoltarea jocului fiindcă ei dau niște bani. Dar nu sunt investitori, ci cumpărători de privilegii într-un joc pe care dezvoltatorii îl fac așa cum cred ei mai bine.
 

Rigs

Well-Known Member
Nu ai nici un contract cu jocul ăsta. Nu te mai considera "client", că nu ești :)))
Nu trebuie sa ai contract neaparat ca sa fii considerat ”client”, tu cand mergi la magazin spre exemplu poti intra gratis si sa iesi fara sa cumperi nimic de 100 de ori pe zi, tot client o sa fii considerat. La fel si cu jucatorii care baga bani in joc, sunt clienti dar asta nu le ofera niciun avantaj extra decat diamantele sau orice mai cumperi cu banii. Cand o sa puna inno super-oferta ”cumperi 2 platesti 4” pt post de CEO, Nightclub Developer, Janitor Manager sau Grafician in Caramida, abia atunci o sa exista porcaria aia de expresie ”e bataie de joc pentru cei care baga bani”, pana atunci ca bagi 1000de euro pe luna, ca bagi 100 ca nu bagi bani deloc e alegerea fiecaruia, dar toti suntem la fel de importanti sau neimportanti.
 

Dumi.

Well-Known Member
Cand faci o plata spre inno games, iti parvine, pe e-mail o factura
deci ESTI CLIENT
asa cum esti si cand te duci sa cumperi ceva de la macelarie !!!
Dai banul, primesti factura = CLIENT !!
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Unde dai și unde crapă:)))

Cineva a scris că vrea să fie respectat pentru că bagă bani în joc...iar eu am răspuns că nu cu bani se câștigă respectul. Cât despre discuția referitor la "client", e la fel. Noi nu suntem clienți aici, suntem niște băgători de seamă care am găsit un loc pe internet să dăm cu degetul pe ecran și să ne uităm cum se modifică niște imagini. Unii dau bani pentru că nu le trebuie banii la altceva. Iar factura o primești ca să ai o dovadă că ai dat niște bani, nu ca să fii respectat. Pe factura aia de la INNO nu scrie "vă respectăm și vă iubim" la cineva care de exemplu a plătit 100 de lei... Ca să se țină cont de proporții, ar însemna că unuia care plătește 10 mii de euro să-i scrie pe factura aia "vă mulțumim din suflet și vă invităm să petreceți o zi de neuitat în studiourile de producție INNO din München, unde vom servi și un dineu cu ocazia vizitei dumneavoastră, cu rasol de caracatiță, curmale și Cabernet Sauvignon!"

Chestia asta cu"respectul" lăsați-o totuși mai moale. Dacă vreți respect, treceți la muncă, nu la butonat ecranul.
 

Dumi.

Well-Known Member
tehnic suntem clienti
practic, suntem un fel de ciulini :))))
respect fata de jucatori NU exista
dovada o face faptul ca, dupa 90 de pagini de feedback negativ, app de EG level 5, astia nici nu au asteptat sa se raceasca placinta si au si intrat pe serverele live cu ea
va dati seama ce foame e acasa la inno?
 

Ahdrian

Well-Known Member
Desigur, dacă le plătești bani, ești cumpărător, client, dar asta nu-ți dă niciun drept să facă ei jocul așa cum vrei tu. Doar cumperi ce ți se oferă, după ambiția și plăcerea ta de jucător, nu la sfatul părinților sau al consilierilor de investiții! :D Jocul e o producție creativă de distracție, nu un bun de larg consum. La film, nu ceri banii înapoi dacă nu-ți place filmul.
 
Ultima editare:
Sus