Despre probabilitati si sanse la negocieri...

vladone2017

Active Member
Care e probabilitatea ca din 1000 de negocieri, cand esti la ultima runda.. si ai de ales dintre 2 variante... sa o nimeresti pe cea corecta?
In cazul meu ... maxim dar maxim de 3-4 ori!!!
E foarte tare matematica probabilitatilor din spatele acestui joc!!!!
 

dunbarton

Well-Known Member
Pai daca din 1000 de negocieri, la ultima runda, nimeresti de 4 ori varianta corecta din doua, inseamna ca problema e la tine: esti masochist. Lasa-te de negocieri...
 

Popocatepetl

Well-Known Member
ce zici de probabilitatea asta de mai jos?
Vezi atașament 1958
Aici nu ai avut de ales între 2 variante, ci între un număr mult mai mare. E o formulă matematică pe care dacă o știi e simplu de calculat. "combinări de 25 luate câte 5" , pentru că ai 5 poziții de ocupat, iar pe fiecare din cele 5 poate fi unul din cele 5 bunuri, bineînțeles se pot și repeta ca în exemplul tău, deci în total ai 25 de "obiecte" pe care trebuie să le pui pe 5 poziții. După ce calculezi acest număr cu formula de mai sus, "probabilitatea" de care vorbești tu va fi egală cu 1 împărțit la numărul respectiv, pentru că trebuie să îți iasă o singură dată. Și nu e nici "dintr-o încercare", nici "din 1000 de încercări", ci LA FIECARE ÎNCERCARE e aceeași probabilitate. Pentru că, după ce ghicești combinația corectă...nu mai faci alte încercări :)))
 

DeletedUser

Guest
Care e probabilitatea ca din 1000 de negocieri, cand esti la ultima runda.. si ai de ales dintre 2 variante... sa o nimeresti pe cea corecta?
In cazul meu ... maxim dar maxim de 3-4 ori!!!
E foarte tare matematica probabilitatilor din spatele acestui joc!!!!
Negocierile au în spate un algoritm dinamic, sau cum s-o fi numind. Adică nu există o soluție prestabilită înainte de începerea negocierii, ci ea se definitivează în funcție de alegerile tale din prima rundă. Jocul este gândit să te facă să pierzi majoritatea negocierilor (pentru a te stoarce de diamante) la fel cum este gândit să te lase fără bunuri (pentru a te stoarce de diamante).
O strategie de negociat este să anticipezi punctele descrise mai sus. Dacă ai de ales, de exemplu, între un bun din care ai 600, și unul din care ai 300, în cam 80% din cazuri soluția corectă este să dai bunul din care ai 300. Am testat asta atât la câmpuri, cât și la expediție, și am început să rezolv mult mai des negocieri fără a mai fi nevoită să le resetez sau să dau diamante pentru runde suplimentare.
 

dunbarton

Well-Known Member
E mult de discutat despre negocieri. Eu, de exemplu, expeditia ghildei o duc la bun sfarsit numai cu negocieri, fara sa platesc vreun diamant, dar incepand cu nivelul 2 activez bonusul de la taverna si am 4 incercari in loc de trei.
In mod normal, daca ramai cu o casuta necompletata si ai de ales intre doua variante, singurul reper logic este cel aratat de Ambrosia, desi te poti orienta si in functie de era din care sunt bunurile. Totul tine insa mai mult de noroc.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Nu există "reper logic" când trebuie să alegi între 2 variante. Pur și simplu alegi. Întotdeauna una din variante va fi cea corectă, iar cealaltă cea greșită.
 

dunbarton

Well-Known Member
Nu există "reper logic" când trebuie să alegi între 2 variante. Pur și simplu alegi. Întotdeauna una din variante va fi cea corectă, iar cealaltă cea greșită.
Cand am zis reper logic m-am referit la faptul ca orice decizie trebuie sa aiba la baza o judecata. Sa nu-mi spui ca atunci cand ai de ales intre 2 variante - ma refer strict la aceste negocieri - nu stai sa cantaresti putin, doar-doar oi gasi vreun argument pentru alegere.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Ce scrii tu aici e doar în mintea ta...sau a mea...sau a altui OM care joacă și gândește ca un om. În joc e doar...matematică, nu "speranțe" sau "iluzii". Ai 2 variante? Înseamnă că sunt AMÂNDOUĂ la fel de posibile. Matematic. Nu "psihologic" sau "emoțional", una mai mult decât alta, pentru că așa simți tu în momentul ăla... Ai ales o variantă și era aia bună? - Baftă! Ai ales o variantă și era aia greșită? - Ghinion!
 
Sus