Dicționar de jargon FoE

  • Autor subiect DeletedUser8328
  • Data de început

DeletedUser8328

Guest
Bună ziua.

Ce înseamnă @păcănele@ ?
Vă rog cine știe să descrie concret acțiunile legate de subiectul ăsta.

Tot referitor la GvG, am observat că în multe discuții vine vorba despre sulițași.
Dacă vreau să lupt cu sulițași la GvG, de unde știu unde sunt sectoarele respective?
Să iau harta la rând toate sectoarele să dau click pe ele ca să văd....sau mai există altă metodă?
 

DeletedUser8485

Guest
banuiesc ca nu ai frecventat niciodata vreun bar si nu ai atins sau jucat niciodata la indragitele pacanele, nu? ca si in viata reala exista si pe joc pacanele doar ca ele se refera la facut pct pe hartile gvg. poti pacani pe hartile gvg punand asedii si distrugand armatele din aparare sau varianta 2, colaborezi cu un jucator din afara guildei si alegeti 2 sectoare alaturate in zona de debarcare si fiecare puneti asediu pe cate un sector si dupa va respingeti unul altuia asediul. indicat e sa puneti asedii cu campioni si sa atacati cu unitati de artilerie, 8 la numar. asa armata voastra nu va avea pagube mari si obtineti cat mai multe pct atat la turnir cat si la scor maxim. prin pacanele, fiind la ultima epoca marte, ai putea obtine din 8 unitati sau mai bine zis prin 10 lupte peste 35.000 pct la scor maxim si vreo 2 milioane pct la turnir

*sulitasii din epoca bronz erau folositi la asedii pe all ages dar si sa se umple sloturile de pe aparare sa para ca acele sectoare erau full cu armate bune si asa descurajau atacatorii. si erau folositi pe atac pt ca se recrutau cel mai usor si asa se economisea unitati bune din inventar. dar mai erau folositi si pt ca adversarii cu care va razboiati sa nu ia multe pct in urma luptelor contra sulitasilor vostrii
 

DeletedUser8328

Guest
punand asedii si distrugand armatele din aparare
mai concret. adică pe metoda dă și fugi sau cum? pun azi un asediu, plec, vin mâine și pun alt asediu...?
de fapt, ce înseamnă asediu...? nu e mai economic să atac 75 de vecini zilnic? (sau măcar pe ăia pe care-mi permit să-i atac...)
îmi cer scuze, sunt novice, dar trebuie să învăț de undeva...
 

DeletedUser8328

Guest
vreau să atac sectoare unde nu e nici o ghildă...
de ce nu pot?
 

Dumi.

Well-Known Member
daca nu ai nici un sector pe harta erei respective, poti intra doar prin zonele de debarcare [unde vezi niste sageti galbele saltarete]
trebuie sa pui asediu, daca ai suficiente bunuri [8 trupe din era respectiva]
daca nu poti inseamna ca pot fi urmatoarele situatii:
- sectorul era al tau si l-ai eliberat mai devreme, iar resetul inca nu a trecut
- nu ai destule bunuri sa pui asediu
- ai dat gvg in alta ghilda si nu mai poti da in cea noua decat dupa ce trec 96 de ore
- incerci sa iei o zona care nu se afla in zona de debarcare
Ar trebui sa dai mai multe info' despre situatia exacta a ceea ce ai incercat...
 

DeletedUser8328

Guest
complicat rău...
dar măcar o informație mică am aflat. așadar, tre să fie niște săgeți acolo.
bun și ce se întâmplă cu asediul ăla? adică, cât durează operațiunea respectivă?
 

DeletedUser8328

Guest
...ai uitat să zici că tre să mai fiu și membru de încredere....
plus, tre să stai bine de tot cu stocurile, dacă vrei să nu dai doar o luptă pe an...

oricum ai pune problema, pentru GVG trebuie ori să fii jucător de eră spațială, ori să ai un tupeu fantastic și să-ți faci ghildă de unul singur...
 

Dumi.

Well-Known Member
Da, trebuie sa fi membru de incredere.
Da, trebuie sa stai bine cu stocurile [si bunuri si trupe]
Nu, nu e obligatoriu sa fi in era spatiala. Eu joc de aproape 3 ani si abia termin oceanicul acum. Cred ca am peste 20k lupte in gvg...
 
Sus