Discuții despre Arena PvP

Ahdrian

Well-Known Member
Acum, cu noul sistem Castel, devine mai interesantă și Arena PvP. Dar tot cred că excluderea din Arena PvP, pentru inactivitate, nu ar trebui să însemne și pierderea trupelor alocate pentru apărare la PvP. Sau ele nu se pierd?
 

Ahdrian

Well-Known Member
Cred că ar fi util, la Arena PvP, să se poată vedea măcar reluarea luptelor pierdute, astfel încât un jucător să își poată modifica armata de apărare sau de atac după ce înțelege slăbiciunile ei.
 

Ahdrian

Well-Known Member
Dacă ai omis o cercetare într-o epocă mai veche, o poți face oricând mai târziu. Dar e mai bine să faci toate cercetările unei epoci, că nu știi când se vor dovedi utile.
 

Ahdrian

Well-Known Member
Despre Bandiți, sunt slabi în armatele de apărare, unde tu nu joci, doar cine te atacă, și după ce îți distruge celelalte unități, Bandiții mor ca muștele. Dar în atac sunt foarte utili, dacă sunt folosiți cu cap, mai ales jucând manual în bătăliile grele.
 

Ahdrian

Well-Known Member
Mie îmi place și Arena PvP. Am învățat să nu pun Bandiți în armatele de apărare (nici la PvP, nici la oraș), și să aleg luptele pe care le pot câștiga. Acum ajung în fiecare lună la 100.000, pentru a lua și cel mai mare premiu.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Din cate am vazut, cand cei mici lupta [si castiga] impotriva celor mai avansati in era, obtin mai multe puncte. Cum facem noi cei care suntem deja in ultima era si nu avem in cine da ca ere superioare?
Trebuie să faci cumva niște calcule, chiar și când câștigi luptele cu adversari mai slabi să ai "pierderi" mari de trupe. Punctajul de la lupte se calculează și pe baza acestui lucru, nu doar pe "forța" adversarului pe care l-ai invins. Trupele moarte se consideră "investiție". Ai cheltuit ceva ca să produci acele trupe.
 

Dumi.

Well-Known Member
Trebuie să faci cumva niște calcule, chiar și când câștigi luptele cu adversari mai slabi să ai "pierderi" mari de trupe. Punctajul de la lupte se calculează și pe baza acestui lucru, nu doar pe "forța" adversarului pe care l-ai invins. Trupele moarte se consideră "investiție". Ai cheltuit ceva ca să produci acele trupe.
26 mai 2021?
pe bune?
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Salut!
Nu stiu daca ati observat, dar unitatile adverse nu mai ataca intai banditii si apoi celelalte unitati! Din contra acum ataca cu predilectie unitatile principale , dupa care banditii. Eu cred ca nu este corect ca regulile de pana acum sa fie schimbate , mai ales fara sa fim anuntati! Sau s-a anuntat acest lucru si nu am fost eu atent?
Modul cum atacă trupele adverse nu intră sub nici o "regulă". E un algoritm aleatoriu. Dacă ai văzut până acum că atacau mereu prima oară bandiții nu înseamnă că așa trebuia, ci pur și simplu s-a întâmplat.

Nu e corect că nu ai fost anunțat dinainte? Și ce făceai dacă erai anunțat? Aruncai pistoalele și luai mitralierele? :D :D :D
 

Dumi.

Well-Known Member
pvp era la inceput si sunt o persoana curioasa de fel
cateodata mai pun intrebari si pentru simpll fapt ca sunt curios
 

Ahdrian

Well-Known Member
Logic e să câștigi bătăliile cu cât mai puține pierderi de trupe. Părerea mea, nefiind militar! :D
 

Ahdrian

Well-Known Member
Nu decide doar bonusul la PvP, ci și ce trupe folosește acel jucător când te atacă, și dacă dă bătălia pe manual sau pe automat. Dacă el nu joacă pe automat, și îți știe dinainte armata de apărare, că ți-a aflat-o dintr-o bătălie recentă, va putea alege cele mai bune trupe cu care să te învingă. Iar dacă a început sezonul PvP într-o epocă și a avansat rapid în altă epocă, va avea trupe mai tari din noua epocă (dar asta e mai rar). Dar dacă tu lupți la PvP doar pe automat, mereu riști să nu ghicești ce armată are inamicul, și s-o iei pe coajă.
 

Dumi.

Well-Known Member
nu e valabil mereu
pentru ca cei din ultima era au boti pe locurile 1
botii au aceleasi armate, indiferent de cate ori pica la skimb
mai mult decat atat, daca te duci cu 8 zburatoare, e f greu de crezut ca mananci bataie
repet, e valabil doar atunci cand esti in ultima era
partea cu zburatoarele e valabila de la era marte in sus
 

Ahdrian

Well-Known Member
Boții sunt un mit al celor frustrați (ca demonii sau spiritele rele, ca mit al celor neputincioși și fără minte). Când ești mic, te frustrează cât de rapid pot câștiga bătălii alte ghilde, care sunt numeroase, cu jucători avansați în epocă și experimentați. FoE nu poate tolera boți, că ar risca oricând să își piardă afacerea. Acuzațiile nefondate sunt multe, dar sunt din frustrări. Crede-mă, când eram la început, și eu eram uimit la cât de rapid putea avansa o ghildă la CbG pe un sector, cu 2-3 bătălii pe secundă, și mă simțeam frustrat, dar știam că asta era doar din cauză că eram eu mic. Dar asta nu e dovadă de bot. Cine știe jocul, și are și forță (bonusuri militare mari) are nevoie de doar 1-2 secunde să câștige pe automat o bătălie, dacă știe să selecteze armata și are bonusuri miltare mari. Iar dacă sunt mai mulți care fac asta simultan din aceeași ghildă, pare miraculos pentru cine doar vede efectul din afară! :D
 
Ultima editare:

Dumi.

Well-Known Member
omule vezi ca deraiezi rau
despre ce mit vorbesti aici?
repet
pentru cei din ultima era, la pvp , cei de pe loc 1 sunt mereu boti...asa se keama
si sunt pusi automat, de joc
iti dau un print aici si daca tu o gasesti pe tanti aia Savannah Sweets ca fiind jucatoare ca mine sau ca tine, eu ma las de foe.
 

Atașamente

  • image_2023-09-30_062007167.png
    image_2023-09-30_062007167.png
    341 KB · Vizualizări: 5
Sus