Discuții despre Comerciantul de antichități

DeletedUser12568

Guest
Probabil cea mai buna implementare de ceva timp..In sfarsit scapam de cele 50 de mii de pagini de bonusuri de monede si celelalte inutilitati. Daca stochez ceva din oras, pot ulterior sa il vand la antichitati?
 

Vali

Well-Known Member
Da intr-adevar, una dintre cele mai bune implementari.
Doar ca din start am observat ceva "neobisnuit": daca ai aceeasi cladire/pachet/obiect din epoci diferite, au aceleasi venituri. Spre exemplu, castig la expeditii fata strabunilor, si am din vreo cateva ere. Dar pentru toate dintre ele se ofera 410 monede. Pai de ce? Ca si ele ofera fericire diferita si ca sa ajungi de la o era la alta, ar trebui sa folosesti pachete de modernizare, care si alea ar aduce niste venituri, nu?

Nu cred ca a fost luata in calcul diferenta asta intre aceleasi obiecte din ere diferite! Pai nu e corect un obiect din mediu timpuriu sau din fier, sa aibe aceleasi venituri cu cele din contemporana.
Poate revizuiti!
 

DeletedUser8485

Guest
am si eu niste intrebari legate de Comerciantul de antichități, mai exact intrebari legate de itemelele ce apar la licitatie din 4 in 4 h, din ce am observat itemul ce imi apare mie la licitatie nu apare la tot serverul sau la toata vecinatatea mea, pentru ca am intrebat mai multi jucatori ce au la licitatie si fiecare mi-a zis un item diferit. cum se stabileste participantii la licitatia care imi apare mie? si cati sunt la numar? adica cati vad itemul expus la licitatie pe care il vad si eu. la fiecare licitatie vor fi aceeasi jucatori sau se schimba? si exista vreo modalitate prin care putem vedea jucatorii carora le apare itemul de la licitatie?
*am dori un raspuns de la administratorii jocului, daca se poate de la doamna simona ca sa fim cu totii lamuriti pt ca in anuntul cu Comerciantul de antichități nu apare nimic legat de ce am intrebat eu mai sus
 

DeletedUser12890

Guest
Salutare tuturor! Eu am o intrebare si mai simpla: E Comerciantul de Antichitati o cladire permanenta sau una temporara?
Multumesc.
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
- Comerciantul de antichități este o clădire permanentă în joc.
- Licitațiile se organizează în grupuri de câte 50 de jucători, ca urmare ele nu sunt la fel pentru toți jucătorii de pe un server în același timp. Nu există (cel puțin deocamdată) posibilitatea de a vedea ce jucători sunt în grupul respectiv.
 

DeletedUser12890

Guest
Multumesc pentru raspuns. E o cladire excelenta!
 

dunbarton

Well-Known Member
Intamplator am intrat in Comerciantul de antichitati cand mai erau vreo 30 de secunde pana la inceperea urmatoarei licitatii. Am hotarat sa astept, de curiozitate. Insa, in mod ciudat, cand s-a deschis licitatia, cronometrul arata ca mai sunt doar 3 ore si 35 de minute si nu 4 ore, iar un jucator deja licitase 15000 de monede. Cum este posibil?
 

DeletedUser8328

Guest
cand joci jocuri online totdeauna asa ceva e posibil...
acelasi lucru se intampla, de exemplu, daca cumperi pe magazine online. astea cateodata mai introduc actiuni ''blitz''. si acolo sunt multi nervosi pentru ca comanda un produs la pretul ''blitz'', dar factura le vine cu pretul normal...pentru ca clickul pe care l-au dat a fost inregistrat de program dupa expirarea actiunii, chiar daca ei au vazut altceva.

alt exemplu, chiar din FoE de data asta:
la negocierile pentru expeditia ghildei, cand iei optiunea cu o incercare suplimentara. de multe ori esti surprins neplacut ca ti se termina incercarile, desi cronometrul pe taverna nu dispare...

o idee: cand vrei sa faci ceva concret (in cazul de fata sa licitezi), intai relogheaza-te. dar ai grija, nu sta din nou 5-10 minute sa te uiti, pentru ca vei avea poate aceeasi ''surpriza''
 

dunbarton

Well-Known Member
Din paradoxurile Comerciantului de antichitati: Turnul intunecat a zacut in vreo trei randuri in magazin si nu s-a atins nimeni de el - costa in jur de 25000 de monede; azi s-a vandut la licitatie cu 35000... :)
 

DeletedUser10390

Guest
La Comerciantul de Antichitati, la magazins sau la licitatie, apare si upgrade la Colos? Am urmarit, nu am vazut si am nevoie :) Multumesc
 

dunbarton

Well-Known Member
O problema de matematica si nu numai:
Se dau urmatoarele:
1.La Reducerile de sfarsitul verii un Pachet de selectie Colos costa 3200 de diamante;
2.Comerciantul de antichitati iti ofera pe un Pachet de modernizare Colos 1490 de monede, iar pentru Colos nivelul 1, 1350 de monede;
3.Comerciantul de antichitati iti ofera pe un Altarul cunoasterii 6750 de monede.

Se cere sa se calculeze cate diamante ar putea costa un Altarul cunoasterii, daca aceasta cladire ar fi scoasa la vanzare la Reducerile de sfarsitul verii.
 

D-Best

Well-Known Member
O problema de matematica si nu numai:
Se dau urmatoarele:
1.La Reducerile de sfarsitul verii un Pachet de selectie Colos costa 3200 de diamante;
2.Comerciantul de antichitati iti ofera pe un Pachet de modernizare Colos 1490 de monede, iar pentru Colos nivelul 1, 1350 de monede;
3.Comerciantul de antichitati iti ofera pe un Altarul cunoasterii 6750 de monede.

Se cere sa se calculeze cate diamante ar putea costa un Altarul cunoasterii, daca aceasta cladire ar fi scoasa la vanzare la Reducerile de sfarsitul verii.
Ai uitat de pietrele prețioase, ai uitat de pietrele prețioase! :D
 

DeletedUser6253

Guest
Ar fi tare sa se poata vinde si planuri de la CL, la fel cum le si cumperi
 

TOMITA0001

Well-Known Member
Aceasta cladire are doua parti bune si una rea:
Parti bune:
- scapi de o multitudine de cladiri inutile.
- ai sansa sa obtii o cladire valoroasa.
Partea rea:
- numai teoretic ai sansa sa se realizeze varianta a doua de la parti bune.

Concluzie :
-vinzi niste lucruri inutile la pret mic si poti cumpara alte lucruri inutile , dar la pret mult mai mare.
 

DeletedUser11338

Guest
Modernizare Pagoda sau Colos apare la comerciant vreodata? nu am auzit pe nimeni sa fi vazut nici la zilnice nici la licitatie, pe nici un server.
 

D-Best

Well-Known Member
Modernizare Pagoda sau Colos apare la comerciant vreodata? nu am auzit pe nimeni sa fi vazut nici la zilnice nici la licitatie, pe nici un server.
Nici pentru Turla iernii sau Sălașul corbilor n-am văzut. Nici piese din setul Piazza.
Probabil că acolo apar doar lucruri care au fost integrate în joc acum o anumită perioadă de timp: de exemplu, cele care au un an vechime.
 

dunbarton

Well-Known Member
Moara toamnei nu are un an vechime si a aparut de vreo sase ori; cred ca e mai degraba in functie de ce cladiri vand jucatorii, sau ceva combinat cu vechimea aparitiei in joc.
 

DeletedUser8420

Guest
Salut
Rugaminte de ajutor:
Imi puteti spune cum se pot scoate la licitatie pachete de monede, provizii sau medalii?
nu gasesc pe undev
 
Sus