Discuții despre Evenimentul de primăvară 2020

dunbarton

Well-Known Member
Am facut niste calcule si mi se pare ca situatia este la limita.
Daca te conectezi zilnic si indeplinesti toate misiunile, strangi intre 8000 si 8100 de lampioane. Sa zicem ca media este 8050, dar nu imi dau seama exact daca e mai mult sau mai putin.
Cele 8 nivele ale Podului se aduna astfel:
- 3 nivele din indeplinirea celor 62 de misiuni;
- 5 nivele din castigarea a 9 Mari Premii.
Din ce am vazut, animalele cele mai eficiente, deci care consuma cel mai putin per Mare Premiu, sunt cele argintii: lebada, ratonul si elefantul.
Daca le folosesti numai pe acestea, un Mare Premiu te costa intre 930 si 950 de lampioane. Sa luam media 940.
Asadar, pentru 9 Mari Premii ai nevoie de 9*940=8460 de lampioane. Prin urmare, mai trebuie sa colectezi lampioane din incidente de 8460-8050= 410, deci suntem cam la limita.
 

DeletedUser10378

Guest
Am facut niste calcule si mi se pare ca situatia este la limita.
Daca te conectezi zilnic si indeplinesti toate misiunile, strangi intre 8000 si 8100 de lampioane. Sa zicem ca media este 8050, dar nu imi dau seama exact daca e mai mult sau mai putin.
Cele 8 nivele ale Podului se aduna astfel:
- 3 nivele din indeplinirea celor 62 de misiuni;
- 5 nivele din castigarea a 9 Mari Premii.
Din ce am vazut, animalele cele mai eficiente, deci care consuma cel mai putin per Mare Premiu, sunt cele argintii: lebada, ratonul si elefantul.
Daca le folosesti numai pe acestea, un Mare Premiu te costa intre 930 si 950 de lampioane. Sa luam media 940.
Asadar, pentru 9 Mari Premii ai nevoie de 9*940=8460 de lampioane. Prin urmare, mai trebuie sa colectezi lampioane din incidente de 8460-8050= 410, deci suntem cam la limita.
Te contrazic. Nu ai nevoie de 9 mari premii, adică 5 upgrade-uri de la iazuri.
Ai nevoie de doar 4 upgrade-uri de la iazuri(7 premii/iazuri completate), pentru că iei 1 upgrade de la ligă. Să fim serioși, nu ai cum să nu intri in argint.
P.S.: eu oricum aleg numai animăluțul cu cea mai mare posibilitatede a da premiul zilnic, indiferent de culoare
 

nepoteanu

Member
din ce vad, pana acuma sunt zilnic incidente cu lampioane - cred ca este eventul cu cele mai multe incidente din ultimul timp (cel putin 3 incidente zilnic)
eu de 2 zile nu am gasit nici unul si sunt activ aproape toata ziua plus ca la misiuni sunt blocat din cauza creatorului care daca ai trecut la o alta era iti da sa invingi armata din era respectiva fara ca tu sa ai armata cu care sa castigi deci blocaj...........................doar daca bagi bani ai sanse altfel NU
 

nepoteanu

Member
Salut.concluzia mea despre acest joac ca si altele este ca trebuie sa bagi bani altfel nu prosperi foarte repede.Eu de 2 zile nu am mai vazut nici un lampion iar misiunile care iti mai aduc ceva lampioane sunt foarte prost gandite.Eu deabea am trecut la era coloniala si mia dat misiune sa invig armata de dimesiuni marii.Cum as pute eu sa inving armata din era coloniala daca eu nu am facut cercetari in acea era.SUNT complet dejamagit
 

dunbarton

Well-Known Member
In linii mari ai dreptate, dar la misiunile in care iti cere sa invingi o armata ti se ofera si o alternativa de ex: invinge armata sau rezolva o negociere.
 

DeletedUser12551

Guest
Salut.concluzia mea despre acest joac ca si altele este ca trebuie sa bagi bani altfel nu prosperi foarte repede.Eu de 2 zile nu am mai vazut nici un lampion iar misiunile care iti mai aduc ceva lampioane sunt foarte prost gandite.Eu deabea am trecut la era coloniala si mia dat misiune sa invig armata de dimesiuni marii.Cum as pute eu sa inving armata din era coloniala daca eu nu am facut cercetari in acea era.SUNT complet dejamagit

1. Pai asta e un joc de anduranta - adica este facut sa avansezi mai greu si sa joci mai mult - sunt jucatori care au 6 / 7 ani de joc sau chiar mai mult
2. Este un joc de strategie si trebuie sa gandesti putin - cum sa schimbi era in mijlocul unui event? - aici este vina ta ca ai mutat gresit (dar ai si varianta sa negociezi, asa cum spunea colegul)
3. daca ai rabdare si te "grabesti incet" atunci poti juca linistit fara sa trebuiasca sa bagi bani si sunt foarte multi jucatori care joaca fara sa "investeasca"

important este sa iti placa, sa il joci cu placere, sa gandesti putin, sa te "grabesti incet" si atunci toate o sa mearga de la sine si te vei dezvolta

Spor la joc!
 

nepoteanu

Member
In linii mari ai dreptate, dar la misiunile in care iti cere sa invingi o armata ti se ofera si o alternativa de ex: invinge armata sau rezolva o negociere.
da ai dreptate dar dac nu ai nici resursele necesare ce faci?le cumperi faci schimb doar daca ai cu ce
Sincer nu inteleg de ce iti da da invingi o armata mult mai mare decat nivelul tau
daca deabea am trecut la era coloniala si nu am facut nici o cercetare cum pot invinge eu armata erei coloniale???aici imi da cu virgula
 

dunbarton

Well-Known Member
din ce vad, pana acuma sunt zilnic incidente cu lampioane - cred ca este eventul cu cele mai multe incidente din ultimul timp (cel putin 3 incidente zilnic)
Iti mai pastrezi opinia?
Nu numai ca de trei zile in Lumea B nu am cules decat 3 (trei!) lampioane, dar nici cu celelalte incidente nu ma pot lauda. Nu ma plang, fac doar o constatare.
Stau si ma intreb daca nu cumva lapioanele-incidente apar in functie de cate lampioane ai in stoc (ai putine in stoc, primesti mai multe de la incidente) si in functie de cate mari premii ai castigat.
 
Sus