Discuții despre Evenimentul Ziua Sf. Patrick

DeletedUser10107

Guest
De departe cel mai reusit event , in sfarsit un event in care nu mai conteaza norocul ci doar strategia, Chiar v-am criticat mereu pentru ca toate eventurile depindeau de o mare doza de noroc, jocul fiind de strategie nu prea se potrivea.
5 stele din 5 pentru acest event pentru ca este exact conform jocului - adica de strategie.
Un singur minus, nu poti alege premiile si nici nu poti castiga ca la celalalte eventuri multe premi identice din ziua in care premiul ti se parea atragator. Dar , din punctul meu de vedere, compenseaza prin placerea de a juca acest minijoc si de a gasi cea mai buna strategie.
Personal imi place atat de mult incat chiar as sugera sa ramana ceva asemanator permanent, alaturi de satul vikingilor/japonezilor, un alt oras in care fabrici de genul sa produca intr-un fel fragmente dintr-o fabrica pe care sa o putem amplasa in oras si care sa ofere lucruri interesante precum templul sintoist sau yggdrasil-ul. Ar da un plus enorm jocului
Felicitari!
 

DeletedUser908

Guest
sa ne transmiti, asa de curiozitate , cate orase ai reusit sa faci cu strategia ta! Cu toata strategia esti limitat de timpul eventului (20 zile) si de faptul ca iti trebuie un anumit numar de oale pentru a face cele 38 de misiuni. Asta bineninteles daca nu alegi sa folosesti diamante!
 

DeletedUser12551

Guest
si cate pachete ai strans?
ideea de baza este sa poti strange 10 "pachete" din cladirea eventului pentru a putea sa pui cladirea la lvl 2, asta inseamna mai exact 2 cladiri + 8 pachete.
pentru a putea strange cele 8 pachete este necesar sa deschizi niste cutii.
sunt curios cate pachete ai strans pana acum la terminarea celor 4 orase?

PS orasele se pot face usor, problema este ca iti trebuie oale sa deschizi acele cufere de la sfarsitul fiecarui oras - fara sa deschizi acele cufere nu poti sa faci toata cladirea eventului
 

DeletedUser10378

Guest
Poți compensa pierderea unor pachete pentru că nu deschizi toate cuferele prin recompensele pe care le primești la fiecare 25 de misiuni completate:)
Dar asta doar dacă faci suficient de multe misiuni. Din câte știu eu, jocul a fost calculat cu 1 oraș terminat la fiecare 4 zile
 

DeletedUser12551

Guest
sunt 6 orase de facut.
pentru a putea sa faci cladirea trebuie obligatoriu sa deschizi toate cuferele de pe 4 orase- daca nu deschizi cuferele pe cele 4 orase nu se poate obtine toata cladirea la niv 2.
deci este foarte important cum iti folosesti oalele sa iti ajunga pentru cuferele de pe 4 orase.
 

BlueWing

Well-Known Member
Fiecare cu parerea lui... De departe cel mai idiot event ever!! N-am cuvinte sa descriu cat de naspa si aiurea mi se pare eventul asta, pentru ca ar insemna sa folosesc cuvinte prea urate. O aberatie totala! Am senzatia ca suntem luati de prosti. Sper sa nu mai vad ceva asemanator in joc.
 

dunbarton

Well-Known Member
Adevarul este ca din prima ti-e greu sa te prinzi care-i miscarea. Celor care au jucat in versiunea beta probabil le este mai usor. Pana in prezent, singurul lucru de care m-am prins este ca nu trebuie sa te grabesti sa treci la un oras nou si nici sa nu te arunci cu capul inainte sa-ti modernizezi cladirile sau managerii pana nu primesti o misiune in acest sens.
 

dunbarton

Well-Known Member
In legatura cu butonul MAX, ar fi fost util daca ar fi aratat si productia la care s-ar putea ajunge.
 

DeletedUser10378

Guest
Este o problemă faptul că pentru fiecare oraș am nevoie de aproximativ 2100 de oale. Poate că nu am chef să fac misiunile pe bandă rulantă ca să am oalele necesare pentru primul oraș.
Recompensa deschiderii celor 6 cufere pe care le primi după finalizarea unui oraș nu poate fi luată astfel.
Mai sunt și alte probleme de concepție...
 

dunbarton

Well-Known Member
Jucand, mi-a picat fisa care- i smecheria cu cele zece (5*2 nivele) cladiri din Padurea Celtica.

De-a lungul evenimentului poti primi 11200 oale:
200 (la inceput) + 2200 (daca intri zilnic) + 3500 (pentru primele 35 de misiuni) + 3150 (pentru misiunile 36-56) +2150 (bonusurile de la misiunile 20 si 45).
Pe langa aceste 11200, mai poti primi si ceva maruntis de la incidente.

Acum, pentru a ajunge la 10 cladiri/ pachete de selectie, daca indeplinesti cele 56 de misiuni, ti-ai asigurat 3 dintre ele.
Smecheria de care vorbeam, pentru a le obtine pe restul de 7, consta in a administra cele 11200 de oale tinand cont de faptul ca, la schimbarea orasului, poti primi un pachet de selectie in schimbul a 1900 de oale ( pe care le cheltuiesti pentru a deschide cele sase cutii cu recompense, adica 0+50+100+250+500+1000). Cu alte cuvinte, ar fi bine sa nu schimbi orasul daca nu ai in stoc aceste 1900 de oale.

Exista doua variante pe care le-as lua in calcul, avand in vedere dificultatea de a indeplini cele 25 de misiuni:
- 4 schimbari de orase + 7 mari premii care-ti aduc 3 pachete; asta inseamna sa consumi 4*1900=7600 oale si iti raman 3600 cu care sa ridici nivelul managerilor, sau:
- 5 schimbari de orase + 4 mari premii care-ti aduc 2 pachete; asta inseamna sa consumi 5*1900=9500 oale si iti raman 1700 cu care sa ridici nivelul managerilor.

Din pacate, eu m-am prins cam tarziu si am consumat oale aiurea. Spor la joc!
 

dunbarton

Well-Known Member
S-a intamplat ceva in cursul noptii..., am impresia ca a fost o resetare, pentru ca mi-au fost inapoiate niste oale si mi s-au anulat niste misiuni indeplinite :|
 

DeletedUser12551

Guest
poate erai prea obosit si ai visat ca ai facut acele misiuni :eek:
 

dunbarton

Well-Known Member
Nu am vizsat, aveam 960 oale si m-am trezit cu 1130; urcasem un manager la nivelul trei si m-am trezit cu el la nivelul unu; sunt foarte atent la cifre, nu am gresit.
 

DeletedUser10378

Guest
probabil ai avut o cădere de net... tu ai făcut efectiv mișcările respective, dar ele nu au fost inregistrate...
 

dunbarton

Well-Known Member
cel mai probabil asa a fost, plus ca am si un laptop batraior;i dupa indeplinirea misiunii am mai dat niste comenzi care au fost luate, dar poate eram mai adormit, dar asupra cifrelor nu ma insel, am memoria antrenata in sensul asta; mai patesc ceva de genul asta cand culeg resursele, iar apoi nu pot sa dau comanda de productie
 

BlueWing

Well-Known Member
Jucand, mi-a picat fisa care- i smecheria cu cele zece (5*2 nivele) cladiri din Padurea Celtica.

De-a lungul evenimentului poti primi 11200 oale:
200 (la inceput) + 2200 (daca intri zilnic) + 3500 (pentru primele 35 de misiuni) + 3150 (pentru misiunile 36-56) +2150 (bonusurile de la misiunile 20 si 45).
Pe langa aceste 11200, mai poti primi si ceva maruntis de la incidente.

Acum, pentru a ajunge la 10 cladiri/ pachete de selectie, daca indeplinesti cele 56 de misiuni, ti-ai asigurat 3 dintre ele.
Smecheria de care vorbeam, pentru a le obtine pe restul de 7, consta in a administra cele 11200 de oale tinand cont de faptul ca, la schimbarea orasului, poti primi un pachet de selectie in schimbul a 1900 de oale ( pe care le cheltuiesti pentru a deschide cele sase cutii cu recompense, adica 0+50+100+250+500+1000). Cu alte cuvinte, ar fi bine sa nu schimbi orasul daca nu ai in stoc aceste 1900 de oale.

Exista doua variante pe care le-as lua in calcul, avand in vedere dificultatea de a indeplini cele 25 de misiuni:
- 4 schimbari de orase + 7 mari premii care-ti aduc 3 pachete; asta inseamna sa consumi 4*1900=7600 oale si iti raman 3600 cu care sa ridici nivelul managerilor, sau:
- 5 schimbari de orase + 4 mari premii care-ti aduc 2 pachete; asta inseamna sa consumi 5*1900=9500 oale si iti raman 1700 cu care sa ridici nivelul managerilor.

Din pacate, eu m-am prins cam tarziu si am consumat oale aiurea. Spor la joc!
Am terminat ca bradul toate misiunile, si am constatat ca mucea ca am luat doar 3 item-uri din 10. .. in fine, frigiderul lor e plin..pentru timpul meu furat miseleste. Ai constatat cumva cate oale ar trebui sa consumi pentru fiecare "oras", in asa fel incat sa-ti ajunga pentru 4-5 schimbari de oras? Daca nu bagi suficiente oale in manageri, dureaza prea mult, nu-ti ajunge timpul. Daca bagi prea multe, ramai fara oale la cufere. Nu stiu de ce dar sunt sigur ca ne vom mai trezi cu prostia asta de joc pe afis.
 

005baghera

Well-Known Member
din punctul meu de vedere eventul in sine a fost un esec pentru organizatori,dar ....am reusit 13 orase finalizate l am inceput pe al 14 lea si am luat 8 modernizari,toate acestea fara un diamant ,deci se poate sau mai bine zis se putea ,dar ma repet ,cred ca e cel mai slab eveniment din ultimii 2 ani de cand joc....sper sa nu il mai repete si la anul
 

napoleonpif

Well-Known Member
cel mai slab eveniment
scopul lor e bine definit
sa stai cat mai mult la pc
varza varza varza
premiile tot
varza varza varza
micsorarea fantanii . 50 pf , etc
 
Sus