Discuții despre noile recompense și modificări de la Expediția ghildei

DeletedUser7314

Guest
Nu stiu cu cine va-ti consultat inainte sa faceti aceste modificari, dar unele nu sunt binevenite sub nici o forma:
-la nivelul unu se pleaca din start cu armata adversarului avand bonus 80% in atac si aparare ( ce este atractiv aici?) fata de 60% cat era inainte:
- am templul relicvelor la nivelul 5 , mai am 3 lupte din nivelul 1 si nu am gasit nici o relicva (si aici ati facut modificari ATRACTIVE?)
Nu stiu cum faceti, dar nu va suparati pe mine ca va spun: cel putin 60% din modificarile pe care le aduceti , sunt in dezavantajul jucatorilor,
pe care asa o sa ii faceti sa renunte!!!
 

DeletedUser1080

Guest
Desi au primit (in mare parte) un feedback negativ pe serverul beta, s-au grabit sa le introduca destul de repede si pe serverele live. Se pare ca, pe langa faptul ca dezvoltatorii nu joaca acest joc, nici nu vor sa-i asculte pe jucatori.

@pison
Nu echipa din Romania trebuie invinuita, pentru ca nu ei aduc aceste modificari. Ei pot doar transmite mai departe nemultumirile noastre (de care oricum nu se tine cont decat in mica masura si cand este prea tarziu de cele mai multe ori).
 

DeletedUser7314

Guest
Sunt constient de acest lucru (Nu ai nostri decid), dar asta nu inseamna ca trebuie sa fim si multumiti!
Pana la urma trebuie sa intelegem totusi ca firma trebuie sa aiba si un profit, iar daca ar fi prea simplu, cine ar mai cumpara diferite pachete si diamante?
 

DeletedUser9850

Guest
Nu se poate gasi o solutie de valorificare a cladirilor castigate la expeditie? S-au strans prea multe si nu exista decat varianta vanzarii lor.exista o mica rubrica in inventar- cadouri- nu poate fi activata ?
 

DeletedUser1080

Guest
Rubrica cadouri a fost eliminata de curand (tocmai pentru ca nu au fost in stare sa-i gaseasca o utilitate, in aproape 5 ani de FoE).
 

Sonarvi

Well-Known Member
au fost un pic beti developerii jocului cand au facut unele modificari. spre exemplu, piata tribului este o cladire care ocupa la fel de mult ca si oaza, si produce identic . eh... ce sa vezi, oaza o poti primi la relicva rara, in timp de piata tribului o poti primi la relicva de aur (neobisnuita). azi spre exemplu au un cufar la eveniment cu galeria campionilor cu 5% sansa sa o castigi, iar pretul cufarului e 600 de inimi. restul premiilor sunt "ieftine". deci ca sa iau o galerie, in principiu trebuie sa deschid 20 de cufere adica 12 000 de inimi (in conditiile in care ea costa 4000). si daca in cele 20 de premii mai pica spre exemplu 19 turnuri ale victoriei (care costa 350), asta fiind un scenariu mult prea frumos, inseamna ca am platit 12 000 de inimi ptr premii in valoare de 11 000
 

maketi

Well-Known Member
Din cate am inteles din discutiile de mai sus si am observat in joc a crescut bonusul de atac/aparare a armatelor din expeditii , la calcularea acestor bonusuri se tine cont si de nivelul de dezvoltare al jucatoriilor sau sunt fixe ? Daca sunt fixe ar fi interesant sa posteze cineva o lista cu bonusul pe fiecare zona , exemp. 1-16 - 80% ; 16-32 85%...... . Stiu ca exista o tendinta de dezvoltare care favorizeaza jucatorii ce investesc diamante in joc sau poate ca se doreste mai mult folosirea negocieriilor , dar bonusuriile pentru primele 3 nivele al expeditiilor sunt exagerate . Ar trebui sa ne gandim ca nu toti jucatorii au cladiri de atac de nivel 50-80 sau alcatraz care ofera zeci de unitatii libere iar in conditiile actuale jucatori care sunt la inceput de abia reusesc sa treaca de primul nivel al expeditiei cu ajutorul armatei . Inca nu am ajuns la nivelul 4 al expeditiei dar avand in vedere faptul ca ultimele saptamani am luat cu negocieri ultimele 4 sectoare(nivelul 3) si astea cu bonus de atac /aparare : 130/100 nivelul 4 al expeditiei o sa mearga cu pierderi mari de unitati militare sau doar cu negocieri .
 

DeletedUser7314

Guest
Ce se intampla la nivelul 4 este , fara suparare, cea mai mare porcarie( sa nu ma exprim mai dur cu toate ca ar trebuii) care s-a petrecut de-a lungul timpului in acest joc!
In afara de bonusul total exagerat al armatelor de aparare, premiile sunt de toata JENA. Sunt mai proaste decat la celelalte nivele, nemaivorbind ca sunt la a patra batalie din nivelul 4 si nu am gasit decat 3 relicve! E chiar JENANT!!!
 

DeletedUser1080

Guest
Din cate am inteles din discutiile de mai sus si am observat in joc a crescut bonusul de atac/aparare a armatelor din expeditii...
Scuza-ma, dar nu-i adevarat. Nu am urmarit la toate nivele, insa, cu certitudine, la primul nivel bonusurile au scazut (deci, nivelul 1 este mult mai usor de realizat).
Nu stiu sigur daca bonusurile sunt fixe, insa tind sa cred ca da (si ca difera doar unitatile adverse, in functie de era jucatorului).
 

DeletedUser1080

Guest
...In afara de bonusul total exagerat al armatelor de aparare, premiile sunt de toata JENA...
Da-mi voie te rog, sa te contrazic. Bonusul adversarilor este exagerat, insa nivelul poate fi terminat si prin negocieri. Iar premiile sunt destul de insemnate comparativ cu primele 3 nivele. Sunt totusi 250 diamante (in total) printre aceste premii, iar sansa de a le obtine (la fiecare premiu in parte) este de 50% (fata de 5%, 10% sau 15%, la primele 3). ;)

Si, tinand cont ca luptele de la nivelul IV nu se contorizeaza la competitia dintre ghilde, nu e nimeni obligat sa lupte, daca nu-i convine. Eu zic ca, per ansamblu, introducerea acestui nou nivel este un plus pentru joc.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7954

Guest
Cum vad eu lucrurile:premiile sunt mai bune la nivelul 4,insa bonusul unitatilor adverse este ridicol.
Incet incet jocul devine imposibil de jucat.Totul se bazeaza pe "negociere".Cum sa puna bonus 250%? Asta e "challenge"?
Sper din tot sufletul sa creasca pretul negocierilor ca sa intelegeti durerea celorlalti.

Concluzia:un esec total nivelul 4.
 

DeletedUser1080

Guest
au spus de la inceput ca nivelul IV nu este pentru oricine. lasati-i macar pe cei axati pe negocieri sa se bucure de acest nivel (mai ales pe cei care nu-si permit sa cumpere diamante). in plus, poate opta oricine pentru negocieri, nu sunt interzise nimanui. ;)
 

maketi

Well-Known Member
Scuza-ma, dar nu-i adevarat. Nu am urmarit la toate nivele, insa, cu certitudine, la primul nivel bonusurile au scazut (deci, nivelul 1 este mult mai usor de realizat).
Nu stiu sigur daca bonusurile sunt fixe, insa tind sa cred ca da (si ca difera doar unitatile adverse, in functie de era jucatorului).

Poate bonusurile nu sunt identice pentru toti dar in acest moment pot sa confirm ca sunt mai mari fata de saptamaniile trecute : In cazul meu incep de la 75 % primele lupte de la nivelul 1 si merg pana la 120% ultimele lupte lvl 3 . Inainte bonusul era intre 50% -105% .
Si acestea in conditii in care sunt cu cercetariile la zi pe lumea A si B () nu am avansat in era si nu am descoperit cazarme noi in ultimele 2 luni .
 

DeletedUser4660

Guest
Am mai vazut pe forum ca se plang unii ca nu gasesc relicve pe expeditii, acuma nu stiu care ce lvl are la templu..dar eu am lv 12 adica o sansa de fix 17% de a gasi o relicva nenorocita. Toate bune si frumoase pana aici dar durerea vine cand dupa ce fac expeditiile de multe ori dupa 48/48 ma pun si trag linie si imi da cu virgula, de ce? pt ca dupa 48 de lupte ma trezesc cu 2-3 relicve de argint SI DACA AM NOROC UNA DE AUR..cele de jad nici nu stiu ce nuanta au !!
Tichet am facut..raspunsul a fost ceva gen..."totul depinde de norocul fiecaruia"..pe bune? adica norocul meu cu sansa de 17% e mai prost decat norocul altuia cu sansa de 12% ? multi cu temple pe la lv 4-5 castiga mai bine decat prind eu dupa o expeditie intreaga..pana acum asta e impresia mea.
Daca s.a mai confruntat cineva cu aceasta problema..anuntati ca vad ca daca suntem unu-doi nu suntem bagati in seama..sau primim raspunsuri cel putin vagi cand punem o intrebare.
 

Sonarvi

Well-Known Member
tocmai am terminat expeditia (toate 4 nivelele). pierderile de unitati destul de mari. o singura confruntare care nu putea fi facuta prin lupta, a trebuit sa o negociez (cu runda suplimentara de la taverna a fost usor, am facut-o din prima). bonusurile unitatilor adverse sunt intr-adevar cam mari. trebuie sa ai cele 3 cladiri legendare care ofera bonus la nivele 10 ca sa faci fata. altfel, prin negociere e singura solutie... problema la negocieri este costul foarte mare in medalii (pentru un jucator care nu prea cotizeaza la legendare, si care nu lupta la turniruri este aproape imposibil sa termine expeditia prin negociere)... deci, daca vede vreun moderator , propuneti SCADEREA PRETULUI IN MEDALII LA NEGOCIERI, ESTE PREA MARE! :)
premiile sunt foarte bune, am luat si piata tribului si observatorul celest si vreo 100 sau 150 de diamante , numai la nivelul 4!!!, deci orice cheltuiala a fost extrem de profitabila.

alta problema ar fi combinatiile de unitati din armate. ar trebui balansate pentru fiecare era in parte. de exemplu pe la jumatatea expeditiei am avut o lupta cu 8 lunetisti in primul val , si 4 tancuri+4tunuri in valul doi, imposibil de contracarat, iar la ultima lupta combinatia a fost de 4 tancuri+4 tunuri in ambele valuri , contracarabile cu 1 recrut +7 banditi. am pierdut o singura unitate.
 

DeletedUser9966

Guest
Ce se intampla la nivelul 4 este , fara suparare, cea mai mare porcarie( sa nu ma exprim mai dur cu toate ca ar trebuii) care s-a petrecut de-a lungul timpului in acest joc!
In afara de bonusul total exagerat al armatelor de aparare, premiile sunt de toata JENA. Sunt mai proaste decat la celelalte nivele, nemaivorbind ca sunt la a patra batalie din nivelul 4 si nu am gasit decat 3 relicve! E chiar JENANT!!!
@pison - te rog să ai un limbaj decent pe forumurile publice, consideră acesta ca un avertisment verbal.
 

the hun

Member
o nebunie la level 4 ...cine poate avea 200%,,aparare ?...sa poti trece de unitatile lor ?..ati exagerat rau de tot ....o pierdere de timp
 

DeletedUser7516

Guest
Deja erau exagerate bonusurile pentru nivelul 3 in ideea ca aveai de infruntat 2 armate acum nici nu mai ai ce sa mai zici cu asemenea bonusuri. Si eu as fi curios sa vad un filmulet de la developeri in care ei trec de ultimele nivele in runda a 4 a expeditiei cu bonusuri normale( adica pe maxim ) date de cladirile legendare ca poate noi suntem prea prosti si nu ne dam seama cum sa o facem =).
 

DeletedUser9839

Guest
nu inteleg ce inseaman medalia aparuta cu porcusorul si ciocan si alte chestii. cum te ajuta ele, recompense personale le zice?
 
Sus