Discuții despre noua așezare: Imperiul Mogul

Adrianus1

Member
O cladire de la care primesti 30 pufur/zi, a carei constructie dureaza
cateva luni de zile(timp in care faci cladirea),aceste pufuri pot fi primite din jafuri,gbg, IN CATEVA SECUNDE........este aiurea sa muncesti atat de mult pentru ....NIMIC
 

TOMITA0001

Well-Known Member
O cladire de la care primesti 30 pufur/zi, a carei constructie dureaza
cateva luni de zile(timp in care faci cladirea),aceste pufuri pot fi primite din jafuri,gbg, IN CATEVA SECUNDE........este aiurea sa muncesti atat de mult pentru ....NIMIC
Acum daca este sa o luam asa.....la toate cladirile le gasim hibe...
 

005baghera

Well-Known Member
Nu zic ca e buna sau rea cladirea sau asezarea,dar conform calculului tau acum primesti 30 de pf uri din jafuri ,gbg,etc....ei bine peste cateva luni mai poti lua inca 30 de pf uri pe langa toate astea doar pierzand cateva minute pe zi cu asezarea.....
 

DeletedUser

Guest
e interesantă mecanica de joc, cu clădiri înlănțuite, dar recompensa lasă mult de dorit ,,,, azteci, vikingi, egipteni, japonezi - fiecare au câte o clădire decentă în raport cu munca și timpul investite, dar mogulii sunt la un alt nivel (aka japcă pentru pierdut timp în joc)
 

Dumi.

Well-Known Member
Intr-o lume FOE in care , pe zi ce trece, ni se scad prin tot felul de trisuri, bonusurile de atac si de aparare, e clar ca cel mai mult conteaza cresterea acestora.
De aceea consider ca aceasta cladire este O MIZERIE, chiar si pentru jucatorii mai mici.
De ce spun asta? Pentru ca deja dupa ce ti-ai dus legendarele de atac la level 71, acestea nu mai merita urcate neaparat, bonusurile obtinandu-se mult mai simplu din cladirile speciale.
Fac o paranteza si va atrag atentia domnilor din stuff-ul administrativ, ca e inadmisibil sa pierd 3 trupe la o lupta pe auto [3 dragoni+4banditi], cu trupe din venus [in orice combinatie vrei tu], atata vreme cat eu am 3002% atac si 1200% aparare pe atac + sera la level 81, iar inamicul sa aiba 150% cu 150% atac si aparare pe atac.
Ma gandesc totusi ca voi nu cunoasteti totusi atat de bine jocul asta[cel putin pe parte de tactica militara] si de aceea imi permit sa va atrag atentie, ca treaba asta e o mizerie la fel ca sus amintita cladire :)
Treaba asta mi se pare de-a dreptul nesimtire :)
 

DeletedUser

Guest
Intr-o lume FOE in care , pe zi ce trece, ni se scad prin tot felul de trisuri, bonusurile de atac si de aparare, e clar ca cel mai mult conteaza cresterea acestora.
De aceea consider ca aceasta cladire este O MIZERIE, chiar si pentru jucatorii mai mici.
De ce spun asta? Pentru ca deja dupa ce ti-ai dus legendarele de atac la level 71, acestea nu mai merita urcate neaparat, bonusurile obtinandu-se mult mai simplu din cladirile speciale.
Fac o paranteza si va atrag atentia domnilor din stuff-ul administrativ, ca e inadmisibil sa pierd 3 trupe la o lupta pe auto [3 dragoni+4banditi], cu trupe din venus [in orice combinatie vrei tu], atata vreme cat eu am 3002% atac si 1200% aparare pe atac + sera la level 81, iar inamicul sa aiba 150% cu 150% atac si aparare pe atac.
Ma gandesc totusi ca voi nu cunoasteti totusi atat de bine jocul asta[cel putin pe parte de tactica militara] si de aceea imi permit sa va atrag atentie, ca treaba asta e o mizerie la fel ca sus amintita cladire :)
Treaba asta mi se pare de-a dreptul nesimtire :)
Am pățit să-mi moară bandit la uzură 0 (care înainte de luptă era perfect sănătos). Asta de la ultimele update-uri încoace. Acum 2-3 luni era imposibil așa ceva... Dădeam și câte 10 lupte consecutive până să înlocuiesc primii bandiți. Îi lăsam să ajungă la 3 puncte de hp, și abia apoi îi înlocuiam. Acum, tre' să am grijă că dacă îi careva rănit 2 puncte risc să-mi moară... Editat
 
Ultima editare de un moderator:

Dumi.

Well-Known Member
Deci o trupa, indiferent de natura ei, poate sa moara si la uzura zero, pentru ca daca toate trupele inamice trag in acea trupa, ii iau o patratica sau mai multe din viata. Matematic vorbind, poti avea aparare 40000% - o trupa tot moare daca se trage numai in ea.
Problema mea e cand mor doua sau mai multe....acolo e mizeria si trisul ordinar!!!! [relationat la bonusurile pe care mai sus le-am prezentat]
Si ca sa raman in tema topicului, aceasta asezare culturala este o mizerie.
 

DeletedUser

Guest
Deci o trupa, indiferent de natura ei, poate sa moara si la uzura zero, pentru ca daca toate trupele inamice trag in acea trupa, ii iau o patratica sau mai multe din viata. Matematic vorbind, poti avea aparare 40000% - o trupa tot moare daca se trage numai in ea.
Problema mea e cand mor doua sau mai multe....acolo e mizeria si trisul ordinar!!!! [relationat la bonusurile pe care mai sus le-am prezentat]
Si ca sa raman in tema topicului, aceasta asezare culturala este o mizerie.
Te cred, dar nu cred că așa funcționează algoritmul. Unitățile adverse vor prioritiza pe rând toți bandiții, pentru a-i transforma, și abia apoi vor începe să tragă într-unul singur. Joc FoE de 3 ani, și gbg de când s-a introdus, și nu am pățit niciodată chestia asta, decât acum recent.
În plus, mai e un fenomen pe care l-am urmărit și pe care unii îl numesc "taxa de auto". Dacă dai o luptă full-auto, vei avea anumite daune. Dacă dai aceeași luptă (cu aceleași unități versus aceleași unități și la aceeași uzură) și o începi ca și cum ai vrea să bați manual, dar nu miști absolut nimic, ci dai "finalizare automată" imediat ce ai intrat în luptă, vei avea daune sesizabil mai puține.
Practic, ambele lupte au fost date automat, dar întotdeauna există diferențe între daunele luate. Am testat, pe tot felul de combinații și la diferite grade de uzură, și așa e. Luptele date full-auto sunt "taxate" cu daune mai mari.
 

Dumi.

Well-Known Member
Si eu joc foe de 7 ani. Nu asta e neaparat relevant. Sunt armate pe care trebuie sa la bati exclusiv cu zburatoarele, deoarece trag primele [ma refer la marte+ ca era]. Cand dai cu zburatoare , nu bagi niciun bandit, ca da profiti de faptul ca zburatoarele trag mereu primele. Pai la 3002% atac ar trebui sa spulberi tot ce are bonus doar 150% :))))
Ce spui tu acolo e valabil intr-o oarecare masura, la luptele din erele mici [adica Fier >>> Virtual]. Din Marte se schimba putin algoritmul si tacticile luptelor.
Dar ma rog, suntem off-topic aici. Poare reluam intr-un topic dedicat, in alta parte.
 

pison

Banat
Te cred, dar nu cred că așa funcționează algoritmul. Unitățile adverse vor prioritiza pe rând toți bandiții, pentru a-i transforma, și abia apoi vor începe să tragă într-unul singur. Joc FoE de 3 ani, și gbg de când s-a introdus, și nu am pățit niciodată chestia asta, decât acum recent.
Mai nou, daca nu ati observat (eu am facut experiente), unitatile adverse nu prea mai ataca primii banditii, si dau cu predilectie in unitatea principala. La PvP, mai intai iti distrug unitatea principala, nici nu se ating de banditi. Prima oara am observat asta acum vre-o 2 ani , pe harta continentelor, iar cand am facut tichet la suport si am intrebat de ce sau schimbat regulile fara sa fim anuntati, au raspuns simplu , ca de obicei , o sa transmitem catre developeri. Si atata tot , a ramas ca-n tren. Revenind la subiect cladirea asta nu face nici 50 de bani!!!
 

Dumi.

Well-Known Member
La PVP asta s-a ntamplat chiar din prima zi. Nu s-a skimbat nimic acolo. e la fel ca pe harta provinciilor - intai se ataca trupele si la urma iti decimeaza banditii. Cand am dat prima lupta am mancat o bataie sora cu moartea pentru ca am bagat banditi in armata de atac. Cum am skimbat, cum am castigat.
 

TOMITA0001

Well-Known Member
Nu stiu de ce sunteti asa de suparati pe aceasta cladire. La 30 de pf cat ofera cladirea pe o suprafata de 4x4, eu zic ca este decent.
 

DeletedUser

Guest
Nu stiu de ce sunteti asa de suparati pe aceasta cladire. La 30 de pf cat ofera cladirea pe o suprafata de 4x4, eu zic ca este decent.
Luând în calcul timpul și resursele investite, și mai ales, luând în considerare clădirile altor așezări... pentru unii e mult sub nivelul decenței.
Compari 30 pf în 4x4 cu 30% atac roșu în 3x3, sau 30% apărare roșie în 3x4?
 

TOMITA0001

Well-Known Member
Daca faci astfel de comparatie ,sigur ca ai dreptate ,este inferioara aceasta cladire fata de ce a fost pana acum.
Eu m-am referit strict la ce ofera ea vizavi de suprafata pe care o ocupa.
 

Crios339

Well-Known Member
Cam in cat timp ati finalizat asezarea ? Mi se pare ca merge teribil de incet: timpul initial sa- scurs si nu am facut decat 13 questuri (din 20).
 

Ahdrian

Well-Known Member
Așezarea e frumoasă ca aspect, exotică și interesantă. Dar la prima încercare am găsit-o mai dificilă, din cauza regulilor noi. Pe unii jucători i-ar putea descuraja faptul că au mai mult de muncă la ea. Poate recompensele ar trebui să fie mai mari, pe măsura efortului. Nu aș zice că e rea, dar momentan am decis să joc mai mult la așezările unde deja am prins stilul de joc.
 
Sus