Discuții despre noua grupare a unităților

Rigs

Well-Known Member
Trebuia introdusa functia asta cu cativa ani mai devreme :)))) dar e bun si mai tarziu decat niciodata

P.S in anunt sunt cateva greseli la cuvinte, de ex: ”ezista” si ”livere” :(;)
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Lasă-le acolo, că doar nu citești anunțul ăla în fiecare zi, ca să stai după aia toată noaptea treaz că ai văzut 2 litere greșite.
 

LuLuSuN

Member
inca o idee marca Inno , mai bine ma las de joc decat sa ma chinui sa dau lupte sau e un update ptr cei cu programele?
 

Dumi.

Well-Known Member
Trebuia introdusa functia asta cu cativa ani mai devreme :)))) dar e bun si mai tarziu decat niciodata

P.S in anunt sunt cateva greseli la cuvinte, de ex: ”ezista” si ”livere” :(;)
chiar daca nu mai joc de cca o luna si ceva, azi am intrat special sa vad ce e cu aceasta grupare a unitatilor
o sa vezi ca e mai rau decat inainte
cele mai uzitate trupe sunt 2 de baza + 6 banditi
si, ce sa vezi? unitatile de baza sunt primele in grila, iar banditii is ultimii [adica dupa toate unitatile din toate erele posibile]
si pentru ca asta sa nu fie singura tampenie monumentala, marca Inno, acum schimbul de trupe din bara si catre bara se face cu un lag f mare
concluzia este ca la GBG si poate si la GVG intr-o oarecare masura, asta o sa vina ca un handicap [e drept ca pentru toata lumea]
Inca o data inno a comis-o
este clar ca inno games se apropie de sfarsitul acestui joc si ca nu isi mai bate capul
deja playerii isi iau adio de la joc
 

Rigs

Well-Known Member
Mda, cam ala e adevarul. Bine, nu ideea update-urilor in sine ar fii problema, mai degraba lipsa de creier sau ignoranta cu care sunt implementate, ori asta ori echipa de dezvoltare nu testeaza nimic personal si lasa totul pe seama a 700-800 de jucatori de pe beta pe care oricum nu prea ii baga in seama.
Incepand de anul acesta inno imi da impresia ca are mai mult personal romanesc care merge pe principiul ”las ca e bun si asa”
inca o idee marca Inno , mai bine ma las de joc decat sa ma chinui sa dau lupte sau e un update ptr cei cu programele?
Poti dezactiva/activa setarea din optiuni cel putin
 

Vali

Well-Known Member
Din punctul meu de vedere, e buna optiunea de grupare, doar ca nu e facuta cum trebuie pentru unitatile ranite! Adica, pe bune, CINE naiba mai utilizeaza unitatile ranite? Pentru ce sa ordonezi in lista dupa tipul de unitate fara sa iei in calcul uzura ei?
Cea mai buna ordonare in grila respectiva ar fi fost unitatile fara uzura, apoi cele uzate in coada listei, pentru ca alea oricum nu ma intereseaza, le las acolo sa isi revina.
De ce sa le intercalezi? NU inteleg!!! Iti dai seama, ca pentru cei care aduc in inventar unitatile uzate mai mult de jumatate, vor vedea o casuta cu un numar x de unitati, dupa care 20 uzate, urmatoarea unitate iar cu un numar y de unitati disponibile si un numar de yy uzate, si asa mai departe ... acum trebuie sa le cauti cu vederea pe cele care apar cu acel numar in casuta sa stii de unde sa alegi, ceea ce e foarte nasol, e pierdere mare de timp.
Prefer sa dezactivez functia momentan, pana se mai gandesc ei putin cum ar fi sa faca ordonarea corecta pentru o viteza mai mare in selectia unitatilor neuzate, pentru ca mi-e mult mai usor acum sa dau un click pe bara de scroll intr-o anumita pozitie unde stiu eu la un moment dat ca se afla banditii neuzati, sau unitatile de care am nevoie, neuzate.

Deci, deocamdata, mai tare ma incurca decat sa-mi foloseasca!
 

Rigs

Well-Known Member
De ce sa le intercalezi? NU inteleg!!!
Ca sa nu se simta trupele ramase aproape fara viata discriminate :)))
Acuma na, functia e folositoare pentru jucatorii care nu folosesc alte unitati usoare inafara de banditi. In teorie problema are o rezolvare simpla, trebuie adaugat doar un alt criteriu de ordonare primar care sa afiseze mereu unitatile full in capul listei indiferenta de era. Sau inlocuirea listei unde iti arata ”toate unitatile” (care oricum e inutila dupa ce incepi sa uzezi trupele) cu o lista simpla care se rezuma doar la unitatile full
 

Vali

Well-Known Member
@Popocatepetl , acum sunt putini paznici blindati raniti, dar gandeste-te cand sunt vreo douazeci, treizeci, unde mi se duce mie gruparea de Banditi ;)?

intercalate.png
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Eu am răspuns doar că nu sunt intercalate la mine... adică nu mă deranjează dacă sunt trupele rănite toate la sfârșit
 

Vali

Well-Known Member
N-are cum sa fie asa... Chiar daca nu grupezi conform noii optiuni, daca aduci unitatile ranite inapoi in inventar se vor adauga nu in coada listei, ci imediat dupa unitatile neuzate din acel tip... adica, daca urmaresti poza de mai sus, voi avea 20 de robot teslsa dupa care 20 de paznici blindati + 3 paznici raniti, 20 de puscasi marini, si asa mai departe. Pentru ca asa cum se stie, intotdeauna vor fi afisate maxim 20 de unitati neuzate din fiecare tip de unitate, daca nu se foloseste noua functie.
Deci oricum sunt intercalate, nu se duc unitatile uzate in capatul listei, ci se duc dupa cele 20 de unitati neuzate! Sa intelegem corect cuvantul intercalat in contextul dat, adica unitati neuzate cu unitati uzate!!! Una e sa vezi o lista cu minim 100 de unitati neuzate, diferite, si alta e sa vezi 20 neuzate + 70 uzate, iar 20 neuzate + 45 uzate, etc... te plictisesti la un moment dat de derulat sa gasesti ceea ce trebuie.
Din punctul meu de vedere n-au ce cauta in lista... unitatile uzate ar trebui duse in inventar si facut ceva, un buton care sa afiseze o lista cu unitatile uzate, pentru cei care vor neaparat sa cheltuiasca diamante pentru a-i recupera instant.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
La mine sunt întâi unitățile neuzate de toate tipurile și abia după aceea sunt adăugate cele rănite. Deci nu se amestecă.

Poți să zici tu de 100 de ori că "nu poate fi așa"... La mine chiar așa e!

Nu "grupez" și nu "aduc" eu trupele rănite pe poziții în inventar. Le grupează jocul singur și le pune cum am scris mai sus.
 

Vali

Well-Known Member
Bai dâng-dâng ce esti, tu te uiti putin la pozele pe care le-am postat? Ce nu e clar? nu vezi ca unitatile uzate se intercaleaza cu cele neuzate? Daca la tine e altfel, pune print-screen sa vada adminii si sa faca ceva in legatura cu asta, nu mai comenta asa doar sa faci postari pe forum, ca esti enervant! Nu inteleg, tu postezi doar sa apari in topul celor ce au postat in forum, ca nu inteleg motivul?! Ai doar postari de tot rahatul!​
 
Sus