Discuții despre noul clasament

DeletedUser9331

Guest
Mi se pare ca diferenta este cam mare de la 400 mld la 1 mil.Ok era diferenta mult prea mare inainte dar totusi, un jucator care a investit zeci de mii daca nu sute de mii de pf-uri in legendare poate ajunge datorita acestor schimbari sa nu fie nici in top 20.Nu mi se pare corect, cred ca ar trebui gasita o solutie de mijloc, cel mai ok ar fi in exemplul dat sa se primeasca in jur de 10-20 mil puncte.Sau fiecare pf investit in legendare/cercetare sa aiba o valoare fixa, de ex 1 pf=20 puncte.

PS:Nu ma aflu in situatia sa am legendare la nivele ridicate dar totusi nu mi se pare corect.
 

DeletedUser5468

Guest
:DO modificare foarte bună, excelentă, extraordinară, acum jocul mai merită jucat. :D
 

BraveWww

Well-Known Member
Cred ca va fi ca denominarea leului,10000lei=1ron si ierarhia va ramane aceeasi.
Daca imi este permis,cred ca ar fi corect sa se puncteze si reusitele in aparare nu numai cele din atac.Primesc puncte in functie de succesul atacului,dar ar fi benefic si punctarea reusitei in aparare.Asta ar impulsiona dezvoltarea legendarelor care dau bonus in aparare si ar diminua injuriile de pe chat aduse celor care saboteaza.Multi nu inteleg ca orice lucru neinterzis este permis,deci in spiritul jocului.
 

DeletedUser9597

Guest
e buna modificarea, ponderea era prea mare la punctaj datorita nivelurilor legendarelor. era un mijloc pasiv de a urca in clasament.
Mai propun urmatoarele cateva modificari:
1. statuetele de aur, bronz, argint si piatra primite de jucatorii cu peste 1000 de puncte sa produca provizii. Productia proviziilor de catre aceste statuete sa nu depinda de era in care e jucatorul si sa fie o productie fixa de provizii....mai mare la statuia de aur, mai mica la aia de argint si tot asa... iar daca este motivata statuia sa produca si monede...ceva similar cu vraciul. Astfel posesorul va avea cat va juca o bonificatie ptr pozitia pe care o ocupa in clasament inainte de schimbarea calcului clasamentului.
2. Luptele din GVG sa fie mai atragatoare....prin posibilitatea ca ghilda care a cucerit sectorul din gvg sa poate primi automat in tezaur o productie de bunuri de la acel sector. adica sectorul sa fie generator de bunuri din era respectiva.
3. Sa se creeze o piata pentru gvg unde jucatorii din ghilda care au acces sa lupte in gvg sa poate face schimb de bunuri
4. Sa se creeze o piata ptr schimb pf contra bunuri.
5. Zeus, singura legendara care nu produce nimic...sa produca DIAMANTE.....ar fi o chestie onorabila ptr zeul zeilor. Nu trebuie sa produca mult....de exemplu similar ca sfanta sofia care la fiecare 2 nivele mai produce un pf....zeus la fiecare doua nivele sa produca zilnic cate un diamant in plus.(ex: sf sofia produce lanivelul 5 trei pf.....zeus sa produca la nivelul 5 trei diamante. Totusi zeul nefiind darnic la infinit cu oamenii....sa aibe un nivel maxim de la care nu mai creste productia de diamante in schimb capacitatea militara sa creasca incontinuare. DE EXEMPLU LA NIVELUL 10 Zeus ar avea maximul de productie de diamante..adica 5 diamante pe zi daca socotesc corect comparativ cu productia de pf la sf sofia ptr nivelul 10. cu 5 diamante pe zi...nu e mult la nivelul 10....la zeus...ar fi 35 diamante intr/o spatamana....ar trebui sa strangi echivalentul a peste 371 saptamani ca sa fie comprativ cu diamantele pe care le cumperi cu 360 lei la oferta.

Cred ca sunt debun simt propunerile mele si destul de fezabile ptr a dinamiza jocul
 

DeletedUser8226

Guest
Intr-adevar o masura foarte buna ca si altele luate de echipa Forge of Empires. Totusi, as vrea sa atrag atentia asupra unor aspecte de care trebuie tinut seama, chiar daca pana acum echipa Foe a cam tinut seama dar jucatorii nici macar nu si-au dat seama multi dintre ei.
1. Cladirile legendare au bonusurile in functie de epoca ,de materialele investite dar si atentie, de teritoriul (spatiul ) ocupat pt. constructia ei. Nu mi se pare normal spre exemplu ca Zeus sa dea diamante cand este cladirea care ocupa cel mai putin spatiu si e si foarte antica....
Dar mi se pare ca prea putine bonusuri dau cladirile legendare cele mai noi din epoca viitor sau maine spre exemplu, in plus foarte multe cladiri legendare ocupa un spatiu prea mare pt bonusurile care le dau (care sunt prea mici ) . Spre exemplu cate legendare poti sa construiesti cu spatiul care-l ai, si daca merita investitia ? e o intrebare foarte pertinenta.
2. Apreciez parerea lui whiteshark01, mi se pare corecta, adica am impresia ca se cade dintr-o extrema in alta, dar totusi prefer ca echipa Foe sa gaseasca un mod de a calcula punctajul la legendare mai corect deoarece am incredere in ea. Aici as da o idee de calcul la legendare astfel incat sa se faca distinctie intre pf-urile puse de jucatorul care are cladirea legendara si pf-urile puse de ceilalti jucatori la acea cladire in sensul ca pf-urile puse de proprietarul cladirii legendare sa fie punctate mai bine sau pf-urile puse de alti jucatori sa numai intre deloc in calculul punctajului proprietarului cladirii legendare ca de fapt nu sunt ale lui.
3. Nu mi se pare corect ca armata din aparare sa aduca punctaj relativ destul de mare sau aprox. egal cu cel din atac, deoarece aceasta ar descuraja atacul asupra altor jucatori si astfel jocul va deveni foarte monoton. Ca este mult mai usor sa te duci in excursie si sa nu mai joci deloc cu saptamanile si sa ai un punctaj poate mai mare decat unul care-si pierde timpul atacand pe unul sau pe altul. In plus unitatile din aparare niciodata nu se pierd, deci si fara risc va veni acel punctaj...Poate ca ar fi mai bine sa ramana tot la fel cum e acum.
 

DeletedUser7925

Guest
Se pare că cu sosirea noului episod din Star Wars sau trezit și cei de la FoE :), noul sistem de calcul este foarte bun și sunt de acord cu noua recalculare...cei care nu vor fi de acord sunt cei care au profitat de acest lucru și au investit în acest bug, după mine este corect ca cele mai puncte să le faci din bătălii și nu din clădiri bunuri sau cercetări, în fond ăsta cred că ar trebui să fie și scopul jocului cât despre propunerea lui braveWww cred că este foarte bună însă eu zic că de câte ori un jucător pierde o bătălie punctele oferite de unități să fie scăzute din cele deja existente la turnir astfel chiar ar conta dezvoltarea legendarelor care oferă bonus defensiv.
Dacă sunt jucători care cred că este nedreaptă această schimbare eu zic să se gândească la bonusul oferit de legendara respectivă pe care au ridicat-o la acel nivel și când zic asta mă refer la alcatraz care produce și 60-70 unități/zi cu atâtea unități poți concura la mai multe PvP-uri și face ușor câteva milione/turneu/săptămână :p și nu în ultimul rând înainte să săriți în sus și să ziceți că ați investit prea mult în legendare gândiți-vă la vremurile dinaintea deblocării lvl-ului 10 când conta doar punctele din bătălii atunci în ce investeați pf-urile?:eek:
 

DeletedUser9597

Guest
poate unora nu li se pare normal ca zeus sa dea diamaqnte....dar eu cred ca e foarte normal...mai ales ca e legendara din bronz si beneficiezi de la inceput de acest lucru. si de altfel poate dupa unii e mai bine ca acum nu da nimic
 

DeletedUser7567

Guest
O idee buna , dar tot cred ca legendarele ar trebui sa nu ofere niciun punct de rang .
 

Shadowss

Well-Known Member
O idee excelenta , era demoralizator pentru cei care se inregistrau acum sau in viitorul apropiat , in momentul cand te uiti la primul parca nu iti vine sa mai joci.
 

DeletedUser7080

Guest
O idee foarte buna! De cand astept minunea asta.
Gata cu jucatorii care stau degeaba si dau produse pe pf, cat si schimbul intre lumi pe minunatele puncte forge.
Este un joc in care tre sa te lupti, tre sa construiesti si multe altele nu doar bagi bani intr-o cladire ca sa fii in top 10.
Multumim FOE pt aceasta schimbare.
 

DeletedUser9760

Guest
Ma alatur la colegi, o buna ideie cu clasamentul.
Sper ca eu acuma o sa am vecini pe cinste, nu care au punctaj mic,dar au resurse si cladiri legendare mari.
 

DeletedUser

Guest
Un upgrade delicat ce ofera senzatii tari pentru cei fruntasi din clasament :p :)))
 

EboLLa

Member
Aici puteți posta păreri și discuții despre noul clasament, în limitele regulamentului.

...cred ca era mai bine daca punctajul in lupte se calcula doar contra vecinilor ca sa nu ne trezim cu roboti din astia care joaca non stop si fac pacanele la greu.
Dau in scris ca pe B , livy o sa fie pe locul 1 ,dormea pe sectoare la pacanele si cred ca Ar trebui sa scoateti din clasament jucatorii banati.
 
Sus