Faceti GBG mai corect pentru membrii ghildelor

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Buna dimineata.
Va rog sa propuneti in Germania modificarea GBG in sensul dublarii sau chiar triplarii cantitatilor necesare pentru constructiile de cladiri pe sectoarele cucerite. S-a creat un mare dezechilibru in GBG in sensul ca sefii ghildelor obliga jucatorii sa doneze f multe bunuri pentru a avea cu ce-si pune cladirile - in special tabere - pe sectoarele cucerite si astfel sa poata sustine lupte cat mai multe, adica sa faca multe puncte. Sunt doar sefii ghildelor respective care profita, restul fiind siliti sa doneze pentru ei, nemaiputand astfel sa-si dezvolte orasele si sa joace fara stres, in sensul ca sunt siliti sa-si puna in orase tot felul de cladiri care-i ajuta prea putin sau deloc sa se dezvolte individual. Pentru a combate aceasta nedreptate, va rog sa propuneti dublarea sau chiar triplarea bunurilor necesare pentru a pune cladiri in GBG, astfel jocul putandu-se juca fara stres si alte constrangeri. Asa cum este configuat acum, de GBG profita doar sefii ghildelor, ceilalti jucatori fiind doar exploatati sa doneze bunuri in beneficiul 'sefilor'. Primii se aleg cu foarte multe puncte si ultimii cu firimiturile.
Multumesc
 

Vali

Well-Known Member
Pleaca din ghilda aia, daca "te exploateaza"... sunt o multime de ghilde, alege una in care nu esti exploatat...
Pentru unii jocul asta este mai mult decat un joc, sau chiar asa sunt ei in viata de zi cu zi, niste profitori :)

Spre exemplu, eu am spus clar ca nu pot participa la GBG asa cum participa cei mari. Daca imi rup armata, bunurile pe negocieri, ca sa creasca ghilda, iar eu sa primesc firimiturile, atunci prefer sa plec. Mi-a spus (unul din moderatori/intemeietori) ca e ok cat pot. Nu ma obliga in GbG, doar pe EG e minim un nivel.

E tendinta de a avea putere si in viata de zi cu zi, nu vezi?! Se merge pe pacaleala, inselaciune, minciuni, escrocherii...

Cauta altceva ;)

Hei, si e un joc, priviti-l ca atare :)
 

capitan222

Well-Known Member
Este un joc daca nu vrei sa pui cladiri de donat la tezaur atunci pleaca din ghilda si mergi mai departe tu ai posibilitatea de a iesi din ghilda oricand.Iti vei gasi o ghilda care sa iti placa destul de usor.Nu trebuie sa iti faci nervi degeaba.Un joc este o activitate de placere nu de nervi si stres.Ca sa te dezvolti in ritmul tau cauta o ghilda care sa nu te constranga la cine stie ce si care sa te ajute sa te dezvolti.
 

005baghera

Well-Known Member
este un joc de echipa deci e normal sa ai cladiri care ajuta ghilda si implicit pe tine,cat despre donat nu inteleg cu ce te obliga sefii si cu ce profita ei ca doar nu lupta cu donatiile ci cu armata-iar daca propunerii tale i se va da curs oare nu tot cei ce zici tu ca erau exploatati vor fi si acum exploatati? sau 'sefii' vor renunta la tabere ? o pacaleala de propunere
 
este un joc de echipa deci e normal sa ai cladiri care ajuta ghilda si implicit pe tine,cat despre donat nu inteleg cu ce te obliga sefii si cu ce profita ei ca doar nu lupta cu donatiile ci cu armata-iar daca propunerii tale i se va da curs oare nu tot cei ce zici tu ca erau exploatati vor fi si acum exploatati? sau 'sefii' vor renunta la tabere ? o pacaleala de propunere
o pacaleala de raspuns semn ca ori nu intelegi jocul ori nu vrei sa recunosti ca am dreptate; am postat propunerea aici stiind ca cei interesati sa ramana asa cum e imi vor sari in cap; nu am vreun interes nu mai sunt membru in vreo ghilda, doar ca nedreptatea si micimea unora de pe aici ma enerveaza; propunerea e facuta intai aici ca asa e procedura; am s-o fac si direct in Germania pentru ca nedreptatea de gbg trebuie indreptata
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Nu e nici o "nedreptate" nicăieri. Nu e obligatoriu să fii într-o ghildă. Dar dacă vrei neapărat, trebuie să cauți una care ți se potrivește. Nu să dai vina pe colegii de ghildă că te obligă să faci ce nu poți.
 

005baghera

Well-Known Member
pai explica mi si mie mai tatal ostru cum un jucator cu peste 240 de mii de lupte pe 'b' in top 1[ la lupte [ facite cu pacanele in gvg' vrea sa inchida robinetul la gbg,daca nu vrei sa joci nu juca dar uite iti propun ceva-lumineaza ma si pe mine te rog;tu vrei sa se tripleze costurile la tabere ,capcane etc [tot ce tine de gbg ] ca sa nu te intreaca cei ce joaca gbg [ degeaba vei spune ca nu,adevarul il stim deja ] dar o ghilda puternica tot va avea puterea sa puna tabere pe cand una mica [ ca la asta nu te ai gandit-tu te ai gandit ca pe 'b' exista o singura ghilda ce bate in gbg,nu va putea sa mai puna deloc tabere sau foarte greu ,deci? tot aia mici vor avea de suferit datorita ignorantei tale mai mateo,tot aia mici vor plange ca tu le ai luat bucuria de a face bunuri ,diamante si pf uri intr un mod foarte usor si foarte corect-asa ca da ,raman la parerea mea-o pacaleala de propunere venita de la unu care face pacanele pe gvg dar de gvg nu zice nimic sa se inzeceasca
costurile ca doar deh,nu ar mai putea pacani acolo
 

005baghera

Well-Known Member
de obligat nu te poate obliga nimeni mateo ti se poate cere insa,dar te intreb eu acum-daca eu am dom 100+ si observator 70+ si statui 5+ si vi tu cu bocceluta in spate fara dom ,fara observator si fara statui -pai ti se pare frumos sa dai pe aceleasi tabere ca mine?,logic ca ti se va cere daca nu te prinde pe tine bunul simt [ penteu cei ce il au nu mai este necesara aceasta telenovela ],cum sa se asigure ghilda ca nu esti doar un alt calator/profitor care vine foloseste tezaurul si nivelul ghildei si pe urma pleaca in urmatoarea ghilda-da se cere pentru a se scapa de 'zilieri' mateo-nu iti convine nu intra in o asemenea ghilda
 
tot o dai ca la ploiesti; pai ala de care zici tu ca vine cu boceluta in spate vine si el saracu' cu gandul ca poate creste si el cumva mai repede intr-o ghilda; dar surpiza, e dus cu zaharelul ca mai ciuguleste cateva diamante la gbg (si ca sa poata da 'pe taberele tale', trebuie sa-si doneze si camasa de pe el); cand se bucura si el ca poate sa-si cumpere o expansiune sa se mai dezvolte ... surpriza ... trebuie sa-si puna nu stiu ce balarii ca trebuie sa produca bunuri pentru ghilda ca sa poata cei mai mari sa-si dea miile de lupte pe gbg fara uzura!!! am vazut pe circulara generala un mesaj al unuia de pe aici - se stie el cine e si ce hram poarta - care le dadea termene celor din ghilda respectiva sa-si puna cladirea x si y prin orase ca altfel zboara din ghilda !!!! meschinarie si micime ca asta, greu gasesti! asta numesti tu probabil ' bucuria de a face bunuri ,diamante si pf uri' :)
in alta ordine de idei imi reprosezi ca am dat sau dau pacanele; da si? exista vreun jucator in top cred 100 care n-a dat?
in fine, nu mai lungesc; macar cei cu conturi mai mici care citesc aceste randuri sa-si dea seama ca sunt folositi in mod josnic de 'sefi'; sa-si gaseasca propria cale, sa-si faca propriul joc si sa se gandeasca la interesele lor nu la interesele catorva meschini care si-ar taia si o mana pentru gbg de parca gbg-ul le-ar da de mancare;
 

005baghera

Well-Known Member
deci in gvg e ok pe bunurile celor mici dar in gbg nu ok mateo e bine cum zici tu,si nu nu o dau ca la ploiesti-insa nu inteleg ce te deranjeaza pe tine ca se cere observatorul [ care e o cladire mica 3x3 si super ieftina si care ajuta ghilda deci implicit pe cel care o are ] si statuile de onoare care ajuta totodata si ghilda si si pe cel ce le detine-deci unde ar fi nedreptatea aia mare de care acuzi lumea? eu cred ca toti jucatorii au dreptul si capacitatea de a alege unde sa mearga sau ce ghilda sa aleaga,cei care vor sa fie activi isi vor pune sigur observatorul,daca ai observat nu doar 'intr o anumita ghilda' se pun observatoarele ci in majoritatea unde sunt jucatori activi ,fie ghilda mica sau mare......cat despre camasa de pe el pot spine acelasi lucru si cu gvg ul nu? ca doar si acolo trebuie bunuri......deci ar fi cazul sa tragi draperiile din geam si sa lasi soarele sa se scalde oleaca pe fata ta ca poate te trezesti si iti dai seama ce idee jenanta vrei tu sa propui
 
nu e cazul sa acaparezi discutia aici cu elucubratiile tale stimabile :) ti-am inteles raspunsul gen Farfuridi: “„Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele… esenţiale” :) :) :) nu e cazul sa mai postezi doar ca sa te citesti pe aici ce ai postat lasa si pe altii sa-si exprime parerile ... onorabile :) :)
 

005baghera

Well-Known Member
mda,ce sa mai-pacanelele pe gvg sa traiasca -dar pe gbg nuuuuu ,pai de ce? pai penteu ca eu musiu tata jean nu vreau/joc-mda-te las cu a ta idee penibila,raspunsul ti l dau eu nu trebuie sa mai trimiti in germania----NU se va implementa absurditatea ta de cerere-o cerere venita din invidie si frustrare musiu 'tata'tu sa dai dar altu care e la inceput sa nu dea-frumos iti sade
hai te las, mi am rapit prea multe clipe din viata raspunzand la o asemenea absurditate.....fi sanatos dar nu frustrat absurdule
 
stimabile lasa-ne ca ai umplut sectiunea asta cu chestii din putul gandirii tale; sectiunea asta din joc e mai democratica adica si oropsitii din ghilda aia pot sa scrie ce gandesc nu numai asupritorii care sa le spuna ce sa-si puna prin orase si ei de frica sa nu fie dati afara, se executa;
ajunge .... lasa sectiunea asta sa-si exprime si altii parerile
 

Dumi.

Well-Known Member
TATAL VOSTRU CARE NU ESTI IN CERURI
Propunerea ta e aberanta, dictatoriala si fara sens:
1. daca se dubleaza sau se tripleaza numarul de bunuri, nimeni nu va mai pune tabere, deci nimeni nu va mai folosi diamante pentru construirea lor mai rapida [esti sigur ca asta vrei sa prezinti celor din INNO?]
2. propunerea ta poate dezavantaja ghildele in care totul merge foarte bine si nimeni nu se plange ca tine despre tampeniile de care te plangi.
3. pentru un jucator cu numarul tau de lupte si cu numarul tau de puncte, e lamentabil sa ceri asa ceva, te descalifica
4. toti stim ca ai bonusuri mari la atac si aparare [mai ai tu de pe B, pana sa ma ajungi pe mine cel de pe E, dar totusi le ai mari]; drept urmare vrei ceea ce vrei nu din cauza ca cineva te trage de manuta sa dai bunuri la ghilda ci pentru ca sa poti avansa in clasament prin numarul mai mare de lupte pe care le-ai putea da, daca nu ar exista deloc tabere.

La punctul 4. e posibil sa ma insel, dar la cum te cunosc, deh :)
Si nu te mai da asuprit ca nu iti sta bine. Ba chiar iti sta foarte rau :)
 
tot felul de neaveniti isi dau cu parerea dar ma rog e democratie deci citim toate parerile; eu nu am postat pentru mine propunerea asta nu sunt in nici o ghilda n-am party-priuri, nu ma trage nimeni nici de bracinare nici de altceva; ma deranjeaza insa nemernicia si pentru a le da peste ceafa celor ce o folosesc in relatia cu altii, am scris propunerea asta;
evident ca cei ce s-au simtit cu musca pe caciula au sarit ca arsi; chiar mizam pe astfel de reactii ca sa se si evidentieze cu comentarii pe aici;
cei cu conturi mai mici si pentru care am facut aceasta propunere trebuie sa comenteze aici pentru ca ei sunt la fel de importanti (daca nu mai importanti) decat ciocoii din fruntea clasamentului care-i exploateaza; ciocoii sunt cu 'zeciuiala' (pentru cei ce nu cunosc termenul le propun sa puna mana pe carte si sa invete), iar robii sunt 'legati de glie' pentru ca li s-a indus falsa impresie ca numai intr-o ghilda puternica pot sa se dezvolte
multi joaca jocul asta putin il inteleg;
asa ca o observatie, serverele C, D si E au fost introduse pentru a le da o sansa celor ce n-au contat pe A si B; tot ce conteaza pe FOE sunt serverele A si B; restul sunt la capitolul 'si altii'
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Nu e obligatoriu să fii în ghildă.... Nu e obligatoriu să lupți în gbg... Nu e nimic obligatoriu. Tot așa cum nu e obligatoriu nici pentru dezvoltatorii jocului să îl facă mai simplu pentru mine sau pentru tine. Dacă jocul ar fi simplu pentru toată lumea, ar mai dura vreo 2 luni, fiindcă nu ar mai băga nimeni bani și nu ar mai putea plăti toată echipa care se ocupă de el. Ce băgăm noi e oricum mizilic, gândiți-vă cât bagă nemții, care câștigă de 5 ori mai mult decât noi, ba unii chiar de 10 ori.
 
tocmai asta e ideea; liberul albitru; dar cand vine unu' care se crede destept si-ti spune ma vezi ca daca nu-ti pui in oras cladirea x si y zbori din ghilda, nu mai exista nici un liber arbitru; tocmai lipsa lui, impusa de 'ciocoi' m-a determinat sa scriu propunerea de mai sus;
e prea multa ura pe aici intre jucatori de parca jocul asta le-ar da de mancare si isi fura mancarea de la gura unii altora; din aceasta cauza , in spatele monitorului isi permit sa vina cu tot felul de judecati de valoare niste neaveniti care in realitate poate ii gasesti pe la vreo intersectie spaland parbrizele pe la masinile celorlalti
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Măi "tată", ce observi tu nu înseamnă lipsa liberului arbitru. E un joc pe care tu ai ales să-l joci, nu te-a obligat nimeni. În limita regulilor jocului, un lider de ghildă poate să-ți ceară să faci orice. Tu ești liber să accepți sau nu. Iar el e liber să te țină sau să te scoată din ghildă. Unii jucători se adaptează mai repede și folosesc regulile jocului în avantajul lor. Alții rămân pe dinafară. Tu nu poți să ceri dezvoltatorilor jocului să schimbe regulile doar pentru că ție nu-ți convine situația.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus