Flash crash

DeletedUser

Guest
Dupa lansarea ultimei ere au reaparut suparatoarele "flash crash". Chiar nu se ocupa nimeni de optimizarea jocului?!
Stiu ca pe masura ce vizitam un nou oras datele sunt stocate in RAM dar este absurd sa nu poti finisa/motiva 80 de persoane la rand din cauza acestor probleme, cu toate ca eu am permanent 27GB din RAM liberi!
 

DeletedUser1022

Guest
Dupa lansarea ultimei ere au reaparut suparatoarele "flash crash". Chiar nu se ocupa nimeni de optimizarea jocului?!
Stiu ca pe masura ce vizitam un nou oras datele sunt stocate in RAM dar este absurd sa nu poti finisa/motiva 80 de persoane la rand din cauza acestor probleme, cu toate ca eu am permanent 27GB din RAM liberi!

e veche problema cu jocul care iti incarca memoria pe masura ce joci, DA.
jocul merge si mai greu de cand cu noua era, DA.

poti pune un print-screen cu cei 27Gb de memorie (RAM) liberi, te rog ?
 

DeletedUser6079

Guest
da stiu cum e si cum va simtiti cand nu poti sa motivezi toate persoanele
 

DeletedUser

Guest
Creste memoria alocata de firefox la 1024 mega. Options - tools - advanced - network - bifeaza ignore default cache - trece acolo 1024, apoi apasa clean. Intra pe site-ul adobe si descarca ultima versiune de flash player. Jocul merge bine si cu 1GB de ram.
 

DeletedUser

Guest
Din pacate solutia ta nu aduce nici o imbunatatire. La mine nu browser-ul este problema (i-am alocat asa cum ai spus 1 GB de RAM desi el saracul nu trece de 150 MB) ci optimizarea pentru flash-player. Poti observa asta si din imaginea de mai jos.


Practic dupa ce incarcarea in RAM trece de 3.2-3.3 GB orasele se incarca din ce in ce mai greu apoi flash-ul da crash.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6530

Guest
Mie dupa vreo ora incepe sa imi consume 1 GB RAM Google Chrome si dupa inca vreo jumatate de ora mi se incarca greu. Solutia: ctrl+alt+delete, apoi procese si selectezi tot ce gasesti de la browser si dai "end process".
 

DeletedUser

Guest
Pai sincer nu-mi prea convine nici aceasta solutie dar n-am incotro. Calculatorul poate mult mai mult, viteza internetului este arhi-suficienta (90-95 Mbs) iar eu trebuie sa caut solutiile pe care ar fi trebuit sa la gaseasca dezvoltatorul.

PS Mult stimate KingLeorix,
Din cate stiu eu, spoilere sunt considerate informatiile care sunt furnizate de anumite persoane inainte de lansarea lor oficiala si care pot altera surpriza celor carora le sunt adresate. Postarile si imaginile mele n-au nici o legatura cu aceste situatii. Am rugamintea sa nu facem exces de zel.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Setari ca sa nu mai crape

Updateaza flash playerul. Ultima versiune e 11.8.800.94.
http://get.adobe.com/flashplayer/
Dezactiveaza de la setarile jocului animatiile si fumul conform pozei si nu va depasi 1GB de ram.
setari.jpg
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
OK. Merci. Am facut up-date-ul. Animatiile nu le opresc. Daca nici pe laptopul asta nu poate merge jocul cursiv inseamna ca e facut pentru NUDT-Tianhe-2. :)
 

DeletedUser

Guest
Animatiile se opresc doar pentru alti jucatori, nu si cele pentru cladirile proprii.
 

DeletedUser

Guest
Stiu asta. Dar totusi optiunea asta ar trebui sa fie accesibila cuiva. Din moment ce nu exista PC-uri cu mai mult de 32GB RAM si procesorul meu este unul de ultima generatie (poate ca la ora asta e pen-ultima), placa video este din clasa gamer (desi la jocul asta nu prea conteaza), ce-ar trebui sa mai cumpar pentru a putea folosi toate optiunile jocului?!
 

DeletedUser1022

Guest
@draga coleg de joc
10 solutii si nici o rezolvare.
problema nu e de la calculatorul vostru, desi, cu cat mai bun cu atat mai bine.
problema nu e nici macar dela joc (sa zicem), desi cu fiecare chestie in plus = probleme suplimentare.
problema e de la dezvoltarea jocului in Flash.
problema stiuta/ra-stiuta/analizata/ras-analizata/nerezolvata.
si totusi....

din experienta proprie si total empiric, iti zic asa:
1. incerca zilnic cate un browser din urmatoare: IE, Firefox, Chrome, Opera (si chiar clone ale lor, gen Maxthon, CometBird, etc)
2. daca ai sistem de 64 bits, mergi pe PaleMoon, clona de firefox, optimizata pt 64 bits. merge putin mai greu initial, dar nu mai exista crash.

bafta si poti sa ne spui si noua experientele tale.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus