Intrebare calcul procente ptr. armata de aparare si de atac.

mircea 53

Well-Known Member
Buna ziua.Am solicitat sprijinul suportului in legatura cu nelamuririle mele privitoare la procentele armatei de atac si aparare dar trebuie sa recunosc ca incontinuare nu inteleg anumite diferente astfel incit,admitind ca e posibil ca eu sa fiu cel caruia ii lipsesc anumite informatii ,am hotarit sa ma adresez voua tuturor cu rugamintea de a ma ajuta sa-mi inteleg mai bine..."statusul" acestei armate. Asadar rugamintea mea este ca dupa ce voi expune "resursele" bonusurilor acestei armate,dumneavoastra sa-mi puteti calcula aceste procente. Dispun deci de:Aachen-15%,Zeus-21%,Sf.Vasile-12%,Proprietatea concurentilor,2 buc.=6%(ptr. armata de atac),Turn cu ceas solar=3% ptr. armata de aparare),flacare ritualica niv.1=8% ptr. armata de aparare),Flacara ritualica niv.2=12%(armata de aparare),turn de veghe niv.1 (2 buc.)=8%,turn de veghe niv.2=6% (armata de aparare),Avanpost santinela niv.1=2%armata de atac,avanpost santinela niv.2=4% armata de atac,Turnul tacticianului =2% armata de aparare.Statuie de onoare =25% aparare.In context ,va sugerez sa faceti acest gen de calcule in dreptul fiecaruia dintre voi,caci daca la mine exista eventual un bug,cu siguranta il aveti si voi.La acest moment oficial dispun de...doar 42%atac si 67% aparare.
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Așa cum v-am explicat și în tichete, nu există niciun bug. Doar că trebuie să faceți diferența între bonusurile de atac și apărare pentru armatele de atac și apărare.
 

mircea 53

Well-Known Member
Sint doi parametri identificabili in aceasta speta doamna Simona,respectiv procentele armatei in atac si in aparare,in regulament sint insa specificati 4,(armata de aparare in atac,in aparare,armata de atac in aparare si in atac-dupa cum imi explicase-ti)unde mai apare aceasta diferenta in acest context?!Nu vi se pare firesc sa putem avea posibilitatea unei evidente concrete a acestor procente fara ameteala cu "atacul apararii si apararea atacului"?! In dialogul pe care l-am avut mi-ati scos un muschetar dintre cei 8 ostasi ptr. ca procentul sa "se brodeze" spunindu-mi ca asa e corect.La acel moment 2% de la turnul tacticianului pareau neacoperite(n-am inteles sincer nimic din acest artificiu).Insa la acel moment inca nu remarcasem procentele de la statuia de onoare (25% armata de aparare),si procentele de la proprietatea concurentilor-2 buc. =6%.Mentionez ca nu va gasesc personal absolut nici o vina vizavi de incoerenta acestor procente,nu dumneavoastra ati creat acest joc,insa diferentele de care vorbim sint prea mari si "inexplicabile" in actualii termeni a acestui joc si n-am putut sa nu fac remarcata aceasta "neintelegere".Cum va spuneam,multi jucatori din ghilda mea(dintre cei vechi) mi-au sugerat sa nu-mi pun sperante nici in soldatii "aducatori" de diverse procente si nici in procentele de la taverna.Marturisesc sincer ca aceste sugestii m-au determinat sa fac acest calcul.Mentionez odata in plus faptul ca am admis din start probabilitatea ca eu sa ma fi inselat in aceste calcule.Insa evidenta imi arata ca nu pot face proba unor procente masive,procente care nu apar in nici o alta evidenta decit cea scriptica (in dreptul cladirii respective),nu par sa influenteze in nici un fel armata de aparare(spre ex.)
 
Ultima editare:

Lady S

Community Manager
Membru personal
Când o unitate este selectată și în atac și în apărare, când țineți mouse-ul deasupra ei vi se afișează bonusurile din atac. De aceea am scos acea unitate din atac, pentru a vă demonstra că are bonusul corect când este selectată doar în apărare.
Poate reușesc alți jucători să vă explice diferența, pentru că eu, recunosc, nu prea mai știu cum. :)
 

mircea 53

Well-Known Member
Mi-ati putea spune unde pot vedea procentele aduse de Proprietatea concurentilor,respectiv cele aduse de statuia de onoare(6%+25%)?Caci acestea nu faceau parte din dialogul anterior.
 

mircea 53

Well-Known Member
Admit ca aceste calcule ma depasesc si poate nu disting prea bine diferentele.Sinteti de acord ca daca adun "pasivul cu activul" dupa care il pun in "oglinda"cu procentele in atac si aparare-ar trebui ca cifrele sa coincida?.Adica...adun absolut toate procentele de mai sus si le egalez cu adunarea procentelor armatei mele (42 atac +67 aparare=109)? Calculul imi arata 130=109...vi se pare corect?
 

Dumi.

Well-Known Member
fratele meu
de ce nu mergi tu pe primarie sa dai click?
ai acolo tot ce iti trebuie, pe bucatele:)
 

Atașamente

  • bonusuri.jpg
    bonusuri.jpg
    146,9 KB · Vizualizări: 4

Dumi.

Well-Known Member
ce trebuie sa intelegi tu, este ca exista doua armate
una de atac [care are la randul ei o anumita putere de atac si de aparare cand tu ataci]
una de aparere la oras [pe care o poti avea sau nu, e alegerea ta, care are la randul ei o anumita putere de atac si de aparare cand esti atacat la oras]
unele legendare sau cladiri de event sau de la EG, dau atac in atac si aparare in atac
altele dau atac in apararea orasului sau aparare la apararea orasului
aceste doua tipuri de bonusuri NU se combina si nu se cumuleaza, sunt total diferite
dupa cum se vede in poza atasata mai sus, daca dai pe primarie, o sa vezi ce anume din oras, iti da , pentru fiecare din aceste armate pe care le ai
 

mircea 53

Well-Known Member
Multumesc Dumi,intrebasem mai sus unde pot vedea acele procente iar tu m-ai trimis exact acolo unde le pot vedea.Nu sint atit de vechi in acest joc iar acest aspect pur si simplu mi-a scapat.Multumesc Simona ptr. incercarile tale (chiar daca nereusite) de a-mi explica aceste..."inadvertente" :)
 
Sus