Lupte intre vecini

DeletedUser

Guest
din cauza multora dintre vecini care-s bolnavi,rosi de invidie majoritatea luptelor se dau contra a 2 sulitasi cu toate ca cei atacati sunt in era industriala si detin trupe valoroase.ar trebui sa fie penalizati cei ce pierd lupta fara ca armata lui sa provoace nici o rana atacantului sa zicem cu vreo 100 de puncte astfel s-ar putea duce lupte cu adevarat...sau o alta varianta ar fi introducerea din oficiu un minim de armata pe aparare in functie de era in care este fiecare...de ex pe industriala cei 2 sulitasi introdusi din oficiu sa fie inlocuiti de alte 2(preferabil 4)unitati ale erei respective indiferent ca respectivul are sau nu tabara de instruire pt asa ceva.
 

DeletedUser

Guest
din cauza multora dintre vecini care-s bolnavi,rosi de invidie majoritatea luptelor se dau contra a 2 sulitasi cu toate ca cei atacati sunt in era industriala si detin trupe valoroase.ar trebui sa fie penalizati cei ce pierd lupta fara ca armata lui sa provoace nici o rana atacantului sa zicem cu vreo 100 de puncte astfel s-ar putea duce lupte cu adevarat...sau o alta varianta ar fi introducerea din oficiu un minim de armata pe aparare in functie de era in care este fiecare...de ex pe industriala cei 2 sulitasi introdusi din oficiu sa fie inlocuiti de alte 2(preferabil 4)unitati ale erei respective indiferent ca respectivul are sau nu tabara de instruire pt asa ceva.

Nu e un lucru ok, sa fi atacat de un jucator care e in era industriala si sa aiba in armata de atac vanatori de munte si tunuri cu culasa, iar cand il ataci tu, el sa aiba in aparare 2 sulitasi. Sunt de acord cu ideea de a se face cateva modificari in ceea ce priveste armata din aparare. Acum stiu ca sunt bonusuri ale armatei de atac, primite de la cladirile legendare, si cu aceste bonusuri zdrobesti orice armata de aparare, dar uni jucatori isi baga doi sulitasi in aparare, tocmai pentru a pune "piedica" armatei atacatoare pentru a nu face puncte. In mod clar, tebuie sa se introduca de catre sistem, in armata de aparare cel putin 2-4 unitati in functie de era in care se afla jucatorul, din cea mai avansata baraca militara pe care jucatorul atacat, o are cercetata.

Cat despre ideea penalizarea jucatorului care are armata de aparare pentru ca nu a reusit sa raneasca un pic armata atacatoare, mi se pare cam absurda pentru faptul ca multi dintre noi avem bonus maxim pe armata de atac, ceea ce inseamna ca pe multi dintre vecinii in invingem pe modul automat-rezultat batalie. Ce puncte sa se mai ia de la unul care joaca putin si e slab dezvoltat??
 

DeletedUser3127

Guest
Contra...ar trebui sa-si bage armata in aparare daca are unitati valoroase...:whistle:
 

DeletedUser

Guest
ideea e ca nu am lansat un sondaj de opinie ci o propunere pt a se schimba ceva in joc asa ca nu-si au rost comentariile mai ales gen fire2013 care habar n-am ce o vrut sa zica
dupa ce ca mai tot timpul ne luptam cu vreo 50 de vecini si aceeia sa aiba doar 2 sulitasi inseamna ca se pot scoate bataliile pt ca nu isi mai au rostul
 

DeletedUser3127

Guest
ideea e ca nu am lansat un sondaj de opinie ci o propunere pt a se schimba ceva in joc asa ca nu-si au rost comentariile mai ales gen fire2013 care habar n-am ce o vrut sa zica
dupa ce ca mai tot timpul ne luptam cu vreo 50 de vecini si aceeia sa aiba doar 2 sulitasi inseamna ca se pot scoate bataliile pt ca nu isi mai au rostul

Este la sectiunea Idei/Propuneri pt. joc si forum.Am scris contra pentru ca nu sunt de acord cu propunerea ta si nu as dori sa se implementeze.
 

DeletedUser

Guest
editat
...
ideea e ca la batalii trebuie schimbat ceva...nu e normal sa ducem lupte pt doar 4 puncte in clasament...am cel putin 10 din era industriala cu aparare de 2 sulitasi si de fapt 2 dintre ei si atat li s-a parut prea mult si au bagat doar 1 prastier...poate daca s-ar schimba sa putem jefui 5-10 cladiri in loc de 1 sigur nu ar mai sta nici ei fara aparare
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
ca sa fiu on topic, nu sunt de acord cu obligatia de a pune trupe in aparare, pana la urma fiecare are strategia lui de joc. dar motivarea de a arunca, macar in scarba, ceva trupe in aparare ar trebui sa existe. de ex. sa se puncteze si apararea, nu numai atacul.
 

DeletedUser

Guest
nu exista strategii de joc ci doar o stategie-lupte cat mai multe....asta daca vrei punctaj
pe forum vin mai mult cei care nu prea au punctaj pt ca spera sa afle vreun siretlic sa ajunga cat mai sus si de aceea si la propuneri totul e sub nivelul de joc al multora...in plus sunt convins ca nici o propunere de pe forumul romanesc nu va fi nici macar luata in seama vreodata atata timp cat am avut niste sarbatori diferite ca perioada de desfasurare si nici nu i-a interesat ca ne trantesc misiuni de paste cand noi mai aveam mai mult de o luna pana la aceea sarbatoare
 

DeletedUser513

Guest
Contra,ar fi o porcarie daca iar scade 100 puncte daca nare aparare,daca de exemplu nu am trupe in rezerva si restul le-am pus sa atac pe cineva sau la vreo misiune si am uitat sa le transfer in aparare?Si oricum s-a zis si mai sus ce conteaza ce strategie are el?Daca omul nu vrea s apuna trupe in aparare sa nu puna de ce sa il obligam?Si ca sa nu se creada altceva eu unul imi pun mereu aparare cat mai puternica.
 

DeletedUser

Guest
ca sa fiu on topic, nu sunt de acord cu obligatia de a pune trupe in aparare, pana la urma fiecare are strategia lui de joc. dar motivarea de a arunca, macar in scarba, ceva trupe in aparare ar trebui sa existe. de ex. sa se puncteze si apararea, nu numai atacul.

Salut, normal ca nu ok sa obligi pe cineva sa isi bage armata in aparare, dar ar fi bine ca dezvoltatorii jocului sa gaseasca o solutie, de ex. sa introduca 2 unitati, din cel mai slab tip de unitate, din era in care se afla aparatorul in aparare. De ce? Pentru ca poate multi au vazut schitele ce le da Madam Fortuna..iar printre acele schite este si fabrica de tancuri din Era Progresivista, si acum intrebarea e.. Cat de aiurea e sa ataci cu 8 tancuri din era Progresivista ..2 sulitasi??? Ideea e ca deja creste mult prea mult diferenta dintre armata atacatoare si armata aparatoare.
 

DeletedUser

Guest
Apropo de tancuri, ca acum mi-a picat fisa :)
Oare cu o sa arate o batalie intre 8 tanuri si 8 cavaleristi de ex. S-or tine de realitate si rezultatul va fi ca la inceputul WWII intre germani si polonezi sau se tin de ideea jocului si poti distruge tancurile cu sabia/sulita? :)
 

DeletedUser5822

Guest
De acord cu tine !
nu exista strategii de joc ci doar o stategie-lupte cat mai multe....asta daca vrei punctaj
pe forum vin mai mult cei care nu prea au punctaj pt ca spera sa afle vreun siretlic sa ajunga cat mai sus si de aceea si la propuneri totul e sub nivelul de joc al multora...in plus sunt convins ca nici o propunere de pe forumul romanesc nu va fi nici macar luata in seama vreodata atata timp cat am avut niste sarbatori diferite ca perioada de desfasurare si nici nu i-a interesat ca ne trantesc misiuni de paste cand noi mai aveam mai mult de o luna pana la aceea sarbatoare
 

DeletedUser

Guest
Eu cred ca cel mai corect ar fi Castelul Deal si Catedrala Sfantul Vasile sa ofere aparare si atac pentru trupele din aparare ! De asta nu pun jucatorii trupe in aparare pentru ca sansele ca trupele respective sa apere orasul in cazul unui atac al unui jucator cu 100-150% atac si aparare sant egale cu zero ! In plus, daca se mai introduce si Alcatrazul cu atac si aparare in atac, ce sa mai vorbim ! Aparatorii au deocamdata sanse zero chiar si cu 200% aparare !
 

DeletedUser6079

Guest
te gandesti ca acum spui .....ceva anume de care nu zic in fata jucatorilor :
-in primul rand cum sa ai atac si aparare la unitatile de aparare nu este logic de loc
-in al doilea rand nu trebuie sa zici ca nu e de ajuns 200% dar daca nu il aveai nici pe ala ce mai ziceai?
-in al treilea rand alcatrazul ofera trupe nu bonus de atac
-in al patrulea rand atacul trebuie judecat nu gata daca ai trupe mai avansate nu inseamna ca vei castiga mereu
 

DeletedUser

Guest
Pai ziceam doar ca apararea e fara sansa, in cazul a doi jucatori din era progresista sa zicem, intotdeauna o sa castige cel care ataca, pentru ca atacul jucatorului din aparare e egal cu zero ! Daca jucatorul din atac are 100-150% atac si aparare, iar jucatorul din aparare are 100%, chiar si 200% aparare, atacatorul va iesi din lupta fara nici o pierdere indiferent de trupele folosite !
 

DeletedUser6079

Guest
pai jocul asta e facut pentru cei ce vor sa castige nu pentru cei ce se lasa invinsii
 

DeletedUser4260

Guest
contra unii vecini nu merita nimic sa le pui in aparare :D n-au decat sa stea la panda sa jefuiasca colibele de paie la 4 ore asta in caz ca nu le deconectez si pe alea de la drum :D si raman cu buza umflata:D
 
Ultima editare de un moderator:
Sus