Minereuri speciale :: idei de re-adaugare in activitatile jocului

Bishamon

Active Member
E oarecum trist ca minereurile speciale au o singura utilitate, doar pentru o era si nu mai sunt de folos.
Ar fi interesant de re-adaugat in ciclul jocului indiferent de era, prin modalitati de conversie si/sau alte lucruri interesante.
La capitolul conversie ar fi interesant sa poata fi convertite in pietrele pretioase de la negustor.
La capitolul alte lucruri interesante ar putea fi:
1. bonusuri ca la taverna platite cu (sau cu costuri suplimentare de) minereuri speciale
2. trupe speciale (gen campioni) cumparate doar cu (sau cu costuri aditionale de) minereuri
3. cladiri speciale in gbg construite cu minereuri speciale (dar trebuie adaugata posibilitatea donarii la tezaur)
Ar fi jocul mai interesant ca un feature permanent al orasului sa aiba o utilitate continua in joc,
 

Dumi.

Well-Known Member
nu e asa
de prometiu oricalc minereuri de marte su gheata de asteroizi o sa tot ai nevoie de la arctic in sus la cercetari pentru toate aceste ere
 

Bishamon

Active Member
nu e asa
de prometiu oricalc minereuri de marte su gheata de asteroizi o sa tot ai nevoie de la arctic in sus la cercetari pentru toate aceste ere
nope, odata ce ai terminat centura de asteroizi nu mai sunt necesare. eu argumentan pentru utilizare si in afara cadrului foarte ingust al cercetarilor unei ere.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
E oarecum trist ca minereurile speciale au o singura utilitate, doar pentru o era si nu mai sunt de folos.

tocmai de aceea se numesc ''speciale'', pentru ca dezvoltatorii asa le-au gandit, sa fie folosite in mod special numai pentru o era.

si mie mi-ar place sa se inventeze o paine fara sare, dar care sa fie, totusi, sarata, pentru ca atunci ar putea fi cumparata si de cei care prefera painea sarata.
 

Bishamon

Active Member
tocmai de aceea se numesc ''speciale'', pentru ca dezvoltatorii asa le-au gandit, sa fie folosite in mod special numai pentru o era.

si mie mi-ar place sa se inventeze o paine fara sare, dar care sa fie, totusi, sarata, pentru ca atunci ar putea fi cumparata si de cei care prefera painea sarata.
si eu argumentam ca gandirea a fost proasta si poate fi imbunatatita.. e destul de trist ca nu exista comentarii pro/contra sugestiei ci doar replici pe langa subiectul de discutie ...
 

Popocatepetl

Well-Known Member
pai ca sa fiu la obiect atunci: ''sugestia'' ta este inutila, si am scris mai sus in prima propozitie de ce:

''tocmai de aceea se numesc ''speciale'', pentru ca dezvoltatorii asa le-au gandit, sa fie folosite in mod special numai pentru o era.''
...si completez: numai pentru anumite scopuri, deci nu schimbate pe altceva, ca sa poata fi folosite si in alte parti. pentru asta exista alte ''marfuri''
 

gerulas99

New Member
salut,am o nelamurire....am avansat la centura de asteroizi dar la cercetari imi solicita in continuare minereuri de pe marte la care se pare ca nu mai am acces.Cum pot avansa mai departe?
 

gerulas99

New Member
Minereuri de pe marte la cercetare in centura de asteroizi....nu am nimic impotriva dar nu mai am acces la aceste minereuri,deci ma las de joc sau cum?
 

Ahdrian

Well-Known Member
E cam trist să aflu că minereurile speciale (eu am ajuns doar la Oricalc momentan) devin inutile în ere viitoare. În acest caz devin inutile și clădirile care produc un singur tip (ca Portul Arctic sau Terminalul Oceanic). Dar apar alte idei de joc. Pentru cel care nu găsește minereuri de pe Marte, probabil ar trebui să afle ce clădire le produce, și s-o construiască. Transportorul spațial e o Legendară care produce minereuri speciale, cu atât mai multe, cu cât e de nivel mai mare. Dar la cercetări am observat că se mai cer Promețiu sau Oricalc și în ere spațiale (ce-i drept, mult mai rar). Iar la EG, la negocieri, se pot cere și minereuri speciale la nivelul 4.
 
Ultima editare:

Dumi.

Well-Known Member
ba nu e trist
in afara de faptul ca NU devin inutile in erele viitoare, mi se pare ca ar fi o idee f buna ca in Titan si erele viitoare, prometiul si oricalcul sa fie eliminate de tot !!
Desigur, cu aparitia noii legendare, pentru ca trebuie, nu e asa, ca totul sa aiba o justificare, sunt convins ca si peste 10 ere in viitor, inca se vor mai cere prometiu si oricalc la cercetari :)))
 

Ahdrian

Well-Known Member
pentru Minereuri de pe Marte (care sunt bunuri, nu bunuri speciale), există un Sintetizator care poate fi construit în Centura de asteroizi din meniul de construcție clădiri de bunuri. Scrie asta în Wiki, mai bine o folosiți pentru documentare.
 

Dumi.

Well-Known Member
pentru Minereuri de pe Marte (care sunt bunuri, nu bunuri speciale), există un Sintetizator care poate fi construit în Centura de asteroizi din meniul de construcție clădiri de bunuri. Scrie asta în Wiki, mai bine o folosiți pentru documentare.
minereurile de marte su tot bunuri speciale
este bun special, ORICE bun care nu se gaseste de tranzactionat pe piata [libera sau nu]
 

NADYRA

Member
Si eu sunt de parere ca ar trebui marita putin plaja de utilizare a bunurilor speciale, nu doar la cercetari. Poate, sa se faca un schimb comercial doar intre ele , ar fi o varianta.
Se pot strange foarte multe dintr.un singur sortiment iar din altul abia poti face rost , asa, prin comert restrictionat te mai ajuti putin in dezvoltare
 
Sus