Motto : graba strică treaba / 2 iepuri dintr-un foc. Idei pentru joc.

Butybax

Guest
Ca începător cu un pic de vechime am ajuns la concluzia că nu e întotdeauna bine să faci o acțiune imediat ce sunt îndeplinite condițiile. Prin acțiune mă refer la :
- obținere control pe un sector din hartă prin negociere/luptă
- punere de pf la o legendară
- lansare producție provizii cu un anumit timp imediat după recoltare
- ridicare arginți de la tavernă
- cheltuire arginți la tavernă
- vizitare taverne prieteni
- ”ajută pe toți”
- motivează sau finisează clădirile prietenilor/vecinilor/colegilor din ghildă
Misiunile sunt o sursă de recompense condiționate de îndeplinirea unei liste de acțiuni. Sunt acțiuni pe care le poți face doar odată / zi. Sunt acțiuni care odată făcute nu mai pot fi bifate ca îndeplinite la o misiune. Va trebui să găsești altele la fel - altă muncă să îndeplinești condițiile De multe ori când am deschis misiunea zilnică am primit ca obiectiv exact acțiunea pe care o făcusem cu puțin timp în urmă și repetarea în 24 ore era practic misiune imposibilă.
Acum amân acțiuni care nu sunt urgente până văd misiunea zilnică (valabil și la misiunea de la eveniment). Când aceste acțiuni fac parte din misiune executarea lor este din categoria ”2 iepuri dintr-un foc”. Sper că prezentarea va fi considerată utilă de cei care au răbdare să o citească.
 

Dumi.

Well-Known Member
o sa fiu din nou elf rautacios :)))
se cheama strategie si se invata, cu timpul
e stiut faptul ca trebuie sa astepti sa vezi ce iti dau misiunile zilnice de indeplinit, pana sa dai M/F sau sa aduni taverna sau sa vizitezi tavernele altora
mai e stiut ca in perioada de eventuri, pana ajungi la misiunile zilnice, e bine sa nu prea aduni taverna, sa nu prea motivezi sa tragi de alcatraz si de expeditia ghildei, pentru ca ti se pot cere sa faci rost de trupe din era ta, etc
jocul se invata...jucand !
e joc de strategie si e normal sa aiba asemenea chichite....strategie :)
 

Ahdrian

Well-Known Member
Răbdarea e importantă! Într-adevăr, uneori e mai util să ai un pic de răbdare ca să împuști doi iepuri dintr-un foc.
 
Sus