Mutare expansiune

Popocatepetl

Well-Known Member
"zonele disponibile ale orașului" sunt cele eliberate prin adăugarea de expansiunii. Altfel nu erau disponibile...

Nu poți pune o expansiune peste altă expansiune deja existentă. Expansiunile se amplasează doar pe "zone indisponibile" ca să devină disponibile.

Dacă ți-ai amplasat o expansiune pe care o aveai "rezervă" ca să mărești suprafața orașului, e logic că ai pus-o acolo ca să construiești clădiri pe spațiul eliberat...nu ca să te uiți la spațiu și să te miri ce frumos e spațiul ăla gol.

Jocul ăsta e făcut pe principiul că treptat se eliberează spațiu, pe care se construiesc din ce în ce mai multe clădiri, ca să se dezvolte orașul. Iar clădirile se pot muta după bunul plac pe terenul deja existent...nu și spațiul însă.

Dacă ai pus o expansiune și nu ai construit nimic pe ea înseamnă că ai "consumat-o" degeaba. Cu alte cuvinte, ai făcut o greșeală de planificare. Acum vrei să schimbi principiile jocului, ca inginerii români care au construit hidrocentrala Porțile de Fier 2 și au mutat tot orașul Orșova :))) ca să corectezi greșeala pe care ai făcut-o...fiindcă te-ai trezit acum, după ani de joc, că vrei să-ți schimbi strategia și să îți organizezi altfel spațiul în oraș.

Pentru situația ta există zicala românească "Jocul greșeală așteaptă! "
Iar referitor la expansiunea consumată există altă zicală, și mai românească: "s-o dus baba cu colacii! " :D
Treci la muncă, fă cercetări, cucerește sectoare...și mai fă rost de expansiuni pe care să le pui unde ai acum nevoie.
 

dunbarton

Well-Known Member
Daca activezi meniul de constructii, iar apoi te plimbi cu mouse-ul pe langa cladirile de la marginea orasului, vei vedea niste patrate 4x4 care se coloreaza in verde intens. Acelea sunt zonele unde iti poti pune o expansiune. La ele m-am referit cand am spus "zona disponibila a orasului", adica zona unde poate fi amplasata o expansiune, poate ca mai corect ar fi fost "zona intravilana".
Aceste zone disponibile sunt limitate ca numar, iar daca muti o expansiune inseamna ca ocupi o astfel de zona si in acelasi timp, in locul expansiunii mutate va aparea o noua zona disponibila, care va putea fi ocupata de o alta expansiune.
Am observat, tu esti adversarul schimbarilor, altfel nu ai gandi ca ce s-a facut trebuie batut in cuie si asa trebuie sa moara. Ce ar fi daca nu s-ar mai schimba legile, de ex.?
In ce priveste Orsova, iti recomand cu toata caldura sa o vizitezi. Inginerii romani au facut o treaba foarte buna mutand orasul, exista si niste documentare pe net. Rezultatul a fost ca s-a putut construi complexul de la "Portile de Fier" a carui utilitate nu poate fi contestata, plus ca noul oras a fost amplasat intr-un cadru natural mai atragator, iar durerea pe care oamenii au resimtit-o atunci cand si-au pierdut casele a fost uitata repede, pentru ca li s-au construit noi case.
 

Ahdrian

Well-Known Member
Mie mi-ar plăcea o asemenea funcție. La Reconstrucție ai putea să-ți reașezi mai bine și expansiunile, nu doar clădirile.
 
Sus