Necesar pentru entuziasm

Vali

Well-Known Member
Ce trebuie sa fac? Nivelul de fericire este cu cel putin 20% fata de necesarul de fericire, cu toate astea mai am nevoie de ceva pentru entuziasm...

Nivel fericire.jpg
 

Dumi.

Well-Known Member
ai populatie prea multa
fa ceva cladiri culturale [alea dau fericire, de obicei]; scrie asta si in imaginea postata de tine
deci ori asta ori mai stergi din rezidentiale sau alte fabricute sau ce mai ai tu prin oras ori mai sui CL care dau fericire
 

Vali

Well-Known Member
Pai nu inteleg, care e raportul intre Nivelul de fericire oferit si Necesar pentru fericire sa poti avea productivitatea 120%?! :confused::rolleyes:
 

Dumi.

Well-Known Member
nu stiu sa iti raspuns exact la aceasta intrebare
stiu ca daca vrei 120% productivitate trebuie sa ai mai multa fericire
ca in poza de mai jos, spre exemplu....
asa ca urca tu fericirea aia pana nu mai e pe minus :)Screenshot_1.jpg
 

dunbarton

Well-Known Member
Ca sa ajungi la enuziasm iti mai trebuie 380 de puncte de fericire; cred ca daca ai in inventar Fata strabunilor sau Poarta zeului soare si o/ le amplasezi in oras, ti-ai rezolvat problema.
Raportul intre necesarul pentru entuziasm si cel pentru fericire este de 1.40: (85607+380)/ 61419 = 1.40; in cazul lui Dumi20: (1580338-1114135)/ 333002 = 1.40
Ce ma mira foarte mult este ca joci de cativa ani si abia acum iti pui intrebarea care-i faza cu entuziasmul.
 

Vali

Well-Known Member
Ce ma mira foarte mult este ca joci de cativa ani si abia acum iti pui intrebarea care-i faza cu entuziasmul.
Pentru ca niciodata nu m-a interesat, intotdeauna entuziasmul ala a fost pozitiv, productivitatea 120%, deci nu m-a interesat prea mult. Credeam ca e suficient ca nivelul de fericire oferit sa fie mai mare decat necesarul pentru fericire. Nu stau sa analizez fiecare detaliu din FoE. Deobicei cand ma lovesc de ceva intreb, nu intreb doar asa ca sa pun intrebari! Sa nu fie cu suparare :)
Multumesc pentru clarificare, totusi scrie undeva de treaba asta cu raportul?
 

Dumi.

Well-Known Member
Vali
Entuziasmul e o componenta foarte importanta a jocului
de el depinde atat punctele pe care le primesti in urma unor lupte castigate, cat si productia din orasul tau
de aceea dunbarton era mirat [pe buna dreptate], ca dupa atata timp, abia acum ti-a sarit in ochi
 

Vali

Well-Known Member
Vali
Entuziasmul e o componenta foarte importanta a jocului
de el depinde atat punctele pe care le primesti in urma unor lupte castigate, cat si productia din orasul tau
de aceea dunbarton era mirat [pe buna dreptate], ca dupa atata timp, abia acum ti-a sarit in ochi

Dumi, inca o data spun: ala la mine a fost mereu cu dintii pe-afara! Nu m-a interesat sa calculez rapoarte intre un element si altul, eu am vazut ca nivelul de fericire e mai mare decat necesar si ca productivitatea era 120%, am considerat ca nivelul trebuie pur si simplu sa fie mai mare, NU ca si exista vreun raport intre acestea.
OK, am inteles care e ideea acum, intrebarea mea era daca e scris pe undeva de raportul asta, pentru ca oricum wiki-ul jocului e cam slabut in detalii!
 

Dumi.

Well-Known Member
de el DEPIND
am gresit mai sus ca nu am facut corect acordul
nu stiu daca exista undeva un raport referitor la ceea ce spui tu
eu pur si simplu am urmarit mereu sa fiu pe etuziasm
 
Sus