Optimizare joc

  • Autor subiect ion vasile
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Din cate stiu acest s-a lansat de mai mult de 2 ani. Cum se face ca dupa un astfel timp jocul se misca excrabil si are bug-uri cat o groapa de gunoi?!
 

DeletedUser8600

Guest
Ai avut o buna sansa de a tacea dar totusi ai vorbit.Un joc online care vine de la luna la luna cu noutati si fiind foarte dinamic este normal sa apara si bug-uri, nu scapa un joc online simplu de remi sau poker intr-un an de bug-uri desi nu apare nimic in plus la el.Apoi te-ai uitat la setari ce ai sau nu activat?
 

DeletedUser

Guest
Din cate stiu acest s-a lansat de mai mult de 2 ani. Cum se face ca dupa un astfel timp jocul se misca excrabil si are bug-uri cat o groapa de gunoi?!

Este foarte ciudat dar aceasta mare companie INNO n-a auzit de editarea propriilor comentarii! In acest sens ma vad nevoit sa fac dublu post. Pe langa faptul ca jocul se misca execrabil pe un PC de ultima generatie, mai detine si o implementare statistica defectuoasa. In ceea ce priveste ultimul aspect nu pot spune ca ii pot acuza pe cei care culeg banii! In viziunea lor, 20% poate insemna 20M suturi din 100M variante, sau eventual 2mrd suturi din 10 mrd incercari....In fond un .... de script flash suporta orice... Rusine!

PS Vad ca intretimp am scapat de dubu-post pentru ca cineva a aflat de cateva luni de acest joc si, avand la dispozitie un P4, s-a gandit sa-l incerce! Ș))))
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2967

Guest
...jocul se misca execrabil pe un PC de ultima generatie...

eu am un Dell Optiplex 390 (deci nu este de ultima generatie, a aparut acum cativa ani si nu am facut nici o modificare la el),Intel Core i-3, 4 GB memorie RAM, din care 0,1 GB folositi, Windows 8.1 si jocul imi merge nu bine, ci aproape perfect. nu stiu de ce zici ca nu merge bine.
 

DeletedUser3920

Guest
Este foarte ciudat dar aceasta mare companie INNO n-a auzit de editarea propriilor comentarii! In acest sens ma vad nevoit sa fac dublu post.

Cum sa nu poti sa modifici textul??
Voi face un screenshot unde iti voi arata de unde, chiar modificand textul: http://prntscr.com/3ywu0g
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
In viziunea lor, 20% poate insemna 20M suturi din 100M variante, sau eventual 2mrd suturi din 10 mrd incercari....

Buna ziua, cred ca e mai simplu de atat, si anume: la varianta dvs, aveti 20% sanse ca marcati un gol, INSA asta nu inseamna ca din 10 suturi, doua vor intra cu siguranta in poarta.

O zi placuta.
 

BraveWww

Well-Known Member
eu am un Dell Optiplex 390 (deci nu este de ultima generatie, a aparut acum cativa ani si nu am facut nici o modificare la el),Intel Core i-3, 4 GB memorie RAM, din care 0,1 GB folositi, Windows 8.1 si jocul imi merge nu bine, ci aproape perfect. nu stiu de ce zici ca nu merge bine.

Chiar ca "aproape perfect",nu pot sa atac parasutistii dupa primul lor atac,am cladiri invizibile(poate o fi bonus),dau click pe ceva si se deschide meniul cladirii de dedesubt,nu mai semnalizeaza cladirile legendare cand sunt gata de colectare,colectez PF cand bara de sus este full fara a mai fi contorizate,din ce in ce mai bine,in prag de sublim:)
 

DeletedUser5468

Guest
eu am un Dell Optiplex 390 (deci nu este de ultima generatie, a aparut acum cativa ani si nu am facut nici o modificare la el),Intel Core i-3, 4 GB memorie RAM, din care 0,1 GB folositi, Windows 8.1 si jocul imi merge nu bine, ci aproape perfect. nu stiu de ce zici ca nu merge bine.

Pentru acest joc îți este de ajuns, dar totuși, ion vasile are dreptate, multe buguri chiar și pe un Pc cu quad-core, plăci video nvidia gtx,gt,gts/radeon hd,r7,r9 și alte modele... Ram peste 4 gb...Și nu mai știu eu ce componente mai sunt...

Renunță la Windows 8.1/8, și instalează-ți 7 deoarece win 8 are laguri la orice privește intratul pe internet,jocuri online/browser și multe altele, windows 8 este cel mai mare eșec al celor de la Microsoft.
Mă gândesc serios să mă mut pe linux, dar încă nu sunt sigur că-i bun de ceva, și nu e cumva mai slab decât windows...
Eu am dezactivat toate efectele de imagine de la windows 7, și am umblat puțin la opțiunile plăcii video pentru o mai bună optimizare în ceea ce privește performanța, se mai întâmplă să cadă flash-ul puțin mai des...Oricum, jocul merge bine, dar are multe buguri vizuale, audio și alte din astea...
 

DeletedUser2967

Guest
eu nu as renunta la Windows 8.1 din 2 motive :

1. imi place soft-ul, este destul de util si nu am probleme cu internetul, mai ales ca am si ceva adaptor wireless USB Asus (care stiu ca capteaza mai bine internetul de la router)

2. nu eu am cumparat licenta, ci tatal meu (am doar 13 ani, deci nu pot cumpara de capul meu soft-uri)
 

DeletedUser3920

Guest
Apetri Alin Constantin, mersi, nu stiam ca windows 8/8.1 are lag-uri la jocurile online... eu nu am viteza mare la net si am constatat ca imi creste lag-ul mai repede acum pe W8 fata de W7, dar nu eram prea sigur... aveam nevoie de cineva care sa imi afirme acest lucru.

Apropo despre chestia cu bug-urile, intr-adevar sunt... dar nu ati vazut ca de fiecare data cand INNO implementeaza ceva nou in joc(de ex cand au bagat GvG) apar foarte multe bug-uri si de asta au si facut BETA pentru a se repara ce se vad la timp, iar cu timpul aceste noi implementari afecteaza alte parti ale jocului, cum acesta este unul cu foarte foarte multe detalii si cu o complexitate destul de uriasa, ca sa zic asa, normal ca nu le poate tine evidenta la toate, chiar de ar munci zi si noapte la el, asa ca tot timpul vor fi bug-uri, poate intr-un viitor apropiat vor face un program care ruleaza automat tot jocul si depisteaza fiecare bug, dar asta nu inseamna ca il si vor rezolva, acest lucru fiind mai greu decat va imaginati!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Buna ziua, cred ca e mai simplu de atat, si anume: la varianta dvs, aveti 20% sanse ca marcati un gol, INSA asta nu inseamna ca din 10 suturi, doua vor intra cu siguranta in poarta.

O zi placuta.

Intr-adevar! Ar fi foarte simplu daca s-ar spune ca ai 20% sanse dintr-un numar finit de suturi. Altfel?!
Daca zilnic se trag, sa spunem, un milion de suturi iar tu ai sanse 20% dint-un miliard se duc naibi toate procentele alea si sansele devin aleatorii.

Spune cineva mai sus ca jocul este de o complexitate "destul" de uriasa (!!!!). Hai sa fim seriosi! Sunt jocuri care aproape simuleaza realitatea. Costa in jur de 40-50 de Euro si nu pun probleme unui PC construit special pentru jocuri....
 

DeletedUser3920

Guest
Uite, daca nu intelegi diferenta dintre jocuri... asta este...
Spui ca sunt jocuri care simuleaza realitatea, asa este, dar acele jocuri nu au sute de mii si chiar milionare cum are acest joc.
Sti cum ar merge acele jocuri daca ar avea atatia playeri?? Pai asta e... nu ar merge... de aceea se si fac sute de servere si la EDITATca sa dau un exemplu de joc realist(nu incerc sa fac reclama) se pun maxim 32 de playeri.
Si zici ca acest joc nu are complexitate uriasa??? pai nu vezi cate cladiri sunt?? Nu va ganditi ca stau atata timp doar sa tina evidenta cator mai multi jucatori, sa depisteze bug-uri si nici nu pot sa mai zic ce mai fac ca nu imi mai trece nimic in minte la ora asta :)) ei fac o munca atat de grea si noi sa ii criticam? Intr-adevar si castiga... enorm, dar asta e mersul lumii. Cand ai o minte sclipitoare nu o irosi degeaba!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5468

Guest
Uite, daca nu intelegi diferenta dintre jocuri... asta este...
[...] Cand ai o minte sclipitoare nu o irosi degeaba!

Cam așa e, să faci jocul ăsta, și pe browser, fără măcar să îl descarci...
Eu tot nu înțeleg de ce compară alții jocuri din alea cu cerințe extreme( care necesită calculatoare din alea care le bagi în congelator și tot nu se răcesc :)))), adică din alea foarte performante, i7, gtx titan, 32/16/8/4 gb ram, nu ştiu câte mii de giga şi tot aşa.), cu un joc online, care e pe baza altor programe, gen flash, internet explorer, chrome, mozilla, şi alte browsere.Acest joc online este într-o deyvoltare continuă, totuşi se putea şi mai bine, dar e greu să te ocupi de atâtea jocuri, mai ales că mai nou a apărut Tribal Wars 2(am nevoie de o cheie beta, dar unde să o găsesc habar nu am...), şi Rising Generals, sunt cele mai noi jocuri a celor de la inno.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3920

Guest
Mersi Alin.

P.S. Aceste discutii ar trebui sa se mute la sectiunea ,,Discutii generale".
 

DeletedUser5468

Guest
Oricum cu update-ul următor, 1.30, hardware acceleration dispare din settings, și nu îl mai poți dezactiva, rămâne activat permanent. Unora le v-a plăcea chestia asta, dar la alții nu.

P.S: Nu sunt sigur dacă e bug sau e pe bune chestia asta, dar pe forumul beta aşa se vorbeşte...

Plus încă ceva nou:

2yjr2q8.jpg
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8538

Guest
este adevarat la mine nu pot dezactiva acceleratia pe beta
 
Sus