Parerea mea despre acest joc!

DeletedUser

Guest
Salut

Am inceput acest joc in vremuri imemoriale
Din punctul meu de vedere jocul are doua epoci majore:
- epoca pre-Cladiri Legendare, in care multi dintre noi incercam sa aflam secretele jocului si sa ne coagulam in grupuri;
- epoca Cladirilor Legendare, in care cei care au aflat secretele au inceput sa le exploateze si s-a declansat pentru multi un dans nebun printre ghilde.
Probabil ca unul dintre meritele acestui joc este acela ca incurajeaza colaborarea intre oameni si formarea unor grupuri de jucatori. Aceste grupuri (ghilde) incearca sa impuna standarde si reguli si uneori sa puna accentul pe calitatea morala a membrilor, aspecte care tind in anumite situatii catre idealism. Acest fenomen a predominat clar in prima epoca majora. Imediat ce am aflat tainele acestui joc am devenit fidel ideii de grup compact, organizat si dinamic.
A venit apoi un moment de cotitura: lansarea Cladirilor Legendare. Ar fi fost extraordinar daca acest moment ar fi fost precedat de elaborarea unui set de reguli clare care sa descurajeze practicarea unor metode incorecte. Din pacate nu s-a intamplat asta. Din punctul meu de vedere, lansarea prematura a CL a condus la scaderea calitatii jocului. Unii jucatori au incercat (si au reusit) prin orice mijloace sa construiasca si sa ridice la nivel maxim cat mai multe CL-uri. Apoi au trecut treptat de la lupta clasica la cea automata. Jucatorii mai putin activi au avut mult de suferit pentru ca s-au trezit ca polonezii in timpul blitzkrieg-ului din '39. Ideea de ghilda cu valorile ei s-a cam dus pe apa sambetei in momentul in care a inceput goana dupa planuri si dupa PF pentru CL-uri. Situatia s-a imbunatatit foarte putin o data cu lansarea evenimentelor de Paste, pe parcursul carora unii jucatori au avut ocazia sa-si imbunatateasca apararea.
Practic, in ultimul timp, jocul s-a transformat intr-un maraton de strans puncte prin orice mijloace. Si, desi ar trebui sa alerge pe picioarele lor, unii mai iau autobuzul. Unii sunt prinsi in autobuz si eliminati, alti sunt eliminati in timp ce incearca sa cumpere bilet. Cu toate acestea, inca mai sunt multi care ajung la destinatie. Mai mult, in ultimul timp, a aparut tactica de a-ti "ciomagii" colegii pentru a mai castiga 3 metri la maraton.
Uneori imi aduc aminte de acele vremuri pre-CL si de ideile care se vehiculau atunci. Vise idealiste! ) Am inteles in sfarsit ca acest joc ne ofera o radiografie fidela a societatii in care traim! (cu bune si cu rele).
Ar fi multe de spus dar nu exista suficient spatiu!

Cam aceasta este parerea mea sintetizata despre acest joc!

Va urez multa rezistenta si putere in picioare! chiar daca autobuzul va poate duce la destinatie (indiferent cine va cumpara biletul), nu veti avea aceiasi satisfactie!

ion vasile
 

DeletedUser6213

Guest
Cati ti-a luat sa scrii???
Pe mine ma doare capul:laugh:
 

DeletedUser

Guest
Avea alt scop! Dar de multe ori adevarul deranjeaza! :))

Ar fi trebuit sa incep cu: "iubesc enorm acest joc revolutionar..." dar m-am grabit! :)

Imi cer scuze pentru dubla postare dar vad ca nu am optiunea de a modifica ultimul mesaj.

Vreau doar sa-mi continui idea.

FoE este un joc fantastic. Am fost foarte fericit pana sa-l descopar (acum sunt doar fericit). Cel mai mult imi place nivelul detaliilor; faptul ca pot sa vad un pixel albastru la fereastra caselor victoriene, si chiar daca nu vreau sa-l vad, ma face sa joc din ce in ce mai mult. Uneori, in timp ce astept sa "cada" celelalte cladiri dupa ce apar drumurile din EI, ma holbez la acel punct albastru!
Dupa ce am descoperit acest joc am renuntat la cartile mincinoase de istorie. De fapt nu mai citesc nici o carte. Pentru orice tema as avea de facut caut raspunsul aici. Numai aici pot gasi informatii despre istorie, geografie, informatica, comert si chiar despre principiul incertitudinii al lui Heisenberg (mai ales atunci cand caut planuri sau astept ca o fantana sa-mi dea diamante).
Ii iubesc enorm pe acei parinti care le ofera copiilor un computer pe termen nelimitat fara a-i verifica ce fac cu el si de abia astept ca urmasul meu sa ajunga la varsta la care va putea scrie> FoE. Atunci voi sti sigur ca va fi un om realizat!

Mult succes catre un viitor luminos!

PS Aceasta este o satira si trebuie tratata ca atare!

va multumesc!
 
Ultima editare de un moderator:
Sus