Planificator oras

  • Autor subiect DeletedUser9954
  • Data de început

DeletedUser9954

Guest
Stie cineva vreun program/site care ma poate ajuta sa-mi planific orasul ? Ca acel "foemanager city planner" nu mai merge, imi da eroarea de flash player (cere versiunea 20 sau mai buna, cand eu am versiunea 28), indiferent de browserul pe care il folosesc (Opera, mozilla, internet explorer, chrome).
De la ultimul aranjament de prin vara anului trecut (expansiuni, cladiri noi din seturi, altare etc.), marimea si aranjamentul orasului meu s-a schimbat drastic, si am nevoie sa-mi aranjez iar orasul de la zero, ca iar arata ca o casa de paianjeni strazile mele.

Si as dori sa mai stiu daca dezvoltatorii jocului au intentia sa faca o astfel de aplicatie, asemanatoare cu "foemanager" care sa nu ceara id si parola de la joc ca sa pot incepe sa-mi planific orasul, sau sa-l import.
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
S-a propus de mai multe ori introducerea unui astfel de planificator în joc, dar deocamdată nu avem informații când se va realiza.
 

Dumi.

Well-Known Member
Nu consider benefica o asemenea aplicatie. Personal consider ca aranjarea in oras face parte din strategia jocului, la fel ca oricare alta strategie [militara spre exemplu]
Drept urmare sunt impotriva la asa ceva [nu ca ar conta, bineinteles....e doar o parere personala]
 

DeletedUser8328

Guest
nu cred ca ai nevoie de city planner neaparat. ia-o babeste. pune primaria chiar in coltul de sus. traseaza drumuri orizontal si vertical de la primarie pana unde se termina terenul. si incepe sa pui cladiri de acelasi fel sau de aceleasi dimensiuni pe una din laturi pana termini un rand. cand nu mai ai cladiri la dimensiunea respectiva mai traseaza un drum ca sa le inchizi si incepe urmatoarea linie de cladiri. cam ca zidarul cand pune randurile de caramizi. e munca obositoare la inceput, dar daca iti formezi un sistem nu vei mai avea probleme.
 

Dumi.

Well-Known Member
Si nu borda un singur rand de cladiri cu drumuri si pe o parte si pe cealalta!!!
 

DeletedUser9954

Guest
vdumitrescu, programul ala nu-ti aranja orasul automat...tu ti-l aranjai cum doreai personal...doar iti oferea o metoda de a-ti planifica modificarile in oras fara a fi nevoit sa folosesti "stocare cladiri" sau sa stergi cladirile unice din oras.
Adimucu, la orasul meu plin de altare, ferme, palate (seturi complete), fantani si CL peste 10 la numar, e cam greu sa faci aceste modificari, si chiar necesita cateva "stocare cladiri" bune pentru a putea face asta. Sa nu mai zic ca imi va lua ore bune sa ating armonia palatelor si la restul cladirilor la cat de plin am orasul. Si in plus nu poti schimba modul de a vedea orasul/cladirile, deci e extrem de greu sa aranjezi pe langa cladirile inalte.
 

Dumi.

Well-Known Member
Daca orasul tau este pe Dinegu, atunci as face putina curatenie si ti-as face rost de ceva spatiu....
Ai spatii multe pierdute printre cladiri [gen o patratica, doua]
Ai turnurile victoriei care papa spatiu fara nici cel mai mic rost.
Pentru cate 2pf/zi, acele bazaruri ocupa nesimtiti de mult spatiu [macar nu dau fericire, precum balurile]
Royal albert hall si biserica doamnei noastre din dresda sunt doua cladiri care, pentru cat ofera, ocupa un spatiu foarte mare
Fantanile acelea pot fi sterse si ele [eu mi-am sters 14 fantani si am pus 3 ferme [1 la 0 pentru ferme]]
Altarele veneratiei - delicios de inutile....
Mai gandeste-te si ai s vezi ca daca stergi ce ti-am sugerat, nici nu o sa ai nevoie de stocari :)
 

DeletedUser9954

Guest
Ai dreptate vdumitrescu20, tot ce ai zis tu aveam planuit deja sa fac (sa sterg dresda, turnurile victoriei si altarele veneratiei), desi albert o tin ca planuiesc pe viitor sa o cresc si ofera bunuri suficiente momentan, chiar daca ocupa loc asa mare....si bazarele le tin in continuare, singurele 2 ramase in oras, au dat deja peste 500-600 pf de cand le am....nu ma deranjeaza, ba chiar cred ca voi mai pune vreo 4 dupa ce fac loc pana mai gasesc ferme.

Dar nevoia de un astfel de program, cum am zis si mai sus, este de a ajuta sa planifici cladirile. Spre exemplu programul/site-ul la care faceam referire dadea o priveliste de ansamblu asupra intregului oras, si o vedere numai asupra patratelelor, comparativ cu design-ul cladirilor, care la unele cladiri mai mari nu vezi prea bine cand vrei sa pozitionezi alta cladire mai mica in spatele celor mari.....
Ce mai facea acel program asa important era ca modificarile in el nu aveau nici o legatura cu orasul din joc, si prin asta ma refer strict la ce se intampla cand stergi toate strazile; toate cladirile deconectate opresc productia. Si cu programul acela productia era oprita doar 10-20 minute pana faceai modificarile asupra orasului copiind aranjamentul din acel program (cum ar fi sa copii o lucrare, cu originalul langa). Fara program productia va stagna cel putin 1 ora sau 2, pana gasesti cum vrei sa arate orasul si cum reusesti sa muti cladirile intre ele sa atingi acest scop.
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Este posibil să avem în viitorul apropiat o noutate în acest sens. Mai multe detalii vom avea după ce se încheie perioada de teste.
 

DeletedUser9954

Guest
Veste buna. Multumim. Sper sa fie de folos. Eu deja mi-am pregatit orasul pentru Viitor, dar cu expansiuni si alte cladiri voi mai modifica orasul, desi nu in viitorul apropiat
 
Sus