Prieteni invitati vs Prieteni acceptati

Vali

Well-Known Member
Salut.

Revin cu aceasta problema, care sigur plictiseste pe unii, dar ceva e in neregula, de aceea am deschis si tichet.
Am numarat in lista mea de prieteni = 84 (m-am saturat sa sterg, asa ca m-am oprit si am numarat). Sunt sigur ca sunt mai mult de 4 dintre ei care mi-au dat ei invitatie si totusi nu pot trimite invitatii de prietenie, imi zice ca am deja 80.
Ce se intampla?! :confused::rolleyes:

PS: Din nou cred ca ar fi bine sa se diferentieze cumva cei invitati de cei acceptati, sa stim si noi care si cum sunt, ca stergem ca nebunii din cei acceptati fara sa golim sloturile pentru invitatii... :p
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Tot nu vrei să înțelegi, deși ți-am mai explicat și ție și altora care revin cu întrebarea asta obsedant.
Așa e făcut jocul, e o regulă internă care nu se va schimba.
Nu există două liste de prieteni, ci una singură. Orice prieten nou pe care ți-l faci, indiferent că îl inviți tu sau îți trimite el invitație, se adaugă pur și simplu la numărul total. Vei avea tot timpul o listă unică de prieteni. Din care se scade 1 când "pierzi" un prieten (sau te șterge el pe tine) și la care se adaugă 1 când "câștigi" un prieten. E foarte simplu, totul se raportează la numărul total de prieteni pe care îi ai în listă la un moment dat, nu la modul cum au intrat acolo. Trebuie să ștergi prieteni până când rămâi cu 79.
Nu din invitați de tine, nici din cei care ți-au trimis invitație, ci din TOTAL.

Vă încurcați în tot felul de calcule inutile....
Deși unii din voi jucați deja de ani buni și s-a răspuns la întrebarea asta de 1000 de ori, reveniți mereu cu întrebarea, încât deveniți penibili...
 

Popocatepetl

Well-Known Member
PS: nu există "sloturi dedicate sau rezervate". Locurile libere din lista de prieteni sunt numai de la 79 în jos. (mă refer la situația când trimiți tu invitații) Și se ocupă consecutiv, nu pe sărite.
 

dunbarton

Well-Known Member
Adi, sa stii ca omul are dreptate intr-un anume fel, doar ca nu a pus punctul pe i. Toata confuzia pleaca de la mesajul pe care il primesti atunci cand ai peste 79 de prieteni si vrei sa mai inviti unul: "deja ai invitat 80 de jucatori in lista prietenilor". Confuzia ar disparea daca mesajul ar suna: "deja ai invitat 80 de jucatori in lista prietenilor", deci daca s-ar sterge cuvantul "invitat". Altfel, stai si te gandesti daca e adevarat ca din 84 de prieteni chiar ai invitat 80. De fapt, nu este singurul enunt ambiguu din joc.

Vali (ca sa va iau pe rand), sa stii ca nu e nevoie sa numeri prietenii, e suficient sa te duci la ultimul prieten din lista, cel cu punctajul cel mai mic si in fereastra lui, in stanga-sus, este semnul # urmat de un numar care iti indica al catelea prieten este, iar el fiind ultimul, e clar ca acela este si numarul de prieteni pe care ii ai.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
dunbarton habar nu am ce linie de cod trebuie modificată în programul jocului ca să dispară cuvântul ăla pus greșit acolo și care atât de mult vă supără încât nu puteți să vă vedeți liniștiți de joc. Probabil programul are vreun milion de linii de cod (am zis un număr la întâmplare).
Dar problema asta a fost atât de discutată până acum încât cred că mai puțin de 1% din toți jucătorii de pe toate serverele nu știu încă exact care e regula pentru a invita prieteni. Și printre ăia sigur nu ești nici tu, nici Vali.

Mesajul ăla e un pop-up care probabil e foarte greu de modificat.
 

dunbarton

Well-Known Member
Eu m-am lamurit demult, dar la inceput aveam aceeasi nedumerire ca Vali si chiar am solicitat o precizare pe forum; de ce nu accepti ca textele trebuie formulate in asa fel incat forma lor sa reflecte ideea corecta? Sa nu-mi spui ca tu te-ai dat cu praf de stele si ca din capul locului, citind textul, nu ai avut aceeasi nedumerire.

Plus ca nu toti joaca de cativa ani, unii de doar cateva luni si nu au de un' sa stie ca problema a mai fost dezbatuta.
 
Ultima editare:

Vali

Well-Known Member
@adimucu, tu esti in lumea ta prietene si nu vrei sa intelegi exact ce dunbarton a explicat, adica mai mult, mi-a "tradus" logica mea in gandire!
Mesajul ala e un mesaj care poate fi modificat in urmatoarea versiune, si chiar foarte usor!

Multumesc @dunbarton, chiar ai pus punctul pe i.
Mai mult de-atat, ai doua mesaje iar primul este clar foarte aiurea enuntat, astfel incat te duce cu gandul ca in lista de prieteni ar putea fi un flag care sa spuna ca prietenul a fost invitat de tine, sau ca i-ai dat acceptul! Si culmea, ar fi foarte simplu de implementat cu un camp de tip bit/boolean, care sa spuna treaba asta.
Al doilea mesaj care te duce cu gandul la ceea ce eu m-am gandit, este acela cand ajungi sa ai numarul maxim de prieteni in lista (nu mai stiu cat e, 110, 120), care zice ca ai atins numarul maxim de prieteni!

Si-acum stau si analizez mesajele si ma pot gandi la faptul ca interogarea poate fi in felul urmator:
x = Numarul de prieteni
Daca x = 110 (120) atunci nu mai poti avea prieteni si primesti mesajul respectiv.
Daca x >= 80 atunci nu mai poti oferi invitatie.

Si sunt verificate exact in ordinea asta...
 

Dumi.

Well-Known Member
dunbarton habar nu am ce linie de cod trebuie modificată în programul jocului ca să dispară cuvântul ăla pus greșit acolo și care atât de mult vă supără încât nu puteți să vă vedeți liniștiți de joc. Probabil programul are vreun milion de linii de cod (am zis un număr la întâmplare).
Dar problema asta a fost atât de discutată până acum încât cred că mai puțin de 1% din toți jucătorii de pe toate serverele nu știu încă exact care e regula pentru a invita prieteni. Și printre ăia sigur nu ești nici tu, nici Vali.

Mesajul ăla e un pop-up care probabil e foarte greu de modificat.
fiecare dintre noi are dreptul de a pune intrebari si de a i se raspunde de catre cei carora le-a fost pusa intrebarea
adimucu, nu inteleg obsesia ta de a da peste nas oricui posteaza pe forum
noi ne vedem de joc, indiferent ca postam aici intrebari sau nu
sa nu ai impresia gresita ca daca cineva posteaza o intrebare aici pe forum, a pus lacat la joc si pleaca in lume
lasa-ne sa traim, pana nu ne vin dracii pe tine ....
 

Popocatepetl

Well-Known Member
O întrebare la care s-a răspuns deja de mai multe ori nu mai trebuie repetată. Nu veți primi răspunsuri diferite dacă puneți aceeași întrebare
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Și tu ești la fel de plictisitor cu tema asta, care s-a discutat deja demult....

Dacă tu mă plictisești pe mine, te plictisesc și eu pe tine
 
Sus