Propunere vecinatate

  • Autor subiect DeletedUser6552
  • Data de început

DeletedUser6552

Guest
Propun ca modificarile de vecinatati sa se faca in functie de punctajul fiecarui jucator si nu de era.
Este foarte aiurea ca un jucator din era Postmoderna cu un punctaj de 500 000 sa fie vecin cu un alt jucator tot din Postmoderna care are punctaj 6 000 000. Ce sanse ar avea cel cu punctajul de 550 000 in fata celuilalt?
Si sa dau exemplul meu:
Am 79 de vecini din care 45 au punctaj de peste 1 milion iar punctajul meu este de 570 000. Am vreo sansa in acest joc??? Va spun eu ca nu. Astept pareri.
 

DeletedUser3920

Guest
Diferenta dintre punctajele spuse de tine este inca mica... crede-ma
ai incercat tu sa ataci acei vecini si nu ai putut sa treci de armata lor de aparare? eu cred ca nu ...
 

Coryllus

Well-Known Member
Contra. Tocmai de aceea vecinatatea se face in functie de era pentru ca vecinii sa aibe armate cat mai apropiate ca valoare. Daca vecinii s-ar alege numai dupa punctaj ar fi mult mai mari sansele ca ca in vecinatate sa se regaseasca jucatori din ere diferite avand armate disproportionate ca valoare.
 

DeletedUser8181

Guest
Vecini din aceeasi ere, dar cu milioane de puncte diferenta, inseamna un avantaj pentru cel cu mai multe puncte. De obicei ei au orase mai mari, CL cu nivel mai inalt, bonus bun in aparare... Daca 2 jucatori se afla in acelasi punct la dezvoltarea tehnologica dar cu milioane de puncte distanta, diferenta in lupta e destul de mare. Eu de exemplu am incercat sa atac din vecinii ce se afla in aceeasi era cu mine si nici o sansa sa trec de cei cu multe puncte peste mine.
 

DeletedUser6552

Guest
Nu esti singurul care ai incercat. Am incercat si eu dar abia omor cu 8 unitati ale mele 3-4-5 ale adversarului. Si sa nu mai zic de faptu ca in fiecare zi sunt jefuit de CEL PUTIN 5 ori.
 

DeletedUser8891

Guest
CONTRA...sa se puna tot cu 2 ere(Ex:piatra+bronz/fier+timpuriu/mijlociu+tarziu...etc) asa zic eu ca ar fi mai bine si s-ar evita bugul cu vecinatatea mai mare
 

DeletedUser5248

Guest
Buna seara, sunt TOTAL IMPOTRIVA acestei propuneri. Punctajul unui jucator reflecta doar cat de activ este acesta IN LUPTA, atat contra vecinilor cat si pe continent si mai ales la GvG. Ca exemplu, eu nu am bonus asa de mare in aparare si am in vecinatate multi jucatori cu punctaje chiar si de 20 de ori mai mici care au bonus in aparare mai mare decat al meu. Cat despre nivelul cladirilor legendare, la fel, sunt multi jucatori care au legendarele la nivele mult mai mari decat mine desi au un punctaj in clasament mult mai mic decat al meu.
Rezulta de aici ca punctajul in clasament nu are NICI O LEGATURA cu logica acestei propuneri.
O seara buna in continuare.
 

DeletedUser6083

Guest
Obsolut CONTRA !
Sa-mi explic afiramatia.Jucatorii activi care dau lupte zilnic,etc...si acumuleaza multe puncte,dar nu au avansat prea mult in erele jocului,ar putea ajunge vecini cu cei care sunt in ere mult superioare,dar care nu au acumulat foarte multe puncte.
 

DeletedUser

Guest
Buna seara !

Propunerea ta nu ar face decat sa dezechilibreze si mai mult vecinatatile, creind inechitati majore.
Ar aduce fata in fata jucatori cu acelasi punctaj, dar cu armata din epoci diferite. Ar insemna sa-l arunce in lupta pe jucatorul harnic si combatant cu 500.000 de puncte din Epoca Industriala si sa-l puna in fata jucatorului cu 570.000 de puncte din Era Postmoderna. Adica un decalaj de 3 ere .

Si sa dau exemplul meu:
Am 79 de vecini din care 45 au punctaj de peste 1 milion iar punctajul meu este de 570 000. Am vreo sansa in acest joc??? Va spun eu ca nu. Astept pareri.

Da ! Mai ai sanse :
Colegii care au raspuns mai devreme au explicat destul de bine ca punctajul nu are nicio legatura cu epoca.
Era in care te aflii poate reflecta cel mult perioada de cand ai inceput jocul, dar punctajul arata cat de activ esti pe joc si ce fel de jucator esti (general, gospodar, horticultor)
Vecinii tai aflati in aceeasi era ca si tine au un punctaj ridicat (peste un milion de puncte) datorita activitatii lor in vecinatate sau pe harta GvG. S-au dezvoltat pt. ca au luptat. Nu lupti, nu cresti !
Motivul pt. care nu reusesti sa treci de armata lor de aparare este unul cat se poate de simplu: bonusul lor de aparare depaseste bonusul tau de atac. In consecinta:
- ridica nivelul legendarelor ce cresc capacitatea de atac :Zeus, Aachen, del Monte
- pt. a creste in punctaj, poarta lupte pe harta GvG . Acolo bonusul de aparare poate fi 0 (zero) iar pierderile de trupe minime.

Sa auzim de bine !
 

DeletedUser7516

Guest
Sunt indecis insa cred ca cel mai bine ar fi totusi ca vecinatatile sa se schimbe in totalitate la 2 saptamani chiar daca s-ar face dupa ere sau punctaj avand cel putin o sansa la 2 saptamani sa dai de vecini mai accesibili. Asa daca esti prins intr-o vecinatate mai pe la jumatate foarte greu mai scapi de acolo nefiind miscari mari de jucatori (3-4 care au ajuns acolo din greseala) cu lunile .
Multi se lasa de joc fiindca incep sa dispere fiind tot timpul jefuiti si vazand ca nu mai scapa din acea vecinatate ori stiind ca la 2 saptamani i-ar veni alti vecini ar avea mereu o speranta =)
 
Sus