Propuneri imbunatatire sistem de lupta- in special in defensiva automata

  • Autor subiect DeletedUser5684
  • Data de început

DeletedUser5684

Guest
salutare! am cateva propuneri ptr. imbunatatirea duelurilor in defensiva automata etc:

1) trupele din defensiva sa atace automat trupe cu punctajul cel mai mic pe aparare, ale atacatorului;
-un ex. inechitabil: un atacator ataca cu 7 trebusete+ 1 grenadier si toata defensiva(8 trebusete) ataca prosteste grenadierul( care are probabil si bonus pe aparare) in timp ce atacatorul curata toate trebusetele defensivei:)
2) daca aparatorul e online, sa se activeze fereastra de lupta cand e atacat ptr. a juca el manual in caz ca doreste( timp de gandire 8-10 sec..dupa care se trece pe automat)
3) daca aparatorul nu are trupe deloc in aparare atunci sa i se bage automat 8 trupe din fondul de rezerva, cele mai bune ca punctaj aparare!
-Aceasta va imbunatati corectitudinea turnirurilor deoarece acum se scot trupele voit ptr. a castiga un anume jucator in aranjament cu alti jucatori, castigand fiecare prin rotatie!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1552

Guest
Buna!
1.PRO;
2.PRO;
3.CONTRA.
Aceasta este parerea mea.
 

DeletedUser5684

Guest
OK! poate veniti si cu alte propuneri!... eu le-am propus pe acestea la repezeala!:)
multumesc ptr. sustinerea punctelor 1 si 2!
 

DeletedUser

Guest
1. contra, s-ar dezechilibra jocul. ca aparator ai acest handicap (AI slabut) dar acesta se transforma in avantaj cand ataci. daca s-ar implementa aparatorul ar avea un avantaj net versus atacator. jocul este conceput sa ataci vecinii. lenesii trebuie sa suporte consecintele sau sa construiasca CL :)
2. pro, dar cred ca mai avem de asteptat
3. contra, daca nu ai 8 trupeti in rezerva?
 

DeletedUser

Guest
Pro

1. Pro
2. Pro, dar sa fie un timp de raspundere din partea aparatorului, gen 5-10 sec pentru fiecare mutare.
3. Pro.
 

DeletedUser4444

Guest
1.PRO cand sunt pe aparare si CONTRA cand sunt pe atac:)
2.PRO-buna ideea,m-am gandit si eu la asta
3.CONTRA
 

DeletedUser5684

Guest
1. contra, s-ar dezechilibra jocul. ca aparator ai acest handicap (AI slabut) dar acesta se transforma in avantaj cand ataci. daca s-ar implementa aparatorul ar avea un avantaj net versus atacator. jocul este conceput sa ataci vecinii. lenesii trebuie sa suporte consecintele sau sa construiasca CL :)
2. pro, dar cred ca mai avem de asteptat
3. contra, daca nu ai 8 trupeti in rezerva?

ptr. 1) da AI-ul e slab ptr. ca e facut de progamatori care nu au gandit o tactica cat de cat reala, fiind aberanta acum! Sa fie atunci aleatorii tintele atacate de aparator la fiecare lupta!
ptr. 3) daca nu ai trupe la rezerva atunci intra doar cei 2 sulitasi, chestia este ca aparatorul nu va mai fenta atacurile celorlalti jucatori in avantajul lui si al amicilor in detrimentul unui jucator care joaca corect la turnir!---eu deasta am gandit solutia asta!
 

DeletedUser

Guest
1. AI slab pentru a forta jucatorii sa fie activi. Un AI puternic te face sa pui ceva aparare plus bonus si sa dormi linistit. Cu AI slab macar intri sa iti aduni recoltele la timp:) Ca sa nu mai spunem de razbunari. Cu atacul aleator ar fi o idee dar trebuie gandita si implementata bine altfel o sa dea galme.
3. Nu sunt de acord pentru ca fiecare isi face tactica cum vrea. Daca vrei sa fentezi atacurile, lasi aia doi sulitasi. Dar pentru asta trebuie sa mai si intri pe joc sa nu fii jefuit. Oricum discutam pana dimineata si tot nu ne punem de acord :D
 

maketi

Well-Known Member
2.PRO,desi nu cred ca sunt sanse sa se implementeze - ca si luptele intre ghilde
3.Contra , dupa cum spunea si Dudu fiecare isi stabileste propria tactica ,daca esti activ scapi de jafuri , in rest nu te deranjeaza cu nimic . S-a mai propus undeva ca in cazuriile in care un jucator nu are nimic in aparare sa se puna 2 trupe din epoca in care a ajuns jucatorul respectiv ,dar si lucrul asta se poate fenta foarte usor , iti pui o cazarma de sulitasi si pui o sulita in aparare .
 

DeletedUser5684

Guest
dudu si dark3hadow eu nu m-am referit la faptul ca poti fi jefuit daca nu esti activ, insa voua vi se pare normal ca un aparator cu 8 tunuri sa nu distruga nimic la un atacator cu 7 tunuri+ 1grenadier pe post de tinta?? e aberant! si bonusul atacatorului nefiind mare!
iar pct. 3 l-am propus ptr. corectitudinea turnirurilor, deoarece eu ma pot asocia de ex. cu 4-5 vecini, ne lasam trupe adecvate in defensiva numai ptr. noi si castigam permanent turnirul prin rotatie datorita punctelor in plus fata de alti vecini!
dark3hadow sper ca ai inteles la ce ma refereream:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pai tocmai despre asta este vorba. ca aparator, AI slab te forteaza sa adopti o alta tactica de aparare. Daca vezi ca iei bataie de la 7 tuniri, pune 8 calareti sau ceva puscasi. Ideea e sa nu dormi cu o singura aparare si atacatorii sa isi rupa dintii ca n-are farmec. Daca totusi vrei asta, ai varianta "stalucitoare". Am un coleg care are aproape 180 turnuri de veghe. de curiozitate i-am calculat bonusul de aparare si are 716% (sau avea acum doua zile).
Asa cum agresorul (daca nu e lenes ca mine) noteaza si schimbatrupele in functie de jucatorul atacat, tot asa si aparatorul poate schimba configuratia de aparare.
Deci, GICA CONTRA :D
 

maketi

Well-Known Member
Eu nu mi-am expus punctul de vedere in ceea ce priveste pct 1 doarece cand atac imi convine iar pentru aparare stiind ca AI joaca slab prefer sa nu o folosesc desi am bonus de peste 130% .AI joaca dupa anumite reguli prestabilite care cu siguranta nu sunt cele mai bune . Si eu sunt unul dintre aceia care folosesc 1gren+7 tunuri la orice combinatie de aparare care are mai mult de 4 tunuri/treb oricum daca nu ar functiona aceasta varianta exista altele la fel de bune . Ca si aparator la pct 1 sunt PRO , ca si atacator CONTRA.
 

DeletedUser5684

Guest
eu sunt curios cum a reusit sa adune atatea oua ca sa faca 180 turnuri:hmph: ...a avut gaina de aur:laugh:??
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Cauta Tekitojimo pe lumea A si da un ochi in sat :)
Oricum, ceea ce ai propus tu ar duce si la "automatizarea" jocului, implicit pierdere de farmec si tragere de inima :)
 

DeletedUser3958

Guest
1.contra
2.contra
3.contra
Parerea mea.Ce rost ar mai avea armata de aparare daca ai conduci-o tu??:)
 

DeletedUser

Guest
1.contra
2.contra
3.contra
Parerea mea.Ce rost ar mai avea armata de aparare daca ai conduci-o tu??:)

servus

controlul apararii manual ar avea rost sa nu te mai lupti cu NPC-urile si jocul ar deveni unul Player vs Player :)
eu unu as vinde toate turnuletele si m-as apara :))

merci
la buna vedere
 
Sus