puncte forge contra bunuri

  • Autor subiect DeletedUser327
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser327

Guest
Inteleg ca e permis schimbul de puncte forge contra bunuri. Daca am inteles gresit, imi cer suze anticipat.

Daca n-am intele gresit, n-ar fi trebuit sa acest tip de tranzactie sa se desfasoare la piata?
 

DeletedUser5468

Guest
Este permis schimbul de puncte forge pe bunuri.
Acest schimb de puncte forge contra bunuri se face astfel:
Un jucător(1) vrea să doneze (de exemplu) 100 de puncte forge în schimbul a 300 bunuri Moderne/Postmoderne/Contemporane, unui alt jucător(2).
După ce jucătorul(1) a donat cele 100 de puncte forge, face o ofertă la piață cu 150 bunuri din bronz în schimbul a 300 bunuri Moderne/Postmoderne sau Contemporane, și jucătorul(2) care a primit punctele forge trebuie să accepte oferta promisă jucătorului(1) care a donat punctele.
Asta-i tot.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8891

Guest
După ce jucătorul(1) a donat cele 100 de puncte forge, face o ofertă la piață cu 150 bunuri din bronz în schimbul a 300 bunuri Moderne/Postmoderne sau Contemporane, și jucătorul(2) care a primit punctele forge trebuie să accepte oferta promisă jucătorului(1) care a donat punctele.

Nu ar trebui sa se aplice sanctiuni?

7 ) Conturile de suport

Folosirea unui cont de suport este interzisă. Acesta se defineşte prin contul folosit pentru transferul regulat și dezechilibrat de resurse (bunuri, Puncte Forge etc) de la un cont la altul, chiar dacă aceste conturi nu aparţin aceluiaşi jucător.
Este interzisă crearea de schimburi sub orice formă (de bunuri, Puncte Forge etc) care implică mai multe lumi de joc.
 

DeletedUser6079

Guest
aceste conturi nu sunt de suport deoarece schimbul se facepentru a ajuta amandoua persoane una beneficiaza e puncte si recompense de la cladirile legendare alta beneficiaza de bunuri si se poatedezvolta pe baza bubnurilor
 

DeletedUser327

Guest
[...]
După ce jucătorul(1) a donat cele 100 de puncte forge, face o ofertă la piață cu 150 bunuri din bronz în schimbul a 300 bunuri Moderne/Postmoderne sau Contemporane, și jucătorul(2) care a primit punctele forge trebuie să accepte oferta promisă jucătorului(1) care a donat punctele.
Asta-i tot.


Cine stabileste corectitudinea schimbului ? sa consideram ca 100 puncte forge + 20 bunuri din fier = 20 bunuri din contemporana. E corect? Ar trebui sa fie, nu ?

Ar fi trebuit sa se poata face prin intermediul pietei : faci oferta bunuri catre puncte forge - si doar daca ai punctele forge - nu pe datorie....- si in limita unor cote corecte la piata.

Schimbul acesta e "tinut ascuns" de administratorii jocului ? - pentru ca nu e scris in mod explicit in regulamentul de joc... Asa e si in alte tari sau numai in romanica merge asa?
 

DeletedUser327

Guest
Nu ar trebui sa se aplice sanctiuni?

Din lipsa sanctiunilor am aflat "cu surprindere" ca se pot face schimburi de bunuri contra puncte forge, si nu de la administratori. Ei raspund sec "am verificat". Habar nu ai ce s-a intamplat. Ori schimbul facandu-se netransparent, poti sa faci cate tichet-uri vrei...admistratorul poate decide ce e corect si ce nu. Oare a decis corect ? Cine stie... are si el prieteni, rude... :) cine n-ar face la fel in locul lui ?
 

DeletedUser6083

Guest
Merge si putina publicitate...
Dau bunuri din contemporana la rata de 2/1pf (100pf=200bunuri) !
 

DeletedUser327

Guest
Doctor WHO, merge.... Poate insa nu am fost clar si mai incerc o data : de la ce moment e cont suport ? raportul 100pf = 20 bunuri e cont suport? Presupun ca nu... Unde scrie de la ce moment nu e cont suport?
 

DeletedUser5468

Guest
Acest schimb este legal și nu ilegal.
Nu este ținut ascuns față de administratori, deoarece este legal.
Raportul Pf/Bunuri poate fi diferit, depinde de cum te-ai hotărât cu al doilea jucător.
Ceea ce a spus BlackDevil se aplică numai la jucătorii care schimbă pf, bunuri și orice, între mai multe lumi de joc, dar...aici mai intervine faptul că pe aceeași lume mai pot exista și nereguli privind schimbul ilegal de pf/resurse/bunuri, dar câtă vreme știi că ești corect și în eră avansată, nu ai ce păți.
Deoarece, adminii sunt singurii care văd ofertele tranzacționate, punctele forge donate și alte chestii. Cunosc din propria mea experiență.

Eu chiar am făcut schimb de Pf/Bunuri pt. a-mi construi Alcatraz.
Eu donam 100 pf pentru 300 post-moderne, cel mai des.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8891

Guest
7 ) Conturile de suport

Folosirea unui cont de suport este interzisă. Acesta se defineşte prin contul folosit pentru transferul regulat și dezechilibrat de resurse (bunuri, Puncte Forge etc) de la un cont la altul, chiar dacă aceste conturi nu aparţin aceluiaşi jucător.
Este interzisă crearea de schimburi sub orice formă (de bunuri, Puncte Forge etc) care implică mai multe lumi de joc.

eu ma refeream la tranzactia de bunuri(
face o ofertă la piață cu 150 bunuri din bronz în schimbul a 300 bunuri Moderne/Postmoderne sau Contemporane
)ceea ce dupa reguli pare a fi ilegal...normal regula aceasta ar trebui sa specifice ca exeptie face schimbul pf/bunuri pe aceeasi lume de joc
 

DeletedUser5108

Guest
apetri,cine a facut regulile astea,100 pf pe 300 bunuri?adica daca eu vreau sa dau un pf pe 100 de bunuri e ilegal si imi iau ban sau ce?am citit intreg regulamentul si nu se eprecizeaza nicaieri o suma exacta a pf/bunuri.
 

DeletedUser5468

Guest
Am să te rog să mai citești odată mesajul anterior, doar am scris clar că:

Raportul Pf/Bunuri poate fi diferit, depinde de cum te-ai hotărât cu al doilea jucător.

Eu doar am spus că am dat 100 de puncte pe 300 de bunuri... puteam să dau unu singur pe un milion de bunuri...


Nu vreau să par bădăran, dar vă cam duceţi cu gura înainte...
 

DeletedUser3920

Guest
:))))))) el a dat doar un exemplu :))))))) putea sa spuna ca da 200 bunuri pe 100 pf... sau orice altceva
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
- Schimburile echilibrate și înțelegerile între jucători activi și pe aceeași lume de joc nu sunt interzise de regulament. Situația se schimbă în cazurile de conturi suport, când regulamentul este încălcat.

- În ceea ce privește răspunsul la tichete, acesta nu va oferi niciodată detalii despre un alt cont jucătorului care face sesizarea. Nu de alta, dar trebuie să respectăm Politica de confidențialitate - detaliile unui cont se discută doar cu proprietarul acestuia.

- Regulile sunt aceleași pentru toți jucătorii, la fel și penalizările - așa că acuzele de părtinire nu își au rostul.
 

EboLLa

Member
Atat timp cat sunt 2 jucatori activi este permis schimbul de bunuri pe pf ,de ce nu ar fi ? fiecare se dezvolta in felul lui prin schimbu asta si jocul evolueaza spre bine daca sunt mai multi jucatori. cei de level mic cresc mai repede, cei mari se intaresc si este tot timpul un echilibru pe joc. cel mai important e sa nu dati peste trisori sau daca dati peste ei sa ii raportati.
 

DeletedUser8891

Guest
ca si la alte jocuri inno unde sunt ''trisori'' care iti zic doneaza primu 100pf si eu dau dupa bunurile nu cred ca adminii pot face ceva.cel mai bine e sa faci schimburi cu oameni care sti ca nu or ''trisat''
 

DeletedUser6754

Guest
daca este permis acest schimb (materiale/pf), imi poate spune si mie unul din admini , de ce mie mi-a fost banat contul pt astfel de tranzactii ?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus