Răspuns la comentariile voastre cu privire la Câmpurile ghildelor

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Lady S

Community Manager
Membru personal
gbg%20logo.png
Salutare, fani Forge!

Acum că deja ați testat noile schimbări din Câmpurile ghildelor, vă răspundem la comentariile pe care le-am primit de la voi. Ca întotdeauna, gândurile și opiniile voastre sunt incredibil de valoroase pentru noi și apreciem timpul pe care vi l-ați alocat pentru a ne oferi feedback. Vă mulțumim pentru că sunteți o parte activă a comunității noastre. Haideți să analizăm câteva dintre întrebările și preocupările pe care ni le-ați adresat.

Limitarea uzurii
Probabil cea mai dezbătută schimbare pe care am făcut-o a fost introducerea unei limite a uzurii, stabilită la 80%. Asta înseamnă că nu mai este posibilă reducerea anterioară de 100%.

Unul dintre motivele acestei schimbări a fost acela de a preveni ca reducerea uzurii să devină o funcție prea accentuată în Câmpurile ghildelor și de a-i readuce scopul inițial. Considerăm că a permite lupte nelimitate fără o dificultate crescută nu ar trebui să fie o regulă.

În al doilea rând, ne-am dorit o participare mai echilibrată între membrii ghildei, astfel încât toată lumea să aibă șansa de a participa. Datele noastre după primul sezon de după schimbare ne arată deja că acest obiectiv a fost atins.

Recunoaștem că partea competitivă a bazei noastre de jucători a fost mulțumită de posibilitatea de a avea lupte nelimitate pe zi. Cu toate acestea, am înțeles și că acest lucru a redus participarea altor jucători, care nu au putut să se angajeze în bătălii în provincii. Scopul nostru a fost de a crea o experiență mai echilibrată, prin care toți membrii unei ghilde să poată participa activ.

De ce am ales 80% ca limită maximă? În timpul fazei de testare, am încercat o limită maximă de 66% în versiunea Beta și am monitorizat îndeaproape efectele acesteia pe baza feedback-ului primit. După o analiză atentă, am ajuns la concluzia că 66% era prea puțin. Pentru a găsi o soluție de mijloc, am decis să alegem 80%. După cum am menționat în anunțul nostru despre modificările aduse, limita maximă este ajustabilă. Vom continua să monitorizăm îndeaproape impactul asupra jocului live, ținând cont de feedback, și vom face ajustări suplimentare dacă este necesar. Cu toate acestea, este important să rețineți că orice modificare necesită o perioadă de documentare suficientă.


Etichetele uzurii
Noile etichete privind uzura de pe hartă au creat o oarecare confuzie, din ceea ce am văzut în feedback-ul oferit de voi.

Explicație: În modul de vizualizare alternativ din Câmpurile de luptă ale ghildelor, veți observa creșterea uzurii afișate deasupra etichetei cu numele fiecărei provincii pe care ghilda o poate ataca.
Aceste informații nu sunt afișate pentru provinciile pe care ghilda voastră le deține în prezent, pentru cele care nu sunt adiacente provinciilor voastre sau pentru cele care au fost cucerite recent și care sunt încă blocate pentru atac.

Culorile afișate corespund șanselor de creștere a uzurii:
- Albastru: mai mari de 0%
- Portocaliu: mai mari de40%
- Roșu: mai mari de 70%

Aceste culori sunt menite să ajute la indicarea probabilității de a înregistra uzură în lupte.

Creșterea numărului de avansări pe provincie
O altă mare schimbare care a generat discuții ample a fost creșterea numărului de avansări necesare pentru a cuceri provinciile. Anterior, erau necesare 150, dar acum este nevoie de 200 în Arhipelagul cascadelor și chiar de 220 în Arhipelagul vulcanilor. Această schimbare a reprezentat o provocare pentru anumite ghilde din Liga de diamant, combinată cu ajustarea uzurii. Unul dintre principalele noastre obiective a fost acela de a le oferi tuturor jucătorilor dintr-o ghildă posibilitatea de a contribui și de a participa la cucerirea provinciilor, în loc să limităm acest lucru doar la cei mai activi jucători.

Vrem să subliniem faptul că funcția Câmpurile de luptă este o caracteristică PvP competitivă în Forge of Empires, iar Liga de diamant este special concepută pentru ca ghildele de top din fiecare lume să concureze între ele. Funcția este echilibrată pentru a oferi o provocare interesantă pentru aceste ghilde de top și pentru cei mai competitivi jucători ai noștri.

Această logică se extinde și la feedback-ul pe care îl primim despre sistemul de grupare a ghildelor. Liga de diamant este menită să servească drept un loc în care cele mai bune ghilde să se confrunte cu adevărate provocări și să concureze între ele. Credem că depășirea provocărilor vă poate motiva pe voi și ghilda voastră să deveniți mai puternici de-a lungul timpului.

Cu toate acestea, înțelegem că experiența fiecărui jucător poate varia și vom continua să evaluăm răspunsurile în legătură cu această schimbare și în următoarele luni.

De ce nu am adus schimbări la sistemul actual de grupare a ghildelor?
Deși de data aceasta nu am aplicat nicio modificare la sistemul de grupare, acesta a fost discutat pe larg și printre voi. Așadar, dorim să clarificăm situația.

Este important de reținut că proiectarea unui sistem de asociere care să se adreseze tuturor tipurilor de grupuri de jucători este o provocare complexă. Scopul nostru pentru Câmpurile de luptă este de a oferi o platformă în care cei mai competitivi jucători și cele mai competitive ghilde să poată concura pe picior de egalitate. Acest lucru înseamnă în mod inevitabil că ghildele mai mici pot fi dezavantajate.

Deși recunoaștem că ghildele de top și-ar putea dori adversari mai puternici pentru o experiență mai provocatoare, implementarea modificărilor la sistemul de grupare în acest stadiu nu este un lucru pe care l-am urmărit cu ultima actualizare. Modificările semnificative au justificat o perioadă de observație pentru a evalua modul în care dinamica funcției se poate schimba.

Considerăm că este necesar să monitorizăm îndeaproape și să evaluăm impactul recentei actualizări pe o perioadă de timp extinsă înainte de a lua în considerare orice ajustare a sistemului de grupare a ghildelor. Este posibil ca actualul sistem să fie cel mai potrivit pentru starea actuală a funcției.

Vă asigurăm că vom continua să evaluăm sistemul de grupare și să explorăm posibilele îmbunătățiri, dacă se consideră necesar, pe baza nevoilor și dinamicii jocului.

Ajustarea recompenselor în Diamante și Puncte Forge
Ca parte a reechilibrării generale a recompenselor în Câmpurile de luptă ale ghildelor, am ajustat șansele de câștig pentru recompensele în Diamante și Puncte Forge. În timp ce șansa poate că a scăzut, am crescut de fapt cantitatea de Diamante pe care jucătorii o pot obține prin această opțiune. Cantitatea de Puncte Forge a rămas aceeași.

Această schimbare a fost făcută cu intenția de a crea un sistem de recompense mai echilibrat. Înțelegem că jucătorii apreciază aceste premii și ne propunem să ne asigurăm că ele rămân semnificative și valoroase în cadrul experienței de joc.

Ce se întâmplă cu fragmentele anterioare câștigate?
Știm că eliminarea anumitor fragmente de clădiri din recompensele anterioare a provocat confuzie și neplăceri. Ne cerem scuze pentru orice neplăcere cauzată și vă apreciem răbdarea în această privință.

Pentru a rezolva această problemă, vom implementa în viitorul apropiat un script care va converti automat orice fragmente rămase din clădirile eliminate aflate în inventare.

Conversia va fi următoarea:
- 2 fragmente din pachetul de selecție Statuia de onoare vor deveni 1 fragment de pachet de selecție Statuie pe câmpurile de luptă ale ghildei
- 2 fragmente din Drumul spre victorie vor deveni 1 fragment de pachet de selecție Statuie pe câmpurile de luptă ale ghildei
- 2 fragmente din pachetul de selecție Mărețul elefant vor deveni 1 fragment de pachet de selecție Elefant pe câmpurile de luptă ale ghildei
- 2 fragmente din Grădina irizată vor deveni 1 fragment de pachet de selecție Elefant pe câmpurile de luptă ale ghildei

Finalizăm detaliile și vă vom anunța data exactă la care acest script va fi aplicat.

Această conversie vă va ajuta să vă simplificați inventarul și să vă asigurați că fragmentele pot fi folosite pentru noile clădiri.

Costuri mai mari pentru clădirile provinciilor
Este drept că amplasarea clădirilor de provincie necesită acum mai multe resurse decât înainte. Cu toate acestea, este important de remarcat că și clădirile în sine au fost îmbunătățite, ceea ce justifică majorarea costurilor. Intenția noastră a fost de a obține un echilibru între costuri și puterea sporită a fiecărei clădiri. Prin urmare, creșterea costurilor este proporțională cu beneficiile sporite oferite.

În plus, am primit feedback în special în ceea ce privește costurile de construcție ale provinciei de început, în special din partea ghildelor mai mici. Deși nu putem face nicio promisiune, luăm în considerare aceste reacții și cu siguranță vom evalua costurile asociate cu provincia de început, pentru a asigura o experiență corectă și echilibrată pentru toate ghildele.

Noul campionat
În cadrul noului sistem, fiecare campionat se va întinde pe durata a 6 sezoane. Ghildele împotriva cărora veți concura rămân aceleași. Ar putea exista totuși schimbări, dacă o nouă ghildă va fi fondată sau desființată în timpul campionatului.

Cu toate acestea, este important să rețineți că acest lucru nu înseamnă că veți concura direct cu aceste ghilde în fiecare sezon individual al Câmpurilor de luptă.
În schimb, clasamentul general al campionatului este determinat pe baza performanțelor fiecărei ghilde participante în timpul sezoanelor individuale. Performanțele ghildei voastre din fiecare sezon vor contribui la clasamentul global în campionat.
Această schimbare a fost introdusă pentru a adăuga un alt nivel de competitivitate, deoarece ghildele se străduiesc să obțină cel mai înalt rang în campionate.

Apreciem observațiile primite și vă încurajăm să continuați să ne împărtășiți opiniile și întrebările voastre. Ne vom asigura că vă vom oferi răspunsuri și informații suplimentare în viitor.

Echipa Forge of Empires
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus