respingere atac GBG

  • Autor subiect DeletedUser11964
  • Data de început

Proud129

Well-Known Member
interesanta idee, dezvolta mai mult, o mecanica de respingere.Dupa posteaza pe forumu
us acolo ai sanse mai mari sa iti expui ideea.
 

DeletedUser12551

Guest
GvG si GbG sunt lucruri total diferite si cu caracteristici diferite, consider inutila o astfel de propunere deoarece incearca sa compare 2 lucruri diferite
 

DeletedUser10378

Guest
ca si la gvg ar fi interesant o modalitate de a se poate respinge atacurile eventual tot cu grad de uzura
Dacă tot ai aruncat mănușa, zi-ne și cum ar putea fi implementată treaba asta?
Când ataci de pe un sector pe altul, poți avea tabere in sectorul tău și capcane in cel inamic. sau fortărețe, care să ridice numărul de lupte.
Când vii cu o idee, vii și cu o modalitate de a o face să meargă, nu trântești o idee doar pentru că te enervează faptul că imediat ce a căzut scutul de un sector, acesta îți este luat(sau pregătit) de altă ghildă.
GBg este gândit într-o singură direcție: înainte.
Indiferent cum mă uit, cum o învârt, nu se poate. Vrei să-ți aperi sectorul? Cucerești sectorul inamic.
 

Dumi.

Well-Known Member
Nu e treaba lui sa dea solutii de implementare. Omul a avut o idee si si-a expus-o. Cine suntem noi fata de el ca sa il tragem de urechi pentru ca si-a expus o parere, o idee?
Cat priveste legatura dintre propunere si relatia GBG - GVG, aceasta nu exista. E doar o propunere si atat. Hai sa nu fim carcotasi :)))
 

DeletedUser10378

Guest
Nu sunt cârcotaș. Dar așa am fost învățat. Când vii cu o propunere, vii măcar cu argumente, dacă nu cu moduri de implementare.
Așa, și eu pot veni cu idei la fel de „strălucite”, care nu au nici o legătură cu nimic
 

Dumi.

Well-Known Member
Nu poti sa soliciti moduri de implementare.
Crezi ca toti suntem programatori sau ce?
Foarte multe carti si filme s-au nascut din ideile unor persoane paralele atat cu scrisul cat si cu productia de filme. Cum ar fi fost ca acele idei sa moara doar pentru ca se solicita...implementare?
Ideile sunt bune....
Nu am inteles partea cu "asa am fost invatat", sorry....ce legatura are cu forumul asta?
 

DeletedUser12551

Guest
Nu poti sa soliciti moduri de implementare.
Crezi ca toti suntem programatori sau ce?
Foarte multe carti si filme s-au nascut din ideile unor persoane paralele atat cu scrisul cat si cu productia de filme. Cum ar fi fost ca acele idei sa moara doar pentru ca se solicita...implementare?
Ideile sunt bune....
Nu am inteles partea cu "asa am fost invatat", sorry....ce legatura are cu forumul asta?

Nu trebuie moduri de implementare DAR o minima dezvoltare si o argumentare sunt necesare altfel nu te baga nimeni in seama.
Cartile alea si filmele despre care vorbesti s-au nascut din niste idei mai eleborate.
Nu toate ideile sun bune, unele sunt bune altele mai putin bune.
 

DeletedUser10378

Guest
Nu poti sa soliciti moduri de implementare.
Crezi ca toti suntem programatori sau ce?
Foarte multe carti si filme s-au nascut din ideile unor persoane paralele atat cu scrisul cat si cu productia de filme. Cum ar fi fost ca acele idei sa moara doar pentru ca se solicita...implementare?
Ideile sunt bune....
Nu am inteles partea cu "asa am fost invatat", sorry....ce legatura are cu forumul asta?
Nu ai înțeles nimic. Nu vorbesc despre programare. Vorbesc despre logică.
Una este ideea apărută de nicăieri: „Șobolani uriași, care mănâncă oameni”. Nu avem nici un background, putem face totul așa cum vrem, fără nici o restricție. Hei, poate ieși o carte, un film sau un joc foarte bun. Dacă au susținerea necesară.
Alta este ideea care trebuie adaptată sau să modifice cadrul anterior: „Să putem respinge atacuri in GBg”(ca să fim în subiect). Inno o să spună OK, hai să modificăm programul, să se poată respinge luptele. Ce motiv avem să facem asta? Nici o idee? OK, atunci lasă-l așa.

Partea cu „așa am fost învățat”: Vii la mine cu o problemă, ai pregătite și 1-2 moduri de rezolvare. Vii cu o propunere, vii cu argumente pentru „de ce”.
Aici nu vorbim despre intrebări, unde vrei răspunsuri. Vorbim despre idei. Iar ideile trebuie susținute. Nu le trântești și gata, poate se prind ca nuca-n perete.
 

Proud129

Well-Known Member
Cata filozofie:rolleyes:
Domnilor ideea nu e rea, cum am spus si mai sus, trebuie dezvoltat mai mult. Cum functioneaza aceasta mecanica de respingere? De exemplu: Se poate adauga un buton gen "apara sectorul" cand selectezi propiul sector. Sa zicem ca sectorul are 50 din 160 de puncte puse de catre inamic. Daca selectezi sectorul in meniul de selectie sa iti apara acest buton "apara sector" si sa dai lupte/negocieri, sa zicem ca dai o lupta sectorul va ajunge la 49 din 160 etc, adica se va duce in jos, ati prins ideea? E un fel de a respinge atacuri, bineinteles uzura va creste


Asa se face o propunere cu cap si coada, nu doar o idee aruncata gen "cum ar fi sa"
 

DeletedUser12551

Guest
Cata filozofie:rolleyes:
Domnilor ideea nu e rea, cum am spus si mai sus, trebuie dezvoltat mai mult. Cum functioneaza aceasta mecanica de respingere? De exemplu: Se poate adauga un buton gen "apara sectorul" cand selectezi propiul sector. Sa zicem ca sectorul are 50 din 160 de puncte puse de catre inamic. Daca selectezi sectorul in meniul de selectie sa iti apara acest buton "apara sector" si sa dai lupte/negocieri, sa zicem ca dai o lupta sectorul va ajunge la 49 din 160 etc, adica se va duce in jos, ati prins ideea? E un fel de a respinge atacuri, bineinteles uzura va creste


Asa se face o propunere cu cap si coada, nu doar o idee aruncata gen "cum ar fi sa"

deja este altceva :cool:
 

Dumi.

Well-Known Member
Nu ai înțeles nimic. Nu vorbesc despre programare. Vorbesc despre logică.
atunci termenul implementare pe care l-ai folosit, l-ai folosit gresit
Modalitatile de implementare ale unei idei sunt mijloacele de introducere a unei idei intr-o arhitectura a jocului [in cazul nostru]
Ai perfecta dreptate: nu am inteles nimic, pentru ca ai folosit termenul gresit :)

IMPLEMENTARE Mike !
 

DeletedUser11964

Guest
scuzati ca va deranjez cei care v-ati luat de mine dar dupa cum se vede pe aici rubrica este de idei/propuneri pt joc. eu am dat ideea asta.mai departe presupun ca ar trebuii sa o dezvolte cei care lucreaza la joc si este la mintea cocosului ca mai pui un buton pt respingere ca doar nu se respinge singur si am zis acolo la idee cu grad de uzura...si dupa cum am postat si in alta parte ca intrebare daca va apare in curand server nou de foe. as da ideea/propunerea de deschidere a unui nou server.pot spune ca sant multi care au jucat prima data pe east nagach sau alte servere dar multi sau lasat si multi vor renunta la E. se asteapta server nou.
 

DeletedUser8328

Guest
Nu e treaba lui sa dea solutii de implementare. Omul a avut o idee si si-a expus-o. Cine suntem noi fata de el ca sa il tragem de urechi pentru ca si-a expus o parere, o idee?
Cat priveste legatura dintre propunere si relatia GBG - GVG, aceasta nu exista. E doar o propunere si atat. Hai sa nu fim carcotasi :)))
Am și eu "o propunere și atât", dacă așa merge treaba: să schimbe numele jocului și să-l pună pe un server nou...
 

005baghera

Well-Known Member
mai musiu muc uadi ,tot ce inseamna foe pentru inceput au fost doar idei,muote dintre ele venind din partea jucatorilor,tu chiar crezi ca fiecare care a venit cu ideea este programator de meserie?e usor sa fi naiv si sa faci pe 'smecherul'cum bine te ai exprimat pe alt post,dar e un pic mai greu ,pentru tine evident,sa vii cu un comentariu constructiv-transformati forumul asta intr un adevarat balci si nu inteleg de ce sunteti lasati
 

DeletedUser12551

Guest
005baghera - nu e chiar asa, eu de 1 an de zile nu am vazut nici o idee constructiva, am vazut doar jucatori neputinciosi care vin cu tot felul de idei prin care sa grabeasca dezvoltarea lor sau sa faca mai usoara aceasta dezvoltare.

este un joc de strategie si anduranta care presupune timp si o dezvoltare lenta, sa incercam "noi" idei care sa grabeasca jocul fara a aduce si imbunatatiri este un "balci"

- exemple: - cumparare pf cu bunuri si medalii
- respingere atac GbG

In spatele unor astfel de idei stau jucatori neputinciosi care nu au inteles dinamica acestui joc si care nu se pot dezvolta prin putere proprie si trebuie sa modifice foe jocul sa se poata dezvolta.
 

Dumi.

Well-Known Member
005baghera - nu e chiar asa, eu de 1 an de zile nu am vazut nici o idee constructiva, am vazut doar jucatori neputinciosi care vin cu tot felul de idei prin care sa grabeasca dezvoltarea lor sau sa faca mai usoara aceasta dezvoltare.

este un joc de strategie si anduranta care presupune timp si o dezvoltare lenta, sa incercam "noi" idei care sa grabeasca jocul fara a aduce si imbunatatiri este un "balci"

- exemple: - cumparare pf cu bunuri si medalii
- respingere atac GbG

In spatele unor astfel de idei stau jucatori neputinciosi care nu au inteles dinamica acestui joc si care nu se pot dezvolta prin putere proprie si trebuie sa modifice foe jocul sa se poata dezvolta.
Inseamna ca nu ai citit topicul deschis de mine, daca spui ca de un an nu ai vazut nici o idee constructiva
 
Sus