reteritor pachete de selectie

doru1947

Member
in inventar am avut 2 pachete de selectie targul international ; pe ele scria ca au o productie de 5000 monede pe zi si au o populatie de 825 locuitori ;
unul din pachete l-am folosit in oras, unde am vazut ca avea o productie de 3780 monede pe zi si asigura efect permanent pentru 587 de locuitori ;
intrebari ;
a] de ce apare diferenta de cifre ?
b] ce inseamna efect permanent ? locuitorii respectivi nu au putut fi folositi la relizarea unor cladiri militare sau cladiri de productie bunuri.
poate ma lamureste cineva ; cu multumiri , doru1947
 

Rigs

Well-Known Member
a: circul pe care il ai deja amplasat in oras este dintr-o era inferioara si iti produce in functie de era cladirii, indiferent de ce era esti tu, pe cand informatiile de la pachetul de selectie se raporteaza la era ta curenta.
b: in stanga sus e bara care iti arata locuitorii tai disponibili, daca pui sageata pe omuletii respectivi o sa vezi ”Total populatie” si ”Total locuitori disponibili”, nu ai putut sa construiesti o cladire deoarece nu ai avut suficienti locuitori disponibili. Daca ai spre exemplu 100de locuitori disponibili si construiesti cv care necesita 90 de locuitori tu vei ramane cu restul de 10locuitori disponibili.
Ceea ce apare ca ”efecte permanente” se refera ca indiferent daca cladirea e conectata sau nu tu o sa poti beneficia de acele bonusuri, cladirile rezidentiale au ca efect permanent locuitorii si/sau fericirea, daca nu le conectezi la un drum valorile respective raman insa nu vei beneficia de productia de monede/bunuri/pf/medalii a cladirilor respective
 
Ultima editare:

doru1947

Member
imi pare rau sa-ti spun , dar problema cu efectul permanent nu este lamurita ; am 89 de locuitori disponibili si vreau sa construiesc o cladire pentru care se cer 260 de locuitori , desi efectul permanent vorbeste de 587 de oamni , care adunnati cu cei 89 de locuitori disponibili ar fi suficienti, cei cu efectul permanent nu sunt luati in considerare si nu pot construi cladirea ; deci ce inseamna efect permanent ? poate cineva ma lamureste ; cu multumiri, doru1947
 

Rigs

Well-Known Member
Ceea ce spui tu ar insemna sa ai locuitori infiniti :)) locuitorii de la cladirea care iti da 587 sunt deja folositi, tu ca sa mai construiesti ceva trb sa ajungi sa ai acolo sus unde iti arata populatia 260 sau mai mult, fie elimini o cladire de productie sau de armata de care nu ai nevoie fie construiesti case rezidentiale ca sa faci populatie
 
Sus