Schimb PF pentru produse

  • Autor subiect DeletedUser10502
  • Data de început

DeletedUser10502

Guest
Buna ziua, as dori informati despre aceste schimburi, dak stie cineva cum se procedeaza si care sunt pasi ce trebuie parcursi in acest sens as fi recunoscator.
 

DeletedUser8328

Guest
nu exista schimb PF pentru produse. produsele se schimba la piata unele cu altele. in situatii exceptionale, cel care iti da produsele de care ai nevoie la schimb cu orice altceva iti pune o conditie: sa donezi un numar de PF la o cladire a lui. cele 2 actiuni se desfasoara separat, singura legatura este intelegerea pe care o faceti in prealabil. exemplu de situatie exceptionala: tu nu ai in depozit decat marmura, care se produce in prima era, si vrei sa obtii la schimb perle, care se produc doar in viitorul oceanic. poate un coleg de ghilda te va ajuta neconditionat. in caz contrar, te afli in situatia din titlu.

daca nu esti in situatii limita, nu trebuie sa faci astfel de intelegeri, ci sa produci singur ce ai nevoie. sau cum am scris mai sus sa ceri ajutorul colegilor de ghilda.
 

Dumi.

Well-Known Member
nu exista schimb PF pentru produse. produsele se schimba la piata unele cu altele. in situatii exceptionale, cel care iti da produsele de care ai nevoie la schimb cu orice altceva iti pune o conditie: sa donezi un numar de PF la o cladire a lui. cele 2 actiuni se desfasoara separat, singura legatura este intelegerea pe care o faceti in prealabil. exemplu de situatie exceptionala: tu nu ai in depozit decat marmura, care se produce in prima era, si vrei sa obtii la schimb perle, care se produc doar in viitorul oceanic. poate un coleg de ghilda te va ajuta neconditionat. in caz contrar, te afli in situatia din titlu.

daca nu esti in situatii limita, nu trebuie sa faci astfel de intelegeri, ci sa produci singur ce ai nevoie. sau cum am scris mai sus sa ceri ajutorul colegilor de ghilda.
Cred ca lord nicolas se referea aici si la cumpararea de pachete pentru cladiri legendare....e posibil sa ma insel :)
 

DeletedUser8328

Guest
poate sa se refere la orice. e acelasi lucru. produsele se schimba pe produse. nu exista ''cumparare de pachete''. sunt doar expresii inventate de jucatori ca sa fie mai comod. operatia pe care o faci este aceeasi de fiecare data: dai de la tine niste produse si iei altele. donatia de pf se desfasoara in paralel. de fapt poti sa cumperi efectiv produse, pe diamante daca ai mana larga :)
 

Dumi.

Well-Known Member
Ba exista schimb de produse contra puncte forge!!!
Cand cumperi un paket dai n bunuri din bronz, sa zicem pe nx2 bunuri din viitor, sa zicem. In + mai dai contravaloarea schimbului, adica punctele cerute de cel care iti ofera pachetul sau bunurile de care ai nevoie.
Aceste "expresii" inventate de jucatori sunt foarte sustinute de schimburile care chiar se intampla in joc :)
 

DeletedUser9954

Guest
adimucu are dreptate....singurul schimb la piata este produs-produs....nu poti face produs-pf sau pf-produs. Faptul ca tu platesti 1pf cand accepti o oferta din afara ghildei, asta e un pret impus de joc (un mecanism al jocului).

Ceea ce tu, vdumitrescu20, explici este un consens intre 2 jucatori, care odata incalcat nu poate fi sanctionat in nici un fel de catre admini, si este pur voluntar. Aceste schimburi sunt "inventii" ale jucatorilor de a juca pe langa regulile (mecanismele) jocului si a face altfel de schimburi pe langa cele de bunuri-bunuri.

Metoda a fost explicata mai sus de catre adimucu.
 

DeletedUser8328

Guest
Ba exista schimb de produse contra puncte forge!!!
Cand cumperi un paket dai n bunuri din bronz, sa zicem pe nx2 bunuri din viitor, sa zicem. In + mai dai contravaloarea schimbului, adica punctele cerute de cel care iti ofera pachetul sau bunurile de care ai nevoie.
Aceste "expresii" inventate de jucatori sunt foarte sustinute de schimburile care chiar se intampla in joc :)

ce incerci tu sa sustii cu convingere nu este SCHIMB, ci DONATIE. punctele de cercetare nu sunt moneda de schimb in FoE, pentru ca dpdv tehnic nu platesti nimic cu ele.

te rog sa te mai uiti odata atent acolo unde am scris ca schimbul de bunuri la piata si donatiile de puncte se desfasoara IN PARALEL, nu au nici o legatura.

1. cand faci o donatie de pf la o cladire legendara, a ta sau a altuia...o faci si atat. nu se mai intampla nimic altceva. nu trebuie sa deschizi meniul de piata ca sa faci o donatie. iar pentru o donatie de pf jucatorii primesc planuri, medalii sau alte pf bonus cand se inchide nivelul, nicaieri acolo la bonusuri nu apare marmura, benzina sau...atomium
2. cand faci un schimb la piata singura conditie este sa gasesti acolo oferta...dai click pe ea si o iei, toata treaba costa 1 pf pe care nu il donezi, ci ti se ia automat. iar oferta o iei linistit, fara sa deschizi inventarul sa cauti acolo puncte si fara sa accesezi bara de sus unde intra puncte zilnic. in meniul de piata trebuie sa deschizi doar 2 rubrici, una in care pui bunuri de la tine si cealalta in care pui ce bunuri vrei sa primesti. dupa care dai click pe butonul care trimite oferta la piata. nicaieri in rubricile alea nu pui pf.

Cand te duci la pravalie sa cumperi o paine dai in schimbul ei 5 lei. daca mai scoti un ou din buzunar si il dai sefului de magazin ca sa iti caute painea cea mai proaspata sau sa iti dea un SMS cand vine masina, ala nu mai e schimb. e o CONVENTIE intre tine si vanzator. oul nu l-ai schimbat pe paine, ci l-ai donat vanzatorului.
 

Dumi.

Well-Known Member
Eu il tot astept pe lord nicholas sa ne explice titlul din topic.
Am fost si eu pe la scoala cativa ani...stiu ca nu se pot da decat bunuri contra bunuri la piata in acest joc. Totusi, uitandu-ma la titlul acestui topic, am dat un raspuns corect si foarte solid argumentat. Nu am timp sa fac polemica pe o problema atat de neinsemnata, totusi:
cand o persoana ofera un numar de bunuri+un numar de pf contra altor bunuri, se cheama ....schimb :)
Sau nu mai inteleg eu semantica in limba romana!!!!
Ceea ce ma indoiesc :))
Cand ma duc la piata sa cer o paine trebuie sa dau bani, ca nu pot lua paine a cu oua....totusi daca eu dau mere pe pere, se cheama schimb desi merele sunt mere si perele sunt pere....savé? Spune-i troc sau cumvrei tu, dar cand dau ceva contra altceva se cheama schimb....conventia de care amintesti tu este o forma de intelegere pentru a intari acel schimb. Totusi schimbul ramane schimb...e simplu...iti dau ceva si imi dai altceva...
Deci nu e nici o conventie in sensul celor spuse de tine si nici o donatie....donatia se intampla cand dai ceva si nu primesti nimic in schimb.
 

DeletedUser8328

Guest
tu nu vrei nicicum sa intelegi ca pf alea pe care le da o persoana sunt o actiune paralela. schimbul de bunuri se face normal si nu e conditionat de donatia de pf. e o conventie de limbaj, asta am vrut eu sa spun. noi folosim cuvantul ''schimb'', dar nu se face schimb de pf cu bunuri. daca ai o oferta la piata cine e interesat de ea o ia fara sa doneze pf la vreo cladire. cand tu faci si o donatie pe langa schimbul de la piata, este ca sa fortezi oarecum mana unui eventual cumparator. sa faci oferta mai atractiva.

am inteles ce gandesti, ai dreptate si nu ma intereseaza discutia in continuare
 

Dumi.

Well-Known Member
Unde scrie schimb de bunuri in titlul acestui topic?
Daca nu te mai intereseaza discutia in continuare, paraseste topicul sau nu mai raspunde postarilor mele...e simplu....
Eu insa, daca vreau sa mai scriu 10 posturi pe tema asta, e dreptul meu, ca sa fie clar :)
 

DeletedUser8328

Guest
toata discutia asta de la inceput este despre schimb de pf pentru bunuri. copiez aici titlul topicului:


''Schimb PF pentru produse''

foarte multi vorbesc despre bunuri, dar scriu ''produse'' pentru ca cuvantul asta le vine mai repede pe limba.

deci am vorbit toti pe aceeasi tema, asta scrie si in titlu.


 

Dumi.

Well-Known Member
Bai frate: PUNCTE FORGE PENTRU PRODUSE!!!!!!
Raspunsul era simplu: prin troc...discuti cu omul si se face skimbul!!!!
Tu vi si ii spui ca nu exista schimb de pf pe bunuri sau produse: WRONG!!!!!
Exista, numai ca nu este oficial.....e asa de greu?
E SCHIMB si EXISTA!
 

DeletedUser8328

Guest
e donatie si exista intr-adevar. din cauza asta se si intampla uneori ca unii sa fie ''pacaliti''. pentru ca donatia poti sa o faci cand vrei fara alte elemente adiacente. cel caruia ii donezi NU TREBUIE sa-ti dea nimic la randul lui.

pe cand niste bunuri nu poti sa dai sau sa iei pur si simplu, pentru ca trebuie sa existe automat ceva in partea cealalta. mai precis, alte bunuri. ASTA INSEAMNA SCHIMB. poti sa schimbi bunuri fara sa dai sau sa iei pf (ma refer sa-i dai altui jucator, nu la piata). dar nu poti sa iei bunuri fara sa dai altele in acelasi timp, sau invers.

bineinteles ca nu este oficial. tot jocul asta nu e oficial, ca doar de aia ii spune joc. :D

te enervezi degeaba...
nu stii ce inseamna troc, deci aici pleci din start in eroare. troc nu inseamna ''discuti cu omul si se face skimbul!!!!'' :p

daca jucatorii in FoE au ''inventat'' ceva ca sa mearga schimburile la piata mai repede, nu inseamna ca acel ceva automat se numeste schimb.
 

DeletedUser5468

Guest
E ușor ca să practici schimb de puncte forge pentru bunuri @Lord nicolas

1) Cazi de acord cu persoana respectivă pentru suma de puncte forge contra unei sume/pachet de bunuri(de obicei sunt pachete de bunuri pentru construirea clădirilor legendare).
2) Donezi suma de puncte la una dintre clădirile lui din oraș.
3) După ce ai donat punctele, faci oferte „nesimțite” cum ar fi că oferi 200 bunuri din bronz contra 400 bunuri din Viitor(exemplu)- acum faci ofertele în funcție de ceea ce ai vorbit cu jucătorul respectiv.
4) Jucătorul căruia i-ai donat punctele îți va lua ofertele „nesimțite” și așa ai realizat schimbul de puncte forge contra bunuri.

Acest schimb poate fi efectuat doar în cadrul unei lumi de joc.
Dacă încerci să practici acest schimb între două lumi de joc diferite(B-C) vei fi considerat cont suport unde tu sau celălalt căruia i-ai cerut bunuri pentru puncte forge riscați să încălcați regulamentul și să fiți sancționați.
 

DeletedUser8328

Guest
multumesc si eu Aline pentru raspuns.

sunt sigur ca Lord Nicolas stia in mare parte cam despre ce e vorba. eu doar am facut niste precizari legate de limbaj si de faptul ca e folosit cuvantul schimb doar din comoditate. iar de aici s-a nascut o dezbatere absolut inofensiva. :)

in esenta eu de fapt am vrut sa spun ca nu se schimba punctele forge pe bunuri. cand intri la piata sa pui o oferta, acolo in lista aia de bunuri nu exista puncte forge. ele sunt doar folosite drept ''stimulent'' ca sa convingi un musteriu la piata sa ia oferta ta cam ''nesimtita'' (vorba lui Alin) pe care in conditii normale nu ar fi luat-o.

astfel investesti uneori vreo 100 pf ca sa faci rost de niste bunuri in loc sa bagi cateva mii de pf ca sa deblochezi tehnologiile sau chiar erele in care trebuie sa ajungi sa produci tu singur bunurile respective.
 
Sus