Schimb trupe

Rigs

Well-Known Member
Contra din mai multe motive:
  1. Daca ar fii pe principiul ca si la bunuri ar dezechilibra si ar distruge si mai mult obiectivul si principiul jocului de a avansa in ere( adica imagineazati jucatorii care fac camp in IA sau EMA cu trupe care sunt cu 2-3ere in fata, ma rog in general sa ai trupe cu 2-3ere in fata, inseamna un avantaj imens pt GbG si GE unde te lupti cu trupe din era ta, atunci ce rost ar avea sa avansez in epoci cand pot sa stau in coloniala cu 300-500% bonus si trupe din viitor, as putea sa dau lejer peste 300-400 de lupte in GbG zilnic...atunci jucatorii aia saracii care is pe Marte, Venus si mananca shaorma cu extraterestii, care au trecut prin apocalipsa Viitorului Oceanic si care se bat cu Darth Vader si Grivus ce rol important ar mai avea in joc inafara de a rula pf-urile sa-mi creasca mie CL si sa-mi arunce bunuri prin stratosfera ca sa fac cladiri cu 10ere mai in fata ca pe vremuri Decebal si Napoleon mergeau si admirau galaxia albastra sau domul, ca in PvP oricum ar fii egali sau inferiori jucatorilor care inca se chinuie sa vaneze cu prastia sau cu arcul )
  2. Ca sa fie echilibrat ar trb sa se aplice principiul de la pachetele de modernizare, sa nu poti trece peste era in care esti si sa aplice rapoarte din 2 in 2(1:2, 1:4, 1:6 etc) acum intrebarea mea cate trupe ai tu sau altcineva din erele inferioare ca sa faceti sa merite schimbul asta? singura modalitate ar fii sa ai trupe libere din alcatraz sau din cladiri care dau unitati, in cazul acesta daca nu mai ai nevoie de trupele respective demoleaza cladirile militare ca sa nu mai ai productia din alcatraz si modernizeaza cladirile vechi care iti dau unitati.Si cu alte cuvinte din 8trupe cu 3ere mai jos faci 1soldat din era ta, din 80 de unitati faci 10soldati din era ta, acuma nu stiu cat de mult te-ar ajuta sau nu...avand in vedere ca un alcatraz de lvl 15 iti produce 13 unitati si il faci relativ repede in cateva saptamani.
  3. Cred ca cu totii stim si folosim aceeasi modalitate de a avansa intr-o era(la inceputul sau in timpul sezoanelor de GbG si GE) daca totusi ai multe unitati le poti folosi pana la epuizare in GE/GbG ca sa iti menajezi unitatile principale. Din nou singura varianta pe care o vad eu sa ai trupe destul de multe din ere inferioare ar fii din alcatraz care produce in functie de ce cladiri militare ai in oras(in cazul asta le inlocuiesti si ai rezolvat) si singurul motiv pt care ai avea respectivele unitati ar fii ca participi sau ai participat in GvG(unde din nou le poti folosi pana la epuizare)
Eventual ce s-ar merita implementat ar fii sa primesti cv monede/provizii daca stergi o unitate desi si aici ar fii ca in cazul accidentelor care dau monede/provizii, adica inafara de misiuni nu au un rol important(desi din nou nu stiu cati dintre noi au un numar semnificativ de 50-100 de unitati vechi pe care nu le folosim )
 
Ultima editare:

XxX D3xt3R XxX

Active Member
Aici m-am referit sa putem schimba trupele inferioare cu trupe din era actuala...nicidecum în era mai avansata...și da eu am trupe din ere inferioare și chiar multe(mii bune din anumite ere) și asta doar datorita faptului ca am stat mult într-o era pana sa avansez și sau adunat trupe...
 

AlexMerlin

Well-Known Member
Aici m-am referit sa putem schimba trupele inferioare cu trupe din era actuala...nicidecum în era mai avansata...și da eu am trupe din ere inferioare și chiar multe(mii bune din anumite ere) și asta doar datorita faptului ca am stat mult într-o era pana sa avansez și sau adunat trupe...
Cu alti jucatori nu ai cum sa schimbi fara sa dezechilibrezi jocul. Ar merge doar daca ai schimba cumva cu sistemul.
Gen, "buy-back" pentru trupe unde iti dai trupele epocile anterioare, mai platesti ceva pe langa (in functie de epoca acestora) si primesti trupe din epoca ta.
 

Dumi.

Well-Known Member
nu ar fi deloc o idee proasta
invers DA, ar fi
dar asa cum ai propus tu, ar fi o idee buna
 

Ahdrian

Well-Known Member
M-aș mira să fie așa! Cred că poți juca și la GvG de pe telefon, poate nu ai aflat cum.
 

Rigs

Well-Known Member
Avantaj la ce? :))) din cate stiu in GvG inca nu s-a introdus ceva sistem de recompense personale, joci doar de distractie sau pt competitie si sa faci lvl la ghilda, si nici nu o sa vina un update major pt GvG in urmatorii 100 de ani sau pana cand dezvoltatorii nu o sa introduca GvG-ul pe toate platformele.
GvG-ul e doar o distractie in plus pt cine are un PC sau laptop, pe langa faptul ca pe windows/macOS nu trb sa iti freci zilnic nervii cu 3-4min de reclame ca sa colectezi 5pf-uri, 10bunuri si 5% boost pt armata.
Oricum din 100 de ghilde active numai vreo 20 le vezi prin GvG, care si alea 20 inseamna de fapt 3-4ghilde principale restul is de suport sa aduca bonus la strategie :))))
 

Ahdrian

Well-Known Member
Corect! La GvG câștigă doar ghilda! Dar tot e un avantaj incorect față de ghildele cu membri care nu au PC și joacă de pe mobil.
 

Butybax

Guest
Aici m-am referit sa putem schimba trupele inferioare cu trupe din era actuala...nicidecum în era mai avansata...și da eu am trupe din ere inferioare și chiar multe(mii bune din anumite ere) și asta doar datorita faptului ca am stat mult într-o era pana sa avansez și sau adunat trupe...
Dacă ai trupe din ere anterioare le poți folosi la GvG. Dar GvG nu se accesează de pe telefonul cu Android. Ai nevoie să intri pe joc, pe contul tău, cu un laptop/desktop. Nu e singura diferență între telefon și laptop.
Am fost nevoit să joc de pe telefon câteva zile și mă deranja condiționarea accesului la incidente. Deși confirmam să văd reclama nu erau decât 2-3 reclame pe zi. Marile cadouri zilnice (cufere negre cu recompensă aleatorie) mi-au fost practic inaccesibile.
 

Ahdrian

Well-Known Member
E trist că jocul la GvG e posibil doar de pe PC/laptop. E ca o discriminare de echipament, din moment ce în clasament contează, dar nu au acces la GvG toți jucătorii.
 

Rigs

Well-Known Member
Nu e nicio discriminare, atat timp cat a fost anuntat de la inceput ca GvG-ul nu o sa vina pe varianta de mobil si nici nu influenteaza enorm dezvoltarea personala a jucatorilor e perfect ok. Si pe de alta parte mai bine asa :))) ca altfel se triplau conturile suport si devenea si GvG-ul un mod in care sa-ti pierzi timpul si nervii degeaba, nu ca ar fii super stralucit si acuma.
 

Ahdrian

Well-Known Member
Performanțele de la GvG ajută ghilda, iar ghilda ajută jucătorii. Deci contează GvG și în progresul jucătorilor.
 
Sus