Schimbare unitati 2:1 din aceeasi era

simionul

Well-Known Member
Unitatile primite ca bonus la GbG , expeditia ghildei , recompense misiuni event etc sa poata fi schimbate in raport 2:1 cu unitati din aceeasi era (la fel cum se procedeaza la comercializarea planurilor pentru cladirile legendare).
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Este o aberație. Planurile care se schimbă sunt de la aceeași legendară și nu e nici o diferență între ele. Unitățile militare, chiar dacă sunt din aceeași eră, au caracteristici diferite și se consumă diferite materiale pentru producerea lor. Este aiurea să ai pretenția să le schimbi între ele. Îmi cer scuze, dar propunerea asta seamănă cu multe altele, care urmăresc de fapt schimbarea principiilor jocului în sine. Decât să tot facă schimbări de genul ăsta fără rost, mai bine ar face alt joc. Cine vrea joacă FoE în continuare, cine nu intră pe jocul celălalt.
 

simionul

Well-Known Member
Ideea era sa gasesc o utilitate unelor unitati din ultima era care , cu o amplitudine de 1 sunt vulnerabile in fata oricaror unitati care sunt cu 3..4 ere in urma . Despre valoarea acestor unitati au scris si alti jucatori la introducerea noii ere.
 

Dumi.

Well-Known Member
simioane, toti am fost dezamagiti de trupele din centura, atunci cand au aparut
fiasco total
in afara de cuie si de t.l.a.c-uri, trupele de centura sunt un dezastru
le folosesc ca sa pun asedii si sa umplu pe sectoare la gvg
dar cuiele, simioane, daca sunt atent folosite, rup cam orice [nu se descurca bine deloc la pernele de viitor, dar 4 cuie +4 T.L.A.C.-uri dezintegreaza orice armata de invizibile]
din marte doar santinelele se merita deoarece e singura armata care face fata la 8 cuie in mod onorabil
totusi ca sa faci rost doar de ele, cel mai simplu e sa le pui cazarma in oras si sa aduni alcatrazul
 

simionul

Well-Known Member
Cuiele si TLAC sunt singurele unitati pe care le folosesc cu precadere toti jucatorii care au ajuns in ultima era. De aceea am si propus ca ele sa poata fi inlocuite in proportie de 2:1 cu foreze sau hover hammer , unitati ce mi se par inutile.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Dacă sunt inutile nu înseamnă că jocul trebuie să-ți permită imediat să le schimbi cu altele utile. Muncești ca să produci ce ai nevoie dacă nu îți convine ce primești gratis.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Pune-ți în oraș clădiri care produc foreze și hoover hammer. Iar dacă jocul îți dă prea multe unități cu care nu ai ce face, bagă-le la primele niveluri la expediție ca să le consumi.
 

simionul

Well-Known Member
Pune-ți în oraș clădiri care produc foreze și hoover hammer. Iar dacă jocul îți dă prea multe unități cu care nu ai ce face, bagă-le la primele niveluri la expediție ca să le consumi.
Probabil m.am exprimat gresit si la fel am fost si inteles. Forezele si hoovere.le cu amplitudinea 1 le consider inutile si vreau sa le inlocuiesc cu TLAC sau cuie , 2:1
 

simionul

Well-Known Member
Pune în oraș clădiri care produc TLAC și cuie. Nu mai aștepta să-ți pice pomană.
Vad ca nu intelegi nimic din ce scriu , cine a vorbit de pomana undeva ? Tu crezi ca nu am cladirile respective in oras ? Era vorba de a gasi o utilitate celorlalte unitati .
 

Dumi.

Well-Known Member
E o propunere nefezabila.
Nu e vorba de lene sau pomana sau de alte tampenii. E vorba ca s-ar crea un precedent care, in mod normal ar putea fi cerut apoi de jucatorii din toate erele posibile.
S-ar da jocul peste cap, crede-ma :))
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Vad ca nu intelegi nimic din ce scriu , cine a vorbit de pomana undeva ? Tu crezi ca nu am cladirile respective in oras ? Era vorba de a gasi o utilitate celorlalte unitati .
Era vorba exact despre ce ai scris. Vrei să schimbi unități care nu-ți convin cu unități care îți convin. Exact așa ai început subiectul... "Utilitate" găsești și pentru sulitași dacă îi ai. Din moment ce unitățile respective le-ai primit bonus la diferite misiuni, sunt GRATIS. Repet ce am scris mai sus: pune-le oriunde în luptă. Din moment ce sunt gratis, nu e obligatoriu să și câștigi luptele cu ele.
 

Dumi.

Well-Known Member
eu folosesc armata de umplutura la pus asedii pe gvg sau la umplut pe sloturi, deci utilitate e clar ca au
 
Sus