Schimbarea numelui de joc ajută mincinoșii

Ahdrian

Well-Known Member
De când jocul a permis schimbarea numelui de joc, am observat o creștere a minciunilor în joc, bazate pe nume noi schimbate, dar cu minciuni reiterate. Cui folosește ascunderea numelor vechi?!
 

PEPSY

Member
salut,
poti oferi un scenariu fictiv cum ar afecta buna desfasurare a jocului schimbarea de nume si la ce te referi prin aceste minciuni in jos.
Sau un exemplu concret patit de tine dar fara nume de joc.
 

Ahdrian

Well-Known Member
salut,
poti oferi un scenariu fictiv cum ar afecta buna desfasurare a jocului schimbarea de nume si la ce te referi prin aceste minciuni in jos.
Sau un exemplu concret patit de tine dar fara nume de joc.
Nu-ți poți oferi singur un scenariu fictiv în care cineva se ascunde sub un nume nou ca să se ascundă de consecințele faptelor sale cam urâte din trecut?
 

dunbarton

Well-Known Member
poti oferi un scenariu fictiv cum ar afecta buna desfasurare a jocului schimbarea de nume si la ce te referi prin aceste minciuni in jos.
De exemplu, un jucator te ataca si jefuieste in nestire sau iti face mizerii cu contributiile la legendare in sensul ca nu respecta intelegerile, apoi isi schimba numele si iti cere prietenia.
 

Vali

Well-Known Member
In mod normal (daca baza de date este creata asa cum trebuie) schimbarea numelui nu trebuie sa altereze in mod negativ afisarea numelui in contributia din legendara. Ce vreau sa spun e ca daca eu imi schimb numele in Vali2, toate contributiile mele la cladirile legendare se vor afisa cu Vali2, nu cu Vali. Numele se propaga automat in momentul schimbarii lui, nu reprezinta o cheie primara sau de legatura, selectia din DB trebuie sa se faca dupa ID nu dupa denumire, sau alte campuri ce se pot schimba.
Cauti in istoricul legendarelor numele nou si vezi daca face parte din lista ta de "furaciosi" :))
 

AlexMerlin

Well-Known Member
In mod normal (daca baza de date este creata asa cum trebuie) schimbarea numelui nu trebuie sa altereze in mod negativ afisarea numelui in contributia din legendara. Ce vreau sa spun e ca daca eu imi schimb numele in Vali2, toate contributiile mele la cladirile legendare se vor afisa cu Vali2, nu cu Vali. Numele se propaga automat in momentul schimbarii lui, nu reprezinta o cheie primara sau de legatura, selectia din DB trebuie sa se faca dupa ID nu dupa denumire, sau alte campuri ce se pot schimba.
Cauti in istoricul legendarelor numele nou si vezi daca face parte din lista ta de "furaciosi" :))
Propagarea eu zic ca se intampla cum trebuie - daca X isi schimba numele de utilizator in Y, peste tot o sa apara cu Y (in mesaje, in nivelurile anterioare ale cladirilor legendare etc). Problema este ca nu prea sta nimeni sa investigheze prin istoric daca l-a mai intalnit pe Y ca sa-si dea seama ca de fapt acela este X.
 

Ahdrian

Well-Known Member
Ce propun eu este să fie permisă schimbarea numelui de joc, dacă rămâne la vedere și ce alte nume a purtat în trecut același jucător. Ca să nu se poată ascunde nimeni sub un nume nou dacă s-a purtat urât cu alți jucători mai înainte!
 

AlexMerlin

Well-Known Member
Ce propun eu este să fie permisă schimbarea numelui de joc, dacă rămâne la vedere și ce alte nume a purtat în trecut același jucător. Ca să nu se poată ascunde nimeni sub un nume nou dacă s-a purtat urât cu alți jucători mai înainte!
Da, poate ceva de genul cum face si Steam cu: Acest jucator a jucat sub urmatoarele denumiri: X, Y, Z
 

Dumi.

Well-Known Member
Ce propun eu este să fie permisă schimbarea numelui de joc, dacă rămâne la vedere și ce alte nume a purtat în trecut același jucător. Ca să nu se poată ascunde nimeni sub un nume nou dacă s-a purtat urât cu alți jucători mai înainte!
nu sunt de acord
pentru ca nu inteleg acest "purtat urat"
daca cineva se poarta urat, i se face tiket si e banat
daca te fura la legendara nu inseamna ca se poarta urat cu tine, ci inseamna ca te taxeaza ca nu esti atent cu legendarele tale
nu va mai fandositi atata DEGEABA
 

dunbarton

Well-Known Member
O informatie in plus este oricand binevenita (asta daca nu incalca regulile GDPR ;)), cine ce ar avea de ascuns daca a avut un comportament corect?
 

Ahdrian

Well-Known Member
nu sunt de acord
pentru ca nu inteleg acest "purtat urat"
daca cineva se poarta urat, i se face tiket si e banat
daca te fura la legendara nu inseamna ca se poarta urat cu tine, ci inseamna ca te taxeaza ca nu esti atent cu legendarele tale
nu va mai fandositi atata DEGEABA
Înțeleg că ești de acord să furi la legendare și apoi să-ți schimbi numele. Dar asta nu e ceva de raportat la suport, doar ceva ce faci tu urât în joc și apoi te ascunzi de alții sub un nume nou, ca să-i furi iar.
 

Dumi.

Well-Known Member
esti total pe dinafara jocului astuia; se cam vede dupa ceea ce postezi aici pe forum
eu il joc de atat de mult timp incat m-am plictisit si sa mai fur de la legendare
recunosc ca pe tine te-as fura doar ca sa te educ...sa te educ sa intelegi jocul asta, sa intelegi ca daca iti lasi legendarele cu locurile NEASIGURATE atunci meriti sa fii furat zi de zi de zi de zi :)
pentru ca nu am sa inteleg niciodata oamenii care , desi o patesc o data sau de 2 ori, nu se invata minte, ci doar se smiorcaie pe global si pe forumuri
sorry...e un joc de cucerire si dominatie....daca se poate face profit de pe urma ta, se va gasi oricand cineva care il va face
cat despre skimbarea de nume si ce tot spui tu prin primul post....e asa de greu sa cauti prin legendare sa vezi cine te-a furat si cine nu?
pentru ca ce sa vezi...cel care te-a furat la un moment dat, kiar daca isi skimba numele, acesta se skimba si in istoricul cotizarilor, la orice legendara
prin urmare...imi mentin parerea
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Eu mai mare aberație ca asta nu am pomenit: cineva îți donează puncte la o legendară și tu spui că te fură...!

Culmea e că foarte mulți se ceartă și se contrazic pe forum pe subiectul ăsta.

Sunteți ca în proverbul ăla chinezesc: nu vedeți crenguța din copac din cauza unui buștean care vă stă înfipt în ochi...

Cu alte cuvinte nu mai vedeți principiul acestui joc referitor la donațiile de puncte. Principiul ăsta spune că orice jucător care are "legătură" cu alt jucător, adică vecin, prieten sau coleg de ghildă, poate să îi doneze acestuia puncte la ce legendară vrea, când vrea și cât vrea... dacă nivelul e deschis.

Nu mai vedeți acest principiu de joc, pentru că v-a intrat în ochi, de fapt aproape v-a scos ochii, o "regulă" care în realitate nu e regulă, ci o convenție. Convenția care a apărut după introducerea în joc a legendarei DOM și care spune că donațiile să se facă cu multiplicator 1,9 față de bonusul obținut pe locul respectiv. Convenția e bună, face relațiile între jucători cursive...dar nu e nimic OBLIGATORIU. Iar cel care donează puncte mai puține nu înseamnă că FURĂ. Înseamnă că e descurcăreț. Când te atacă și te jefuiește, atunci înseamnă că fură, nu când îți dă puncte.
 

Ahdrian

Well-Known Member
Asta e o nepotrivire de caracter, sau o neînțelegere de sensuri semantice.
Cineva anunță o legendară de ocupat locurile cu 1,9 pentru prietenii săi. CINE DONEAZĂ CU 1,9, este OK. Dar apare unul care pune cu mai puțin de 1,9, teoretic el donează, dar fură locul altui jucător fiindcă donează nepoftit la legendara altuia, cu mai puțin de 1,9, și îl forțează pe proprietarul clădirii să mai pună PF de la el. Aici apare FURTUL la 1,9, în lipsa de respect față de alții și donațiile nepoftite sub 1,9. Jocul la ROȚI e mai sigur. Acolo nu poate juca nimeni nepoftit sau incorect. ÎN PLUS, jocul la Roți e cel mai echitabil pentru cine nu are Dom sau are Dom sub nivel 80. Oricine nu are Dom 80 minim, la 1,9 joacă în pierdere sau la ciupit ultimele locuri., la noroc, majoritar tot în pierdere
 
Ultima editare:

Ahdrian

Well-Known Member
cel care donează puncte mai puține nu înseamnă că FURĂ. Înseamnă că e descurcăreț. Când te atacă și te jefuiește, atunci înseamnă că fură, nu când îți dă puncte.

Te citez: "Iar cel care donează puncte mai puține nu înseamnă că FURĂ. Înseamnă că e descurcăreț." ???
Așa te descurci tu în viață?
Iată cea mai bună scuză descurcăreață a corupției de azi din România! Cine fură, e descurcăreț! :D
 

Dumi.

Well-Known Member
nu mai confundati jocurile cu viata reala
pentru multe persoane, jocurile sunt o evadare din viata reala, un loc unde pot incerca si experimenta orice este legal dpdv al regulilor jocului, tocmai pentru ca minima decenta si bunul simt nu ii lasa sa faca asta in viata reala
daca un jucator te fura la legendare , nu inseamna ca automat e hot si are zeci de condamnari
cand va aud cum etichetati oamenii, cu ce usurinta, de parca ati crescut langa ei de o viata
mai era un mic zeu pe alta circulara , care se rastea la tot forumul sa se duca sa invete jocul
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Te citez: "Iar cel care donează puncte mai puține nu înseamnă că FURĂ. Înseamnă că e descurcăreț." ???
Așa te descurci tu în viață?
Iată cea mai bună scuză descurcăreață a corupției de azi din România! Cine fură, e descurcăreț! :D
În jocul ăsta nu există nicăieri o regulă că trebuie să donezi pf mai puține sau mai multe, iar donațiile la legendare, așa cum le spune și denumirea, se fac voluntar de către oricine are acces la clădirea respectivă.
În principiu, fiecare jucător își crește singur nivelurile la legendare. Orice punct cât de mic pe care alt jucător îl pune acolo, se cheamă că îl ajută, nu că îl fură.
Nu există o regulă cu privire donațiile de puncte, ci doar o convenție pe care o fac jucătorii, fără nici o legătură cu jocul. Când faci o convenție, îți asumi un risc. Riscul e ca celălalt să nu-și facă partea lui de înțelegere. Și el, de asemenea, își asumă un risc. În jocul ăsta tu ai "convenții" făcute cu vreo 80-100 de alți jucători. Dacă din ăia 100, vreo 3 nu donează la un moment dat câte pf ai vrea tu, e riscul tău. Dar în nici un caz nu înseamnă că te-a furat cineva.

La fel de bine ar putea să te atace și să te jefuiască vreo 80 de vecini în fiecare zi...dar te atacă doar vreo 5 și te jefuiesc doar vreo 2... și ăia poate de vreo 3 ori pe an. La fel, nu există nici o regulă în joc că nu au voie să te jefuiască toți vecinii! În loc să te lamentezi că "te fură" la legendare, mai bine stai și meditează de ce nu ești jefuit de 80 de ori pe zi...
 
Sus