Schimbarea variantei pentru ultimului upgrade pentru o cladire

Freyja

Member
Pentru cladirile al caror ultim upgrade iti da posibilitatea sa alegi din mai multe variante, ar fi o idee sa putem cumva schimba optiunea deja aleasa, fara sa fim nevoiti sa asteptam o vesnicie pana putem construi cladirea iarasi.
 

Dumi.

Well-Known Member
Pentru cladirile al caror ultim upgrade iti da posibilitatea sa alegi din mai multe variante, ar fi o idee sa putem cumva schimba optiunea deja aleasa, fara sa fim nevoiti sa asteptam o vesnicie pana putem construi cladirea iarasi.
Nu as fi de acord.
Fiecare oras se dezvolta pe baza alegerilor pe care le facem la un moment dat. e joc de strategie , pana la urma.
 

Freyja

Member
Nu as fi de acord.
Fiecare oras se dezvolta pe baza alegerilor pe care le facem la un moment dat. e joc de strategie , pana la urma.
Orasul este intr-o continua dezvoltare pe masura ce cresti. La inceput nu stii cu ce se mananca si nevoile sunt diferite in functie de stadiul in care esti.
Nu spun sa fie totul dat mura in gura, insa nici sa astept cel putin un an pana cand pot incepe sa strang pentru o cladire noua.
 

Freyja

Member
Nu as fi de acord.
Fiecare oras se dezvolta pe baza alegerilor pe care le facem la un moment dat. e joc de strategie , pana la urma.
Daca e sa ma iau dupa alegeri, ar insemna sa nu avem posibilitatea sa mai schimbam cladirile din oras deloc, nu? Alegerea e alegere.. Altarul cunoasterii pana la capat, plec cu el pe Jupiter :))
 

Dumi.

Well-Known Member
Amesteci lucrurile!
Eu nu spun ca nu sunt de acord cu skimbarea cladirilor din oras, deloc. Eu mi-am sters cel putin 6 legendare de level 75+ din oras doar in ultimele 4 luni :)))
Normal ca orasul se skimba si e bine ca se skimba, dar:
eu spun ca nu sunt de acord cu skimbarea optiunii asa cum spui tu, adica spre exemplu sa skimb un tren vesnic verde cu un expresul negru ca taciunele [dau un exemplu].
Daca atunci cand ai ales, ai ales gresit, atunci invata din greseala asta si asteapta pana data viitoare cand mai poti face un tren .
si la fel si la casa de halloween si etc...
Deci imi mentin parerea
Altfel se duce pe apa sambetei, toata strategia
NU clar :)
 

Freyja

Member
Daca singurul tau argument este ca “ai gresit, trebuie sa te inveti minte”, nu esti prea convingator :)
Argumentul tau pare sa vina din partea cuiva care e deja sus pus in clasament, si nu isi doreste ca ceilalti mai mici sa il dea jos.
Ca sa folosesc exemplul tau cu trenul, schimbarea de care spui ar aduce in plus 12% in plus la atac. Ce mare strategie ar putea da peste cap un 12% in plus? Probabil ca o sa spui: “pai da, dar este si trenul, si casa lupului, si marea roata”. Cred ca cineva cu atatea cladiri de eveniment s-ar fi prins pana acum de cum sta treaba si probabil ca ar fi busit doar o cladire.
Repet, nu spun sa putem schimba optiunea de azi pe maine, insa astepti un an sa poata aparea iarasi, si tot nu iti garanteaza ca poti strange toate piesele pentru o cladire noua, si mai astepti juma de an pana o poti prinde la dealer. Mi se pare enorm de mult.
 

Vali

Well-Known Member
Si eu sunt de acord cu @FastBobu.
Pai hai sa o luam putin ca in viata de zi cu zi: iti construiesti o vila (pardon, o casa modesta, ca nu mai sunt bani in zilele astea cu pandemia) si la un moment dat ai de ales intre un acoperis cu tigla normala, dar pe dedesubt izolat cu spuma (scump bre, dar na', calitate, nu gluma) si un acoperis neizolat dar din panouri solare modulare. Si ti se pare tie ca ideea de panouri modulare e geniala, noua, consum mic la energie, mai ales cu scumpirile astea, si alegi acoperisul respectiv. Si iti dai seama dupa o iarna geroasa ca n-ai facut chiar cea mai buna alegere si ai vrea tu sa ai posibilitatea ca cel care ti-a construit casa si ti-a oferit posibilitatea de a alege tipul de acoperis sa vina sa-ti puna acoperisul ala izolat, gratis... ca, vorba aia, "de ce nu?!"...

DogSlapPalm.gif
 

Freyja

Member
Nu am cerut gratis, am cerut doar scurtarea timpului de asteptare pana putem face asta. Nu am cerut ca de fiecare data cand mi se pune pata, sa pot schimba alegerea. Poate ca la un an de cand a trecut evenimentul, sa ne dea posibilitatea sa castigam un upgrade special de schimbare a variantei. Nu sa stau sa strang iarasi cateva piese, si apoi sa ma mai chinui asteptand la comerciant sa apara, si eventual sa si castig o licitatie.
Hai sa argumentam pe baza jocului, pentru ca daca e sa ma iau dupa viata reala, nu cred ca poate cineva sa stocheze o cladire si sa o inlocuiasca atat de usor ca in joc.
Majoritatea “deciziilor proaste” pot fi rezolvate foarte usor, de exemplu schimbarea unei legendare, inlocuirea unei cladiri, chiar si greseli precum stergerea Yggdrasilului se rezolva prin ridicarea unui tichet. De ce pentru a schimba ultima varianta a unei cladiri trebuie sa astept 1 an jumate? Cu ce e mai speciala aceasta greseala?
 

Dumi.

Well-Known Member
Daca singurul tau argument este ca “ai gresit, trebuie sa te inveti minte”, nu esti prea convingator :)
Argumentul tau pare sa vina din partea cuiva care e deja sus pus in clasament, si nu isi doreste ca ceilalti mai mici sa il dea jos.
Asta si ca gluma e proasta, sincer :)
Sunt o persoana competitiva si imi plac luptele in FOE.
Daca vrei sa ma provoci, inseamna ca vrei ce vreau si eu...
Argumentul meu vine din partea cuiva care e foarte puternic pe serverul pe care joaca, dar nu este "sus-pus", ca nu m-a luat cineva si m-a pus acolo :)
Sunt acolo pentru ca am peste 400 de mii de lupte castigate de cand a inceput serverul E [ca aici joc]
Raman la parerea mea: alegerile pe care le facem in joc tin de strategia fiecaruia de la un anumit moment dat si acest FOE este un joc de strategie.
Nu buliti jocul cu propuneri d-astea indecente :)))
 
Ultima editare:

Dumi.

Well-Known Member
Nu am cerut gratis, am cerut doar scurtarea timpului de asteptare pana putem face asta. Nu am cerut ca de fiecare data cand mi se pune pata, sa pot schimba alegerea. Poate ca la un an de cand a trecut evenimentul, sa ne dea posibilitatea sa castigam un upgrade special de schimbare a variantei. Nu sa stau sa strang iarasi cateva piese, si apoi sa ma mai chinui asteptand la comerciant sa apara, si eventual sa si castig o licitatie.
Hai sa argumentam pe baza jocului, pentru ca daca e sa ma iau dupa viata reala, nu cred ca poate cineva sa stocheze o cladire si sa o inlocuiasca atat de usor ca in joc.
Majoritatea “deciziilor proaste” pot fi rezolvate foarte usor, de exemplu schimbarea unei legendare, inlocuirea unei cladiri, chiar si greseli precum stergerea Yggdrasilului se rezolva prin ridicarea unui tichet. De ce pentru a schimba ultima varianta a unei cladiri trebuie sa astept 1 an jumate? Cu ce e mai speciala aceasta greseala?
Trecand peste faptul ca propunerea ta nu va trece niciodata de administratia acestui forum [stiu asta pentru ca s-a mai discutat ceva similar pe alt thread], tu le impui capul adminilor cu propuneri din acestea, cand de fapt ei ar 3 sa fie atenti ce era noua fac, ca daca mai e tot copie la indigo dupa Marte si Centura e de rau, pentru ca or sa se lase de joc pe banda rulanta...ei sa fie atenti la ce legendare mai scot ca de 3 ere numai mizerii scot la legendare [exceptie transportorul]
Ei alte griji ar 3 sa aiba , despre cum sa combata folosirea scripturilor la GVG si GBG, nu ajutor social pentru cine nu a ales cum trebuie roata x sau roata y.....
De 7 ani de cand joc acest joc am inteles ca cine greseste, o face pentru ca in 90% din cazuri II E LENE SA II INTREBE pe cei care chiar se pricep la jocul asta
asa ca mai lasati-ma cu abureli d-astea ca mi-e mie frica sa nu ma dati voi jos :))))
Cand treci de 100 la uzura de la GBG incep sa te iau in serios....daca ajungi la 137 iti zic ca m-ai intrecut, ca eu de 136 pe auto, nu am trecut.
Deci NU sunt de acord cu propunerea ta si mi-am argumentat-o suficient, consider eu
 
Ultima editare:

Freyja

Member
Poti sa ai si 1 milion de lupte date. >100 uzura nu te face mai superior sau mai inteligent fata de altcineva sau indreptatit sa iei deciziile.
In continuare - 0 argumente plauzibile.

Nu cred ca am impuiat capul nimanui si nici nu cred ca eu sau altcineva care vine cu o idee suntem ajutor social doar pentru ca nu iti convine tie.

Eu voi incheia discutia aici. Daca adminii vor decide ca nu e ceva ce vor lua in calcul, le respect decizia.
 

Dumi.

Well-Known Member
Poti sa ai si 1 milion de lupte date. >100 uzura nu te face mai superior sau mai inteligent fata de altcineva sau indreptatit sa iei deciziile.
In continuare - 0 argumente plauzibile.

Nu cred ca am impuiat capul nimanui si nici nu cred ca eu sau altcineva care vine cu o idee suntem ajutor social doar pentru ca nu iti convine tie.

Eu voi incheia discutia aici. Daca adminii vor decide ca nu e ceva ce vor lua in calcul, le respect decizia.
adevarul e ca stii sa aduci argumente "plauzibile"
sigur ca adminii vor lua deciziile si ele vor fi NU :)
pune mana si invata jocul ca sa nu mai gresesti cand alegi :)
 

Dumi.

Well-Known Member
Poti sa ai si 1 milion de lupte date. >100 uzura nu te face mai superior sau mai inteligent fata de altcineva sau indreptatit sa iei deciziile.
Ca sa intelegi, ca poate iti e greu, am sa te educ :)
aici vorbim de jocul FOE
nu de cate facultati avem fiecare la baza sau de ce suntem in stare in lumea reala
in consecinta un milion de lupte si >100 uzura te fac superior [nu "mai superior", asta e pleonasm], in joc !!!
Iar tu, fara suparare, cel putin pe Brisgard ai un oras cu greseli de incepator
sigur ca esti indreptatita sa propui orice, ca sa ne intelegem!
dar cand vin si spun ca nu sunt de acord, tu ia asta ca atare, nu te apauca sa imi diseci reactia argumentata la propunerea ta si sa imi explici tu ca pare ca mi-e frica mie sa nu ma dai tu jos in clasament
ca daca faci asta, asa cum ai si facut, dau reply-uri de genul astuia si a celor de mai sus
mai pe romaneste tu ai dat prima cu piatra
eu nu fac decat sa ma apar aici :)
 

Freyja

Member
Hai sa ne calmam putin, ce zici? :) Agresivitatea asta nu e buna, nu iti face cinste.
Pana acum singurele lucruri pe care le-ai adus in discutie sunt cat de tare esti tu si ca daca tu zici NU, NU trebuie sa fie doar pentru ca esti tu tare.

Forumul asta cred ca este adresat tuturor tipurilor de jucatori, chiar si pentru cei ai caror orase au greseli de incepator, precum al meu.

Chiar si tu ai spus ca ti-ai sters 6 legendare in ultimele luni. Cred ca si acolo a fost o decizie proasta, sau pur si simplu o schimbare de strategie pe care ai rezolvat-o cât de cât rapid. Nu ai fost nevoit sa astepti cel putin un an ca sa poti face astfel de schimbari.
Dar ok, ai zis ca nu esti de acord, s-a notat, treci mai departe :) Nu iti mai pierde timpul cu muritorii de rand :)
 

Dumi.

Well-Known Member
Agresivitatea mea a aparut atunci cand ai sustinut TAMPENII la adresa mea :)
Faptul ca mi-am sters acele legendare a fost o decizie buna. Unii sunt "farmeri", asa cum esti tu.
Altii aleg sa isi mareasca bonusurile de la atac si aparare la atac, pentru ca sunt luptatori.
Aici nu am discutat strategia fiecaruia, fiecare alege ce cale doreste..
Aici s-a propus o chestie si fiecare si-a spus parerea.
daca erai om serios, aduceai argumente pro sau contra la ceea ce am spus eu in postul #5
Nu te apucai sa presupui aberatii ca am dat acel reply ca mi-ar fi mie frica de tine sau de jucatorii de level mai mic.
De ce sa imi fie frica?
E ca si cum ai sustine ca unui razboinic ii este frica de lupta :)))))
si te asigur ca nu imi este :)
 
Ultima editare:

Dumi.

Well-Known Member
Pana acum singurele lucruri pe care le-ai adus in discutie sunt cat de tare esti tu si ca daca tu zici NU, NU trebuie sa fie doar pentru ca esti tu tare.
asta este iar o tampenie
Unde am spus eu ca asa trebuie sa fie?
Eu mi-am spus doar parerea ca raspuns la o propunere a ta si am argumentat-o.
Deciziile de felul asta le iau altii.
 

Freyja

Member
Agresivitatea mea a aparut atunci cand ai sustinut TAMPENII la adresa mea :)
Faptul ca mi-am sters acele legendare a fost o decizie buna. Unii sunt "farmeri", asa cum esti tu.
Altii aleg sa isi mareasca bonusurile de la atac si aparare la atac, pentru ca sunt luptatori.
Aici nu am discutat strategia fiecaruia, fiecare alege ce cale doreste..
Aici s-a propus o chestie si fiecare si-a spus parerea.
daca erai om serios, aduceai argumente pro sau contra la ceea ce am spus eu in postul #5
Nu te apucai sa presupui aberatii ca am dat acel reply ca mi-ar fi mie frica de tine sau de jucatorii de level mai mic.
De ce sa imi fie frica?
E ca si cum ai sustine ca unui razboinic ii este frica de lupta :)))))
si te asigur ca nu imi este :)
Cine a pomenit ceva de frica?
Inca am aceasta parere despre tine si s-a si adeverit. Esti un jucator de rang inalt, caruia ii este mai simplu sa inteleaga anumite lucruri fata de altul care inca nu a prins anumite smecherii. Si da, inca mai consider ca ai votat NU mergand doar pe premiza “ce bine imi pare ca ai luat țeapa”.

Ca ti-ai schimbat legendarele este absolut o decizie buna. Decizia proasta a fost atunci cand le-ai pus pe cele initiale, la fel cum si eu am luat o decizie proasta la alegerea unei cladiri, si acum am luat decizia buna de a o schimba.

Hai sa ne rezumam la ce am propus, si nu la ce tip de oras am, cate batalii am dat sau cat sunt eu de serioasa ca persoana.
 

Dumi.

Well-Known Member
vezi ca nu stii? :))))
vazi ca nu intelegi dar tragi cocluzii?
Decizia proasta a fost atunci cand le-ai pus pe cele initiale, la fel cum si eu am luat o decizie proasta la alegerea unei cladiri, si acum am luat decizia buna de a o schimba.
cand am pus acele legendare aveam nevoie de ele
dau un exemplu: cape canaveral, l-am urcat la level 75 ptr ca aveam nevoie de puncte
cand am considerat ca nu se mai merita bagate puncte in legendare pentru ca prefer spatiul de sub ele, le-am sters [ca si pe acest cape canaveral de level mare]
deci decizia de a le pune si de a le creste la un anumit moment dat a fost foarte buna, la fel ca decizia de a le sterge :)
 

Dumi.

Well-Known Member
cand ma refeream la legendarele sterse, nu ma refeream la babel, colloseum sai mai stiu eu ce prapadenie de padure tropicala sau dresda
ma refeream la cape canaveral, kraken, himeji, transporter, t. relicvelor, atomium...genul asta de legendare :)
nu le-am mai considerat utile pentru ca logica mea in jocul asta este urmatoarea: de ce adun puncte forge?
ca sa imi dezvolt atacul si apararea pe atac [apararea la oras nu conteaza si este egala cu zero - spatiu pierdut, dupa parerea mea]
Si atata vreme cat spatiul in oras e cel mai valoros aset, prefer sa sterg legendara , ajunsa inutila pentru mine, ca sa bag atac si aparare pe atac :)
Atata vreme cat cresterea atacului si a defensului pe atac, nu se mai poate face rentabil din cresterea legendarelor de atac [ajunse deja la level 91 sa zicem], atunci caut variante -varianta logica e curatenia :)
E simplu...
 
Ultima editare:

Freyja

Member
Ba stiu, si inteleg. Ce nu intelegi tu este ca ne referim la acelasi lucru.
Anul trecut am construit Casa Clovnului pentru ca am ales bunurile in detrimentul atacului pentru a-mi ajuta colegii de ghilda fiind majoritatea la inceput. Intre timp, ne-am pus pe picioare si mi-as fi dorit sa pot schimba alegerea.

Daca tu poti sa iti revizuiesti strategia, sa iti schimbi orasul, sa iti dai seama ca anumite resurse nu iti mai sunt de folos pe masura ce cresti, eu de ce nu as putea face asta?
Daca poti sa schimbi o legendara, sa stochezi cladiri si sa le inlocuiesti cu usurinta, de ce nu am putea schimba si o varianta a cladirii cu aceeasi usurinta?
Nu cer decat scurtarea timpului de asteptare, nu altceva. Sa imi ofere posibilitatea asta si cu diamante, nu imi pasa. Numai sa nu ma oblige sa astept atata timp.
 
Sus