Schimbul de item-uri intre jucatorii aceleiasi ghilde

  • Autor subiect DeletedUser7044
  • Data de început

DeletedUser7044

Guest
Buna ziua.
Va propun implementarea si pe FoE a sistemului de schimburi de item-uri aflate pe stocurile jucatorilor membrii ai aceleiasi ghilde. Cu totii am participat la event-uri si avem pe stoc item-uri care fie nu le folosim fie avem mai multe de acelasi gen si nu ne aduc nici un folos. Exista item-uri folositoare la unii jucatori afllate pe stocul atora si invers. Prin permisiunea unor astfel de schimburi se incurajeaza colaborarea intre jucatori si creste si rolul ghildelor, ceea ce este in spiritul jocului.
Se poate gandi un sistem in care sa se permita schimbul in limita a 3 ere sau sa fie apanajul conducerii ghildei cum si cui sa fie permise schimburile, etc, etc. Sunt multe posibilitati care pot fi gandite de programatori in sensul asta, cu atat mai mult cu cat exista jocuri in portofoliul Inno Games in care este permis schimbul de item-uri si nu vad de ce sa nu fie permis si aici.
Multumesc si sper sa fiti de acord cu aceasta mica modificare a jocului, care consider ca-l va face mai dinamic.
Va doresc cele bune in anul care tocmai a inceput!
C
 

DeletedUser9295

Guest
O idee foarte buna pe care o sustin. Toti avem pagini intregi de cladiri, multe dintre ele fiindu-ne deja nefolositoare dar care ar putea fi folosite de alti colegi de ghilda daca ar putea fi posibil schimbul intre jucatori ai aceleiasi ghilde.
 

DeletedUser8891

Guest
CONTRA!!!
daca ar fi aceste schimburi te-ai gandit ca playerii din bronz,fier pot o sa aibe cladiri din tarziu???aia care is avantajati si au armata din tarziu o sa fie numai pe locu 1 la turniruri si o sa jefuiasca pe aia care au armata normala.
Si daca tot zici si de alte jocuri inno macar ai observat(cum ar fi TW) ca acel joc este numai bazat pe aceste iteme si lvl-uri la care le deblochezi??
 

DeletedUser7562

Guest
De acord
dar cladirile schimbate ar trebui sa fie din aceeasi era
 

DeletedUser9298

Guest
Este o idee interesanta.
In mod sigur o asemenea implementare va asigura o alta dinamica activitatii intra si inter ghilde.
Cu speranta ca se va implementa...
 

DeletedUser

Guest
Exista deja butonul de cadou in inventar. Schimburile de bunuri din ere avansate pe bunuri din bronz sunt posibile in forma actuala. In opinia mea, schimbul ar trebui sa se limiteze la cladiri de bunuri/productie/speciale primite la diverse eventuri, inclusiv si la cladirile militare, dar numai din era in care se afla jucatorul ce ar urma sa le primeasca, intrucat la evenimente acel jucator ar fi putut, conform jocului de pana acum, sa primeasca acele cladiri, chiar daca nu avea cercetarea ajunsa in acel punct, economisind astfel chiar si doua-trei saptamani de asteptare. In acest fel mi s-ar parea un schimb corect.
 

DeletedUser7044

Guest
Toti pot beneficia de aceasta facilitate nu unii da si altii ba. Conditia e sa fie membri intr-o ghilda. Nu e o conditie pentru altii si o facilitate pentru unii. Nu vad ce avantaj ar avea doar unii jucatori daca aceasta e o facilitate generala si toata lumea ar beneficia de ea, cu conditia repet sa fie membrii intr-o ghilda. Nu se creeaza avantaje pentru nimeni. Cei din fier ar avea posibilitatea sa aiba cazarmi din era superioara dar si cei din tarziu si tot asa.
 

DeletedUser

Guest
Pai s-ar crea un dezechilibru evident. Vecinatatile sunt acum structurate in primul rand raportat la era in care esti. Exemplu> jucatorul e din coloniala dar are cazarmi din contemporana, care ii dau in plus bonusuri de atac si aparare, cum ar face fata vecinii lui cu puscasi la un atac cu elicoptere de exemplu? Se supara ca sunt jefuiti si apoi renunta la joc. Deci limita trebuie sa fie pentru cel care primeste maxim cladiri din era in care e primaria lui, altfel dezechilibrul jocului, care si asa e afectat de legendare, turnulete etc. se duce de tot pe apa sambetei.
 

DeletedUser7044

Guest
exista si posibilitatea ingaduirii schimburilor numai intre jucatorii aceleiasi ere, dar sub rezerva apartenenetei la o ghilda.
 

DeletedUser8891

Guest
si daca se face schimb intre 2jucatori din ev mediu tarziu ce rost ar avea???...tot o sa ajungi sa faci acea cercetare pentru ca cele mai multe sunt obligatorii daca vrei sa treci mai departe.Mai bine ramane asa cum este si oricum cred ca s-a mai propus aceasta chestie.
 

DeletedUser7044

Guest
avantajele exista: se castiga timp, se ajuta prietenii (ceea ce este esential si in spiritul jocului), se incurajeaza apartenenta la o ghilda, etc; cred ca ar fi in interesul atractivitatii jocului aceasta propunere
 

DeletedUser7305

Guest
S-a amintit de butonul de cadou din inventar. Cand poate fi folosit acest buton? Nu imi aduc aminte sa il fi putut folosi pana acum.
Ideea nu este rea.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8870

Guest
Sunt de acord cu aceasta propunere.
Nu mi se pare nicio problema daca ajuti pe cineva, un prieten, un coleg de ghilda sau orice alt jucator participant cu diverse cladiri, puncte forge sau orice altceva.
Asa cum este permis schimbul de pf-uri, piata de bunuri intre prieteni, vecini sau colegi de ghilda, este un lucru oportun sa fie activata si optiunea de daruri.
Acum este decizia celor ce controleaza jocul, care va fi diferenta erelor in care se poate face schimbul sau alte conditii de schimb, dar astea sunt amanunte care nu depind de noi.
Inca o data sunt PRO!!!!
 

madara1

Member
Ideea este buna, dar in conditiile amintite de deghede si completat excelent si cu argumente de Tessarol... Sustin propunerea, dar din ce imi dau seama exista niste legaturi nevazute in care alte interese primeaza... Cei care sunt impotriva nu au argumentat nici un moment, de ce nu ar fi buna ideea, ci doar au fost contra si atat... Nu mai comentez, ca fiecare cu parerea lui, dar eu unul sunt nemultumit de cum se rezolva anumite probleme pentru "jucatori comuni" si altfel pentru "jucatori cu pile"... Cum ma consider un jucator comun stiu cum se va rezolva problema asta... voi puteti sa mai sperati... Daca se va realiza, imi cer scuze anticipat pentru "ofensa"... Ramane sa vedem ce se va intampla...
 

DeletedUser5468

Guest
Oarecum Pro...

Nu se va implementa această idee prea devreme...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3422

Guest
CONTRA!!!
daca ar fi aceste schimburi te-ai gandit ca playerii din bronz,fier pot o sa aibe cladiri din tarziu???aia care is avantajati si au armata din tarziu o sa fie numai pe locu 1 la turniruri si o sa jefuiasca pe aia care au armata normala.
Si daca tot zici si de alte jocuri inno macar ai observat(cum ar fi TW) ca acel joc este numai bazat pe aceste iteme si lvl-uri la care le deblochezi??

Sant pro ! Tipic romanesc , avem grija sa ne uitam mai intai in curtea vecinului si apoi sub presul nostru . ,,De ce ala sa aiba si eu nu ...", ,,de ce nu mi-a dat-o mie...", ,,aaa ! pai de aia , ca are...". Daca se implementeaza bine daca nu , nu . Ce atatea lamentari ? La o adica e cadoul meu si il dau cui vreau eu . Daca se poate . Dupa cum te exprimi dumneata Black e ca si cum te-ai opune cresterii alocatiei pe principiul ca ,,de ce?" doar tu n-ai copii .
 

DeletedUser8891

Guest
Sant pro ! Tipic romanesc , avem grija sa ne uitam mai intai in curtea vecinului si apoi sub presul nostru . ,,De ce ala sa aiba si eu nu ...", ,,de ce nu mi-a dat-o mie...", ,,aaa ! pai de aia , ca are...". Daca se implementeaza bine daca nu , nu . Ce atatea lamentari ? La o adica e cadoul meu si il dau cui vreau eu . Daca se poate . Dupa cum te exprimi dumneata Black e ca si cum te-ai opune cresterii alocatiei pe principiul ca ,,de ce?" doar tu n-ai copii .

Off topic.
Ce treaba are alocatia cu o propunere unde le oferi jucatorilor cadouri?Normal ca pe tine nu te intereseaza acest schimb pentru ca esti in ultima era dar de ex jucatorii care abia au trecut in postmoderna pot sa nici nu le pese de alte cercetari decat cele de sus ca sa treaca in contemporana ca restu normal ca te ajuta altii care au bagat diamante sau au avut ''ghinion'' sa ia acele cladiri de armata sau productie.Si daca nu sti ce vorbesti cu treaba despre copii mai bine taci nu ma cunosti tu personal pe mine ca sa zici ca ma opun cresterii alocatiei.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus