Schimburi la piață

  • Autor subiect DeletedUser8328
  • Data de început

DeletedUser8328

Guest
îmi cer scuze, forumul e destul de stufos și meniul de căutare nu prea mă ajută...


aș vrea să știu concret cum au loc schimburile la piață. mai exact, dacă pun o ofertă vizibilă pentru toată lumea, atunci când cineva o acceptă mi se ia și altceva sau doar bunurile puse la schimb?

și încă o întrebare: rata de schimb (preț scrie acolo) o pune fiecare jucător cum vrea sau e fixată automat din joc?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser908

Guest
situatia sta cam asa:
oferta de la piata e vazuta doar de cei din vecinatate, prietenii tai si cei din ghilda ta! In cazul ofertelor din ghilda cel care cumpara nu cheltuie punctul forge pentru schimb!!! restul ca sa faca schimb trebuie sa aibe disponibil si un cate un pct forge pentru fiecare schimb de la piata
Rata de schimb poate varia de la raprtul 1:1 pana la maxim 1:2 adica sa luam un exemplu daca pui 100 de piatra poti cere alt material in marja 50-200 (100 la 100 este 1:1, 100:150 este 1:1.5, 100:66 este 0.66, 100:200 este 1:2 etc.). Oricum nu te lasa sistemul mai mult de 1:29sau invers 2:10. de obicei la schimburi normale se pune 1:1 pentru bunurile din aceeasi epoca si variatia are loc pt bunuri din epoci diferite
 

DeletedUser8319

Guest
sau mai clar
atunci cand pui oferta,ex : 20 piatra pentru 20 marmura o sa-ti ia 20 piatra,adica tu ai in stock 100 piatra dupa ce faci oferta o sa pierzi 20 piatra si o sa ai 80
dupa cand cineva iti accepta oferta tu o sa primesti 20 marmura si ca sa pui oferta ca s-o vada doar ghilda faci oferta si activezi casuta in care scrie ,,Doar in ghilda"
 

DeletedUser6079

Guest
si daca iti cumpara cineva strain oferta vei primi un punct forge daca cumperi tu o oferta inafara ghiuldei tu vei da un punct forge
 

DeletedUser6079

Guest
da am gresit doar veio da un punct forge greseala mea
 

DeletedUser8328

Guest
șeful ghildei are dreptul să-mi interzică să pun oferte pe piața ghildei și să scrie tot timpul acolo că-s „incorecte”, deși eu când le pun nu primesc nici o eroare?
eu nu oblig pe nimeni să ia ofertele, că doar în ghildă sunt gratis. dar el mă „somează” tot timpul să nu mai schimb bunuri din epoci diferite și să nu mai pun ofertele pe piața ghildei pentru că nu-s corecte... eu n-am depășit niciodată prețul maxim și nici nu pot, pentru că nu mă lasă jocul.
ce înseamnă atunci „oferte incorecte” ca să-i spun și șefului ghildei? pentru că nu vreau să fiu dat afară din ghildă pentru o „neînțelegere”.
cine-i de vină dacă membrii ghildei sunt în epoci diferite? înseamnă că nu mai putem schimba bunuri între noi? sau să facem ghildele pe epoci atunci...?
 

DeletedUser

Guest
situatia sta cam asa:
oferta de la piata e vazuta doar de cei din vecinatate, prietenii tai si cei din ghilda ta! In cazul ofertelor din ghilda cel care cumpara nu cheltuie punctul forge pentru schimb!!! restul ca sa faca schimb trebuie sa aibe disponibil si un cate un pct forge pentru fiecare schimb de la piata
Rata de schimb poate varia de la raprtul 1:1 pana la maxim 1:2 adica sa luam un exemplu daca pui 100 de piatra poti cere alt material in marja 50-200 (100 la 100 este 1:1, 100:150 este 1:1.5, 100:66 este 0.66, 100:200 este 1:2 etc.). Oricum nu te lasa sistemul mai mult de 1:29sau invers 2:10. de obicei la schimburi normale se pune 1:1 pentru bunurile din aceeasi epoca si variatia are loc pt bunuri din epoci diferite
Buna ziua, afirmatia este gresita. Cotele de transfer de la piata sunt intre 0.5 si 2.
 
Sus