se avanseaza greu in joc

SmartGabi

Member
Eu joc in 2 lumi, in prezent, brisgard si dinegu si a devenit clar ca avansarea in joc este mai grea decat a celor care au inceput mai demult jocul si care, probabil au avut facilitati mai multe. Altfel, cum se explica ca jucatorii cu scoruri mari detin concomitent Alcatraz, Castel del Monte si Catedrala sf. Vasile de nivelul 80...90. Cum au reusit cand eu, dupa 1 an de joc abia, abia daca am bifat niv.10? de unde planuri, de unde atatea pf? Nu ca sunt invidioasa dar efectiv ma bat cu morile de vant. Eu vreau sa avansez de dragul jocului, nu vreau sa fiu folosita numai drept cal de bataie.
Si nici cei de pe locurile fruntase nu sunt prea multumiti ca nu au competitori pe masura. De acolo si limbajul suburban la adresa celor din josul listei care incearca sa se ridice cumva - vezi comentariul liderului ghildei Skyim Nicolleta - dvs. l-ati vazut, il agreati, ce masuri ati luat pt astfel de comportament? Cum sa ne dezvoltam noi ceilalti daca cei care s-au plictisit de joc si au devenit atat de blazati se comporta mizerabil?
Apoi, va rog sa-mi raspundeti de ce atunci cand folosesc intr-una dintre lumi diamante pt negocierile din expeditiile ghildei, aceste diamante se scad automat si din lumea cealalta? Ce treaba are una cu alta? Sau daca are, spuneti-mi, ca-mi reduc jocul doar la o lume
 

DeletedUser11954

Guest
Eu joc in 2 lumi, in prezent, brisgard si dinegu si a devenit clar ca avansarea in joc este mai grea decat a celor care au inceput mai demult jocul si care, probabil au avut facilitati mai multe. Altfel, cum se explica ca jucatorii cu scoruri mari detin concomitent Alcatraz, Castel del Monte si Catedrala sf. Vasile de nivelul 80...90. Cum au reusit cand eu, dupa 1 an de joc abia, abia daca am bifat niv.10? de unde planuri, de unde atatea pf? Nu ca sunt invidioasa dar efectiv ma bat cu morile de vant. Eu vreau sa avansez de dragul jocului, nu vreau sa fiu folosita numai drept cal de bataie.
Si nici cei de pe locurile fruntase nu sunt prea multumiti ca nu au competitori pe masura. De acolo si limbajul suburban la adresa celor din josul listei care incearca sa se ridice cumva - vezi comentariul liderului ghildei Skyim Nicolleta - dvs. l-ati vazut, il agreati, ce masuri ati luat pt astfel de comportament? Cum sa ne dezvoltam noi ceilalti daca cei care s-au plictisit de joc si au devenit atat de blazati se comporta mizerabil?
Apoi, va rog sa-mi raspundeti de ce atunci cand folosesc intr-una dintre lumi diamante pt negocierile din expeditiile ghildei, aceste diamante se scad automat si din lumea cealalta? Ce treaba are una cu alta? Sau daca are, spuneti-mi, ca-mi reduc jocul doar la o lume
Frecventarea sectiunii payment -cumperi planurile si amplasezi cladirea la inceput cand lumea nu detine CL respective, iar jucatorii care dorec planuri vin cu ceva mai multe PF pentru a prinde un plan , iar la randul lor, vor cumpara imediat cladirea si tot asa. Facand asta si amplasand zilnic PF din roti si schimburi Dom-Dom vei creste repede. Te poti uita la primele locuri ca de regula sunt aceleasi persoane ( la inceput ) care isi pun unele la altele si ies si pe + .
 

SmartGabi

Member
- de la inceputul jocului si pana acum doar 1 data sau de 2 ori am avut 500 de diamante, este adevarat ca le-am irosit la expeditii si la cresterea armatei, niciodata pe planuri la CL pentru ca, nu cred ca cei care au nivel 80-90 la mai multe cladiri legendare, au ajuns la acest nivel numai cumparand planuri cu diamante. Chiar am citit, cand am inceput jocul, niste reprosuri ale unor jucatori din fruntea listei care spuneau ca s-au saturat de excese de planuri la anumite CL si ca s-au saturat sa-si consume resursele pt CL pe care le vor sa si le dezvolte si nu primesc un minim "ajutor" din partea jocului;
- chiar la CL care dau bonus militar, cu toata stradania mea, nu am reusit sa ajung la niv. 15;
- ziceti de DOM dar, de la inceputul jocului si pana acum, nu am nici pana acum un set complet de planuri; astept inca...O sa construiesc insa templul relicvelor pt ca vad ca imi tot pica planuri la 2-3 zile, aproape ca si la Colosseum;
- am jucat pana de curand in 2 lumi dar numai intr-una aveam in exces fantana dorintelor sau in alta planuri la discretie pentru un anumit tip de CL, de ex Colosseum, inutila de altfel, atata timp, cat exista o alta CL cu aceleasi bonusuri intr-o era avansata. De asemenea, in nici o lume nu am "capatat" o ferma in terase sau o fantana a tineretii.
Si as putea continua dar, din punctul meu de vedere si nu cred ca sunt exagerata, vreau sa construiesc o lume actualizata in raport cu era in care se afla, echilibrata ca productie, cladiri de locuit, culturale, militare etc. chiar daca acestea sunt atacabile si se pot jefui. Nu suport sa vad ca cei din fruntea listei si-au construit 17-18 CL, in rest au numai altare, turnuri ale victoriei, fantani din care izvoraste bunastarea... Oare chiar asa tb sa arate o lume?
Oricum, parerea mea este ca cei aflati in capul listei au fost favorizati de inceputul jocului, cei ca mine se strecoara cum pot si sunt caii de bataie ai celor dintai. De asemenea, cu toate modificarile efectuate, jocul este in declin, cand ar trebui sa atraga mai multi jucatori acestia se retrag cand vad cat de greu razbesc.
 

dunbarton

Well-Known Member
Sunt doua aspecte care nu au fost punctate suficient:

- in primul rand, joci de prea putin timp. Cei pe care ii mentionezi ca au CL la nivel 80, au, probabil, 4-5 ani vechime. Sunt sigur ca esti Fata Frumoasa, dar ca sa cresti intr-un an cat altii in cinci, trebuie sa fii Fat Frumos. Gandeste-te ca multi dintre ei, cred ca majoritatea, au fost inca de la inceputul lumilor. Daca ai intrat in Brisgard in urma cu un an, e clar ca ai plecat cu un handicap foarte mare fata de cei care au fost de la inceput. Probabil ca daca ai fi intrat in East Nagach, pana cum ai fi avut motive de satisfactie, pentru ca acea lume a inceput in iulie 2018;

- in al doilea rand, daca vrei sa avansezi in salturi mari si sa recuperezi din decalaj ar trebui, mai intai, sa fii foarte activa in joc, apoi sa bagi bani la greu in diamante. Vad ca pe Bisgard esti deja in Era Contemporana. Ai picat in aceeasi capcana in care pica multi la inceput, si anume sa crezi ca vei creste mult in punctaj daca inghiti erele una dupa alta. Poti creste foarte bine si daca stai cateva luni, poate chiar un an, in aceeasi era.
In ce priveste strict Domul, poti sa completezi usor toate planurile, daca contribui cu PF la Domul prietenilor sau vecinilor, chiar iesind in pierdere de PF. De exemplu, eu, pe L5, sunt in Era Industriala, dar mi-am completat toate planurile la Dom inca din Era Coloniala. Insa, ca sa deblochez cladirea, am nevoie de resurse din Viitorul, pe care le pot obtine fie din Piata (aproape imposibil), fie platind 18750 de diamante (a se citi "aproape 150 de Euro"), ceea ce este exclus. De aceea, nu ma amagesc cu ideea ca voi putea sa ma bucur de cladire prea curand.

Nu vreau sa te descurajez, dar in acest joc iti trebuie foarte multa rabdare si mult optimism.

Spor la joc in continuare!
 

DeletedUser7314

Guest
Apropo de avansatul in joc. Stie cineva de ce mi-au disparut din cont aproape 5M de monezi? acum 1 ora aveam 12M iar acum am 6,6 si nu am costruit nimic!!!! As face tichet dar din pacate am fost banat pemanent acum 2 ani! Chiar sunt 5 M nu 2, 3 sute de mii. Daca s-a ajuns la asa ceva este grav, dar poate nu am fost eu atent si i-am cheltuit. Ma ajuta cineva?
 

DeletedUser12890

Guest
Depinde de epoca in care esti si ce construiesti. Unele cladiri chiar costa. Daca ai schimbat, de exemplu, toate cladirile rezidentiale, poti face calculul. Nu pot disparea bani, bunuri sau diamante, asa ca prin minune. Cel putin mie, nu mi s-a intamplat.
 

DeletedUser8328

Guest
Apropo de avansatul in joc. Stie cineva de ce mi-au disparut din cont aproape 5M de monezi? acum 1 ora aveam 12M iar acum am 6,6 si nu am costruit nimic!!!! As face tichet dar din pacate am fost banat pemanent acum 2 ani! Chiar sunt 5 M nu 2, 3 sute de mii. Daca s-a ajuns la asa ceva este grav, dar poate nu am fost eu atent si i-am cheltuit. Ma ajuta cineva?

cu scuzele de rigoare, pison...dar trebuie sa fac o remarca pe care sigur nu o vei accepta cu placere.
nu sunt foarte ''activ'' pe forum, dar cred ca asa sporadic cum intru a trecut deja 1 an de cand vad aici mereu reclamatiile si nemultumirile tale. asa ca eu, cu mintea mea redusa, trebuie sa emit o concluzie de bun simt. pesemne in contul tau de joc sau in orasul tau exista ceva de gen ''Poltergeist''. mereu se intampla lucruri, in acceptiunea ta, ''inexplicabile si inacceptabile''....

deja nu ma mai mir ca ai fost banat...
 
Sus